Things Heard & Seen © 2021 Netflix Things Heard & Seen © 2021 Netflix

Ak máte radi horor, tak môžete aj po stý krát sledovať strašidelné domy, scény s vypadnutým prúdom alebo sériu čiernobielych fotografií s podivnými tvárami. Žánrové klišé fanúšikom hororu neprekáža – je tu preto, aby sa nám bálo ľahšie. Niektoré filmy dokážu z týchto elementov vyťažiť maximum (The Ring alebo čokoľvek od Jamesa Wana) a niektoré dokonca presiahnu hranice filmovej zábavy a povedia viac než len bu-bu-bu. Sem by rada patrila aj netflixová novinka Things Heard & Seen – tvári sa totiž, že má pre nás dôležitý odkaz.

Originálny názov
Things Heard & Seen

triler, horor
2021 / 121 min. / MP 18
USA

Réžia
Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Scenár
Shari Springer Berman, Robert Pulcini

No, niečo nám povedať určite chce. Násilie, mačizmus a tyrania sú sami osebe hororom – dostatočne odporným a nechutným. Vo filme stelesňuje toto „mužské zlo“ hlava rodiny Claireovcov, spočiatku pomerne sympatický akademik George (James Norton). Dostane novú prácu, a tak sa s dcérkou a manželkou Catherine (Amanda Seyfried) presťahujú na statok v Hudson Valley.

Tu nás režisérska dvojica Shari Springer Berman a Robert Pulcini zoznámi s tajomstvami, ktoré ukrýva statok, a postupne aj s tými, ktoré ukrýva George. Práve vtedy nasleduje hromada spomínaného hororového klišé, na ktoré sa od začiatku tešíme – vyvolávanie duchov, ktorí obývajú statok, sekery, kôlňa, schodiská, svojská komunita z amerických lazov či vystrašené dieťa – priehrštie predmetov, lokalít a ľudí vhodných na vraždenie a teror! Lenže režiséri nás podrazia – sú opatrní.

Things Heard & Seen © 2021 Netflix

Pritom práve vizuálna stránka je mimoriadne dôležitá pri akomkoľvek horore; zosilňuje zdesenie a hnus, dáva nám to, čo chceme: strach a krv. Namiesto toho dostávame pôdorys Georga a jeho huncútstiev. Vykľuje sa z neho manipulátor, sukničkár a egomaniak, no predovšetkým blbec. Svoje zloduchariny robí tak transparentne, že každý správny masový vrah musí mať pri pohľade na jeho konanie hlavu v dlaniach. Duchovia medzitým tiež akosi skrotnú a dokonca sú nápomocní. V závere sa film totiž prenesie do akejsi transcendentálnej béčkovej roviny, a konečne tak sledujeme niečo pomerne osviežujúce. Trvá to však asi dve minúty.

Things Heard & Seen musíte v prvom rade odpustiť, že sám seba nazýva hororom, a pritom nie je strašidelný. Ak sa vám to podarí, užijete si priemerný thriller so schematickým scenárom a presnou Amandou Seyfried. Odporúčam sledovať náhodne, v nedeľné popoludnie, s chrípkou – keď má človek obmedzenú chuť, nevšimne si, že polievka je málo slaná.