The Caine Mutiny Court-Martial © 2023 Showtime The Caine Mutiny Court-Martial © 2023 Showtime

Režisérska legenda William Friedkin nás opustil celkom nedávno vo veku 87 rokov. Filmoví fanúšikovia ho poznajú predovšetkým ako osobnosť za dnes už kultovými kúskami Exorcista (r. 1973) a Francúzska spojka (r. 1971). Za oba projekty bol Friedkin nominovaný na Oscara za najlepšiu réžiu a v prípade druhého menovaného svoju nomináciu premenil na víťazstvo. Po podarenom, cynickom Killer Joe (r. 2011) s Matthew McConaugheym sa Friedkin na dlho odmlčal, pred svojou smrťou však predsa len ešte raz zasadol za objektív kamery.

Originálny názov
The Caine Mutiny Court-Martial

dráma
2023 / 109 min. / MP
USA

Réžia

Scenár
William Friedkin, Herman Wouk

The Caine Mutiny Court-Martial (po slovensky Vojenský súd o vzbure na lodi Caine) vznikol pôvodne ako román a neskôr divadelná hra z pera Hermana Wouka. Prvýkrát sa na strieborné plátno dostala pod taktovkou Edwarda Dmytryka v roku 1954. Jednu z hlavných rolí si tu strihol legendárny Humphrey Bogart (bol za ňu dokonca nominovaný na Oscara za najlepší mužský herecký výkon). Za zmienku stojí aj televízna verzia s Jeffom Danielsom z roku 1988. Zosnulý klasik si tak za svoju labutiu pieseň vybral na jednej strane ohraný, na druhej preverený námet.

Stredobodom deja je súdny proces s námorníkom Marykom (Jake Lacy). Maryk si pod náporom vlastných dojmov a extrémnych okolností počas plavby lode USS Caine, na ktorej slúži, vynútil velenie lode. Naplnil tak právnu podstatu vzbury a prebiehajúci súdny proces rozhodne, či mal na to skutočne adekvátne dôvody. Na jednej strane máme obžalovaného Maryka a jeho právnika Greenwalda (Jason Clarke) ako i niekoľkých námorníkov svedčiacich v jeho prospech. Na strane druhej vzburou zosadeného veliteľa lode Queega (Kiefer Sutherland) a námorníkov prikláňajúcich sa na jeho stranu. Ako nakoniec armádny súd pod predsedníctvom sudcu Blakelyho (jedna z posledných rolí Lancea Reddicka) rozhodne? A kde leží pravda?

O The Caine Mutiny Court-Martial nie je veľmi čo hovoriť. Môže za to strohá forma typická pre divadlo, kedy sa takmer celý dej odohráva v súdnej sieni a jej priľahlých chodbách. Divák nemá možnosť nahliadnuť skrz spätný pohľad na udalosti ako sa stali, resp. ako ich vykresľujú zainteresované osoby. To značne ochudobňuje ako príbeh, tak jeho potenciálnu silu a dramaturgiu. Repliky a monológy šuštia papierom (najviac je to cítiť pri inak výbornom Sutherlandovi) a nič nevybočí z divadelnej tradičnosti.

The Caine Mutiny Court-Martial © 2023 Showtime

Hudba je nepostrehnuteľná, čo by samo o sebe nebolo prekážkou, ak by sa scenár postaral o šťavnatosť charakterov a réžia o pútavé rozprávanie, to sa však nedeje. To isté platí pre fádny strih a kameru – žiadne amatérstvo, no chváliť nie je čo.

Herecká sféra je na tom nakoniec zďaleka najlepšie. Jedna z posledných šancí užiť si charizmu Lancea Reddicka je niečo, čo by sme mali určite oceniť. Ani miestami prílišný pátos Sutherlandovho výkonu nedokáže zhatiť silu a nápor, s akým dnes už herecký matador podáva svoj part. Pochvalu si zaslúži aj Jason Clarke. Jeho obhajca dostal najdôkladnejšiu scenáristickú opateru – postava prežíva konflikt medzi povinnosťou advokáta a oddanosťou vojenského dôstojníka. Škoda že väčšina osadenstva sa na túto komplexnosť pozerá pomerne z diaľky.

The Caine Mutiny Court-Martial pôsobí dojmom vianočnej jedličky po Novom roku. Ozdoby sú fuč, ihličie spoly opadané, vetvičky zoschnuté – niet na nej čo obdivovať. Ostáva už len túto chatrnú, drevnatú pozostalosť zimných sviatkov zabaliť, odviezť a vyhodiť do smetí. Takto si asi nikto posledné dielo kultového režiséra nepredstavoval. Škoda.