The Unbearable Weight of Massive Talent © 2022 Lionsgate US The Unbearable Weight of Massive Talent © 2022 Lionsgate US

Že je Nicolas Cage fenomenálnym hercom dokázal člen rodiného klamu Coppola už dobré štvrťstoročie naspäť. Oscara za hlavnú rolu (Leaving Las Vegas, r. 1995) si odniesol ešte v polovici 90. rokov minulého storočia, a počas dlhej kariéry spolupracoval s esami ako Martin Scorsese, John Woo, Charlie Kaufman, Joel a Ethan Coen, Michael Bay, Joel Schumacher, Andrew Niccol a podobne.
Originálny názov
The Unbearable Weight of Massive Talent

akčný, komédia
2022 / 105 min. / MP 18
USA

Réžia
Tom Gormican
Scenár
Kevin Etten, Tom Gormican

Situácia sa pre hviezdu Con Air (r. 1997), Adaptation, (r. 2002), Kick-Ass (r. 2010), či Lord of War (r. 2005) dramaticky zmenila niečo vyše dekády dozadu – vtedy sa excentrický umelec dostal do signifikantných finančných patálií. Tie musel riešiť, okrem iného, braním pomaly každej ponuky, ktorá mu pristála na stole. Okrem faktu, že sa mu filmografia rozšírila o kvantum lacných produkcií nevalnej hodnoty, situácia mu priniesla i benefit. Vďaka veku technológií, internetu a sociálnych sietí prerástol doslova do kultu. Jeho často afektované, oduševnené kreácie sa stali legendou. A ako správna legenda je i Cage mnohými milovaný a zároveň nenávidený. Náhľad za oponu Cage-verse nám mal priniesť projekt The Unbearable Weight of Massive Talent – a aj priniesol, avšak oveľa menej, ako by sme asi chceli.

Finančne na pokraji krachu, kariérne za zenitom, s rodinnými peripetiami – taký je Nick Cage ako hlavný charakter diela. Jedného dňa mu jeho agent, hraný Neilom Patrickom Harrisom (How I Met Your Mother, Gone Girl), predostrie nevšednú ponuku: istý zbohatlík oslavuje narodeniny, a keďže svojská hollywoodska figúra je pre neho tým, čím pre scientológov Tom Cruise, chce, aby sa Cage zúčastnil onej oslavy. To všetko samozrejme za lákavú finančnú kompenzáciu.

The Unbearable Weight of Massive Talent © 2022 Lionsgate US

Hrdosť životne zblúdenému hercovi najskôr nedovoľuje ponuku prijať. Po verbálnej decimácii zo strany jeho drahej polovičky však otáča a vydáva sa na cestu.

Zbohatlíka adorujúceho „Castora Troya“, či „Camerona Poa“ si zahral čoraz populárnejší Pedro Pascal (Mandalorian, Narcos). Infantilne rozradosteného boháča si postupom času existenčnou krízou sa lopotiaci Cage obľúbi a na celuloide nám vzniká nádherná, úderná a miestami zábavná bromance. Na týchto dvoch hercoch stojí celý dej. Cage a Pascal operujú ako nohy mocného Atlasa, podopierajúc celý tunajší svet. A okrem nich sa už výrazne nepresadí nik.

Agenti FBI, pre ktorých je Pascal v prvom rade drogový kráľ a Cage cesta, ako sa mu dostať pod kožu, sú podstatne nevyužití. Hoci spočiatku sa zdá, že zasiahnu do deja celkom hlboko, režisér a scenárista Tom Gormican a druhý autor scenára Kevin Etten akoby si pomerne pedantne rozostavili šachovnicu s tým, že ich ukladanie figúrok unavilo natoľko, až sa im ani nechcelo si zahrať. Neil Patrick Harris tu tiež veľa vody nenamúti.

Scenár divákovi ponúkne priemernú, akčne ladenú komédiu, kde hrá miesto meta-humoru a šialených situácií prvé husle klišé. Gormican to musel vidieť a napriek tomu s tým z režisérskeho kresla nič nespravil. Veľká škoda. To, že samotná akcia je fádna a zle natočená, pričom jej ani nie je veľa, je tak až posledným problémom.

The Unbearable Weight of Massive Talent © 2022 Lionsgate US

Tvorcovia si rozhodne mali pustiť fantastické a správne prestrelené Shoot ´Em Up (r. 2007) a z Cagea spraviť Clivea Owena, len s hutnou dávkou exaltovanosti, _pokojne s nižšou kubatúrou uniknutej krvi. Tak nejako som si projekt predstavoval ja, než som sa naň pozrel.

The Unbearable Weight of Massive Talent je vo svojej podstate výborným konceptom s excelujúcim protagonistom (Cage si to skrátka dáva vždy, keď môže) a slušnou súhrou dvoch hlavných postav, ktorý sa však bezpohlavne točiacemu režisérovi a odfláknutému scenáru podarilo utopiť v priemernosti. Stále sa to ale oplatí vidieť. Ak máte bláznivú legendu a legendárneho blázna v jednom radi, brzdite s očakávaniami a sústreďte sa na jeho kreácie a chémiu s Pascalom, ktorý ukazuje, že má komediálny kumšt. Ak si len chcete užiť ako-tak podarenú akčnú komédiu, ani vtedy nebudete sklamaní (no vyhliadky priškrtiť radšej aj tu). Iba od toho nečakajte mind-fuck alebo nebodaj film roka.