Žáner: animovaná čierna komédia
Minutáž: 6 minút
Krajina: Slovensko
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia, animácia: Peter Budinský
Scenár: Patrik Pašš
Hudba: Peter Kudlička
Hrajú: Juraj Baláž, Peter Kudlička, Marek Kundlák, Emília Luptáková, Peter Važan

Magisterský film Petra Budinského rozohráva na prvý pohľad absurdnú premisu dvoch siamských dvojičiek. S bratmi sa príroda vybláznila do vôle: jeden z nich je oveľa menší a slabší, vlastne akoby len výrastok na hlave druhého, obra s fičúrskymi fúzmi. Animácia často v zvýrazňovaní rozdielov preháňa: nakoniec, keď môže, nepodlieha predsa fyzickým a fyzikálnym útiskom, tak prečo nie? Zas na druhej strane, za umiestnenie bratov do ringu, kde väčší brat pravidelne vybíja z menšieho dušu a získava trofeje, zodpovedá jedine scenáristova černokňažnícka duša (Patrik Pašš).

Budinský zveličuje známy motív bratskej rivality. Niekto zvyčajne ťahá za kratší koniec, v tomto prípade nemusíme hádať kto. Na nepomere sa môžeme smiať, čierno-biela karikaturizácia profesionálneho boxu, veľkomestského ruchu, nočného života a sexu vyvolá nejeden úškrn či úškľabok. Tí, čo si ešte nevyrezali nežnejšie laloky duše, azda s malým bratom budú aj súcitiť. Nemá ho veľmi prečo baviť tento život. Veľký brat ho ponižuje prakticky všade, nielen v ringu. Pri návšteve striptízového baru zostáva zavretý pred dverami: vnútri prší šampanské, naňho iba prší. Z minútky slasti so ženskou ho vyrazí ďalšia „päsťovka“ pod oko. (Palec hore za animáciu žien: viac avignonské slečny než disneyovské princezné.)

tWINs (Dvojičky, 2011) tWINs

Každému raz dôjde trpezlivosť, a tak aj „príveskový“ braček si dupne (obrazne, lebo nedočiahne nožičkami po zem) a postaví sa veľkému frajerovi na odpor. Šampión odhadzuje láskavosť (ktorú svojmu dvojčaťu prejavil až raz) a dospievame k tragickému, ale zároveň spravodlivému rozriešeniu. V súlade s doterajším preháňaním a škodoradostným vtipom niekomu sa fajne leží v teplúčku a iný mokne na daždi. Ponaučenie? Niečo o vzájomnej potrebe až závislosti: aj silných na slabých. Supermana robia mani.