Žáner: romanticka dráma
Minutáž: 96 minút
Krajina: USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Brian Klugman, Lee Sternthal
Scenár: Brian Klugman, Lee Sternthal
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Adam Peters
Hrajú: Dennis Quaid, John Hannah, Jeremy Irons, Bradley Cooper, Zoe Saldana, Vito DeFilippo, Michael McKean, Lucinda Davis, J.K. Simmons, Olivia Wilde a ďalší

The Words (2012)Koľko sa v dnešnej dobe nakrúti príbehov, ktoré nás nútia k zamysleniu? Romantická snímka debutujúcej režisérskej dvojice Briana Klugmana a Leeho Sternthala je jednou z nich. Rozpráva o morálnom probléme jedného autorstva prelínajúceho sa v troch odlišných realitách. Bystrá príbehová skladačka, ktorá spája osudy troch spisovateľov, je lemovaná autorským čítaním Dennisa Quaida, jedného z nich. Ten vo svojej knihe popisuje príhodu ďalšieho spisovateľa, Roryho Jansena (Bradley Cooper), ktorý zožal svetový úspech tým, že si neprávom privlastnil dielo iného autora. Na pohľad zložitý oriešok sa na plátne odohráva veľmi zrozumiteľne. Ťažiskom deja je plagiátorská story, pri ktorej divák zabudne, že sa jedná o priebeh fiktívneho románu.

Rory Jansen je mladý tvorivý autor, ktorý zo všetkého najviac túži presadiť sa na literárnom trhu. Jeho diela však napriek vysokej kvalite nejavia potenciál komerčného úspechu. Zdrvený neúspechom si aspoň užíva partnerský život so svojou krásnou ženou Dorou (Zoe Saldana). Dielom náhody sa na svadobnej ceste dostane k starému rukopisu. Ide o nesmierne pôsobivý román neznámeho autora. Napriek slabým náznakom morálnej blokády, vo víre túžby po uznaní, Rory podľahne tlaku okolia a vydá ono dielo pod svojím menom. Z románu sa stane bestseller, ktorý na poli literatúry znamená udalosť dekády. Falošný autor zaň dokonca získa ocenenie. Netrvá to však dlho a objaví sa starý muž, ktorý pred mnohými rokmi dielo napísal a na vlastnej koži skutočne prežil. Klamlivým úspechom opantaný Rory tak náhle čelí morálnej dileme. Priznať sa či nie?

To je pálčivá otázka, na ktorej je postavený celý tento remeselne špičkový výtvor. Netvári sa ako filozofické umenie, ale len so záujmom hovorí o dôležitých veciach. Púta pozornosť svojím zásahom dovnútra a nabáda nás popremýšľať, koľko veľkých autorov skutočne stojí za svojimi cenenými dielami. Body navyše získava scénou v skleníku, kam si príde Rory za starým mužom po odpustenie. To sa mu však nedostáva. Najväčším trestom je v tomto prípade samotné vedomie, že ide o klamstvo. Sofistikované zadosťučinenie, ktoré na plátne často nezazriete, no v reálnom živote je oveľa bežnejšie.

The Words (2012) The Words (2012)

Herecké obsadenie je pastvou pre oči. Mužskému publiku neunikne čokoládový pôvab Zoe Saldany a hlavne zvodný intelekt Olivie Wild. Tá ako keby sa narodila pre úlohy prezieravých pokušiteliek. Ústrednou postavou filmu je Bradley Cooper, ktorý ako keby mal v poslednej dobe patent na silné herecké role. Po Všemocnom (Limitless, 2011) ide o ďalšie presvedčivé vystúpenie, ktoré v blízkej dobe potvrdí hattrickom v Silver Linings Playbook (2012). Dennis Quaid sa ako najvyspelejší rozprávač zhostil svojej úlohy napriek malému priestoru s najväčšou charizmou. A napokon bravúrny Jeremy Irons. Legenda strieborného plátna si postavou starého muža medzi svojimi oceňovanými úlohami určite hanbu neurobí.

Bezchybné vyznenie filmu výrazne podporila podmanivá hudobná zložka Marcela Zavrosa. Inteligentné divadlo, ktoré pre nás v The Words pripravili Klugman so Sternthalom, vzbudzuje otázku, ako by sme v obdobnej situácii postupovali my samotní. Kam až je ľudský jedinec ochotný zájsť v honbe za úspechom a spoločenským uznaním? Je ľahšie hrať falošnú hru ak netušíme po koho chrbte sme sa dostali na vrchol? Odpovedať si musí každý divák sám za seba. Ak by sa novému režisérskemu tandemu darilo udržať rovnakú kvalitu aj vo svojich ďalších filmoch, máme sa my diváci na čo tešiť. Ich Slová v nás totiž budú doznievať ešte poriadne dlho.