Rozhnevaný muž (Wrath of Man) © Forum Film Rozhnevaný muž (Wrath of Man) © Forum Film

Guy Ritchie si po odľahčených Slušných chlapcoch (The Gentlemen, 2019) vybral o čosi hutnejšiu tému. Oproti svojim tradičným filmárskym prístupom zvoľnil tempo a upustil od guľometného strihu. Temnejšia novinka pracuje so silným motívom pomsty, ku ktorej sa prepracovávame postupne. Tajomné flashbacky nápadito gradujú napätie a skutočnú identitu hlavnej postavy sa dozvieme až v závere.

Originálny názov
Wrath of Man

akčný, krimi, triler
2021 / 119 min. / MP 15
Veľká Británia / USA

Réžia
Guy Ritchie
Scenár
Eric Besnard, Guy Ritchie, Marn Davies, Ivan Atkinson
Tento nečakaný prístup dokazuje, že Ritchie je veľmi schopný filmár, ktorý nám ešte nestihol ukázať všetky svoje zručnosti. Do hlavnej úlohy hnevom prekypujúceho, nekompromisného hrdinu obsadil svojho obľúbenca Jasona Stathama. Postava tvrdošijného tajnostkára zvaného H, mu sadla ako uliata. Vstupuje na scénu ako nová posila bezpečnostnej firmy, ktorá preváža obrovské finančné prostriedky. Je tak len otázkou času, kedy spoločnosť zažije masívny ozbrojený útok.

Do vedľajších postáv Ritchie obsadil ďalšie zvučné mená. Zazrieme machrujúceho Josha Hartnetta, starnúceho Andyho Garciu i drsného Scotta Eastwooda. Dobrou voľbou bolo využiť ako hlavného Stathamovho partnera Holta McCallanyho, ktorého môžete poznať ako vyšetrovateľa z vydareného krimiseriálu Mindhunter. Vzťahy v chlapskom kolektíve sú vďaka vhodne zvoleným predstaviteľom správne napäté.

Rozhnevaný muž je vlastne remakeom francúzskeho drsného thrilleru Krvavé prachy (Le Convoyeur, 2004) zo scenáristického pera režiséra Nicolasa Boukhriefa, v ktorom si zahral mladý Jean Dujardin. Klasický príbeh pomsty Ritchiemu veľmi sadol a diváka dokáže svojím pomalým rozprávaním absolútne pohltiť. Tiesnivú atmosféru umocňuje depresívna hudba Christophera Bensteada plná ťažkých motívov.

Jason Statham sa pre úlohy stoicky nekompromisných pomstiteľov narodil. Tentoraz idú z jeho pohľadu zimomriavky. Ide už o jeho štvrtú filmársku spoluprácu s nadaným režisérom. Ritchie ho obsadil do svojich prvých dvoch filmov, Zbaľ prachy a vypadni! (Lock, Stock and Two Smokin Barrles, 1998) a Podfu(c)k (Snatch, 2000), ktoré slávili obrovský celosvetový úspech a nakopli Jasonovi hviezdnu kariéru. Revolver z roku 2005 sa im už bohužiaľ nevydaril.

Rozhnevaný muž (Wrath of Man) © Forum Film

Rozhnevaný muž získava zaslúžene chválu od recenzentov a niektorí fanúšikovia dokonca prirovnávajú vydarené scény prepadu stanice k legendárnemu Neľútostnému súboju (Heat, 1995). Ten je však predsa len o level vyššie. Napriek tomu sa jedná o dielo, pri ktorom v adrenalínových momentoch nebudete ani dýchať. Presnému Stathamovi budete fandiť od začiatku do konca.

Už teraz som tak zvedavý na ďalšiu spoluprácu dua Ritchie/Statham, ktorá je ohlásená na budúci rok. Evidentne si sadli aj s fešákom Joshom Hartnettom, pretože ho pribrali do tímu aj v chystanej novinke. Čo by som však Rozhnevanému mužovi vytkol, je mdlý záporák. Konanie Scotta Eastwooda je od začiatku veľmi predvídateľné a voči Stathamovi nejde o dôstojného protivníka.

Inak odporúčam zájsť na film do kina. Hlučný prepad bezpečnostnej stanice pod ťažkotonážnou paľbou má na veľkom plátne tie správne grády. Film podobného razenia navyše nebol v kinodistribúcii poriadne dlho. Rozhnevaný muž si rozhodne vašu návštevu v kine zaslúži.