The Gray Man © 2022 Netflix The Gray Man © 2022 Netflix

200 miliónov dolárov je veľa peňazí. Tu na Mallorce si za to kúpiš asi 40 luxusných víl alebo 15 menších hotelov. Ak si skôr na autá, tak si do garáže môžeš zaparkovať 1963 Ferrari 250 GTO a ešte ti vydá aj na nejakého toho Picassa.

Originálny názov
The Gray Man

akčný, triler
2022 / 122 min. / MP 12
USA

Réžia
Anthony Russo, Joe Russo
Scenár
Joe Russo, Christopher Markus, Stephen McFeely

Alebo môžeš byť Netflix a nakrútiť akčný film s Ryanom Goslingom a Chrisom Evansom. Taký, ktorý má potenciál na prequely, sequely, rozvíjanie jednotlivých postáv v osobitných filmoch atakďalej, veď to poznáš. To je aj prípad filmu The Gray Man, doposiaľ najdrahšieho v histórii tejto streamovacej služby.

Je o utajenom štátnom špeciálnom agentovi Six (Gosling), ktorý objavil špinu v systéme, pre ktorý pracuje, a stal sa preto nepohodlným. Keďže to nie je len tak hocikto, ale trénovaný superborec, zneškodniť a dolapiť ho môže len podobne vybavený agent – skúsený súkromný zabijak Lloyd (Evans), známy svojskými pracovnými metódami. A potom je tu ešte Dani Miranda (Ana de Armas), roztomilá zamestnankyňa tajnej služby, vždy poruke s lekárničkou či protitankovou päsťou.

Títo traja (a spolu s nimi statočne veľký komparz), cestujú po svete a bijú sa. A je to desná nuda.

Ako inak by to aj mohlo dopadnúť – film má v sebe toľko vášne ako leták z Kauflandu a navyše rating PG-13. Zvyčajne sa blockbustre nakrúcajú pre deti od 12 do 15 rokov, ale predpokladám, že pri tomto sa tiktokári budú nudiť. A takisto ktokoľvek dospelý, kto v mladosti nekráčal okolo stavby práve vtedy, keď Lojzo nedával pozor, a strčil z lešenia vedro s gitom.

The Gray Man © 2022 Netflix

To všetko napriek tomu, že herci sú milí a vo filme vybuchujú električky. Pražské, takže áno, možno spoznáš niektoré ulice. To ma privádza k myšlienke, že najdrahšie na filme muselo byť zrejme obsadenie Prahy – vypratanie jej ulíc na niekoľko týždňov. A ešte jedlo. Veď všetci tí komparzisti potrebujú svačinku.

Dobre, zhrňme si to. Akčné scény – smutné, chaoticky zostrihané, tmavé. Choreografia súbojov – úbohá; nikto ma nepresvedčí, že Ana de Armas by dokázala niekoho zneškodniť. Brutalita – nulová. Hrdinovia – je ti jedno, čo s nimi bude.

Po piatich minútach sledovania sa ma Antonia pýta: „Could you look like Ryan Gosling?“
V polovici filmu mi hovorí: „Why are we watching this shit?“

Popravde, tvorbu bratov Russovcov, autorov The Gray Man, nepoznám – avengerovské univerzum, ktoré (zrejme úspešne) budujú je v úplne inom vesmíre ako ten môj. Ale zistil som, že v roku 2002 nakrútili film Bombakšeft. To je určite presne to slovo, ktoré si povedali, keď im zavolali z Netflixu a oslovili ich s réžiou tejto ťažkotonážnej a absolútne zbytočnej nudy.