Toto je náš svet © 2016 ASFK

Ako si predstavujete váš ideálny život? Čo tak podľahnúť alternatíve a odsťahovať sa do hôr, kde budete pánmi svojho času, príroda vám poskytne všetko, čo potrebujete, vy sa ale budete musieť vzdať niektorých vymožeností… Šli by ste do toho s Viggom Mortensenom?

Originálny názov
Captain Fantastic

komédia, dráma
2016 / 116 min. / MP 12
USA

Réžia
Matt Ross
Scenár
Matt Ross
Hlboko v lesoch, uchránený od novodobých výdobytkov civilizácie, vychováva charizmatický Ben (Viggo Mortensen) svojich šesť detí. Príroda je krásna, jej zákony sú však niekedy drsné. A tak keď v úvodnej scéne nadšene loví celá rodina večeru – jeleňa – všetci v kine pochopia, že každá minca má dve strany.

Aj napriek tomu máte pocit, že sa ocitáte na letnom tábore, ktorý má pevný režim a v ktorom má každý svoju úlohu. Spoločné ranné cvičenie, samostatné štúdium kníh, zalievanie záhradky, kŕmenie hydiny, ale i zábavné hry či spev pri táboráku… Jedného dňa, keď Ben naštartuje ich málo používaný dopravný prostriedok – školský autobus –, aby sa vydal predať do najbližšieho mestečka domáce produkty, sa dozvedá zlú správu.

A práve tá odštartuje veľké dobrodružstvo. Aj napriek vyhrážkam svokra, že nechá Bena zatknúť, ak sa objaví na pohrebe, sa otec a jeho deti rozhodnú vyraziť a splniť misiu – ešte naposledy vidieť milovanú manželku a matku. A tak začína cesta voľnomyšlienkárskej rodiny do amerického konzumného sveta. „Čo je to Cola? Otrávená voda…“ A to nie je jediná potravina, ktorú vo filme hlava rodiny trefne okomentuje. Viete si však život bez nej predstaviť? Dá sa to, podobne ako bez mekáča či príliš farebnej limonády. Viggo Mortensen vám to dokáže a svojím výkonom vás presvedčí aj o tom, že toto je jeho životná filmová rola.

Toto je náš svet © 2016 ASFK

A čo Vianoce? Tie sa v tejto rodine neoslavujú, lepšie sú predsa narodeniny amerického filozofa Noama Chomského. Benove deti ale nie sú žiadni hipisáci ani vegetariáni a nikomu nevnucujú svoj pohľad na život. Deti vychováva s autoritou a v duchu kalokagatie. Učí ich umeniu argumentácie, ale aj umeniu lovu. V niektorých anketách by možno vyhral cenu otec roka. Hlas by mu však určite nedali konzervatívci :).

Film Matta Rossa, ktorý získal cenu divákov na festivale v Karlových Varoch, neospevuje alternatívny štýl života. Nastavuje však zrkadlo životu, ktorý žije väčšina Američanov a pravdepodobne i Európanov. Neuchyľuje sa k lacným klišé a nepresviedča, že toto je ideálny smer.

Toto je náš svet © 2016 ASFK

Koniec filmu je síce melancholický a trochu rozprávkový, ale i napriek tomu nestráca na svojej kvalite. Ponúka zamyslenie nad tým, aký spôsob života je pre deti a ich rodičov lepší. Čo ľudia vlastne potrebujú k životu?

Bežte do kina na film Toto je náš svet. Možno vás bude motivovať k zmene, možno prestanete piť coca colu a možno sa len dobre zasmejete nad dojímavými situáciami, ktoré pretkávajú celú road movie.