Originálny názov: Pirates of the Caribbean: At World’s End

Žáner: dobrodružný /akčný/ romanca
Minutáž: 168 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Gore Verbinski
Scenár: Ted Elliot, Terry Rossio
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Naomie Harris, Geoffrey Rush, Chow Yun Fat, Bill Nighy, Jack Davenport, Stellan Skarsgard, Jonathan Pryce a Keith Richards

Piráti Karibiku: Na konci sveta„Čo by ste boli všetci ochotní spraviť, aby ste priviedli naspäť vtipkára Jacka?“ Upútavka na tretie pokračovanie jednej z najúspešnejších sérii posledných rokov sa pýta jasne. Čo by ste boli ochotný spraviť, za to aby ste znova videli jednu z najlepších hereckých kreácii Johnnyho Deppa, aby ste sa opäť vydali do neznáma, aby ste opäť raz zabudli na všetko, pohodlne sa usadili a vychutnali si takmer tri hodiny skvelej zábavy? Aj vy chcete povedať VŠETKO? Dámy a pani, sezóna vypnutých mozgov pokračuje a tretí Piráti doplávali do kín!

Tento krát doplávali Piráti na koniec sveta, kde im veru nesvitá na lepšie časy. Komodor Norrington prahne po potokoch pirátskej krvi a vďaka nezmysleným zákonom a s Davy Jonesom za chrbtom jedného po druhom likviduje. Naši hrdinovia majú však iné starosti. Potom čo zistia, že Jack nie je tak úplne mŕtvy, sa ho vydávajú z akéhosi očistca zachrániť, k čomu však potrebujú východnú pomocnú ruku krutého Sao Fenga, ktorý vlastni mapy vedúce až za kraj sveta. Medzitým však Norrington formuje svoju armádu s jediným cieľom – vyplieniť morských vlkov z povrchu zemského.

Piráti z Karibiku: Na Konci Sveta sú teda bez debaty najlepší diel svojej série. Popri celej flotile podpriemerných pokračovaní ktorá sa na nás valí (Spider-Man 3, Shrek 3…) si ako jediný dokázal udržať pevný horizont a vznikol tak úžasný oddychový film ktorý by ste si nemali nechať ujsť.

V obsadení opäť dominuje hlavne Johnny Depp, ktorý si Jacka Sparrowa užíva do poslednej minúty. Mimoriadnym prekvapením sa stal Orlando Bloom, pri ktorom už (čuduj sa svete!) môžeme konečné hovoriť o dobrom hereckom výkone. Bloom zvláda mnohé komplikované stránky Willovej osobnosti až podozrivo dobre (niektoré scény s Elizabeth sú fakt skvelé) a je Deppovi dôstojným sekundantom. Ako Willova vyvolená sa opäť vracia očarujúca Keira Knightley.

Piráti Karibiku: Na konci sveta Piráti Karibiku: Na konci sveta

Tak a teraz prejdime k tej časti hereckého ansámblu, od ktorej nemôžeme čakať iný než vynikajúci výkon. V úlohe kapitána Barbossu sa vracia fantastický Geoffrey Rush, ktorý miestami zatieňuje väčšinu hlavných hviezd filmu. Diabolského Davy Jonesa opäť stelesnil stále skvelý Bill Nighy (ja fakt nechcem preháňať, ale akadémia by mohla uvážiť o akceptovaní digitálnych hereckých výkonov) a v jednej z mnohých epizódnych úloh sa objavila ázijská superstar Chow Yun Fat, ktorý stvárnil Sao Fenga. Tešiť sa môžete taktiež na toľko spomínané cameo rockovej legendy Keitha Richardsa, v úlohe Jackovho otca.

Samozrejme, aby som nezabudol. V jednej z hlavných úloh sa predstavia chlapíci z ILM, ktorí sa ako vždy nenechali zahanbiť. Ďaleko za sebou nechali tretieho Spider-Mana a skvelú pracú z dvojky, dotiahli do dokonalosti. Medzi ďalšie esa filmu rozhodne patri hudobný sprievod Hansa Zimmera, ktorý znova dokázal, že patrí medzi absolútnu špičku vo svojom obore. Oba tieto elementy sa skvele dopĺňajú a dajú vyniknúť bravúrne zvládnutým akčným scénam, či dych berúcemu finále.

Piráti Karibiku: Na konci sveta Piráti Karibiku: Na konci sveta

A teraz k tej nepríjemnejšej téme, čo sú zápory. Film, podobne ako predchádzajúce časti stojí a padá so scenárom. Na jednej strane vám naservírujú porciu priam vražedne vtipných hlášok a na strane druhej bije do oči jeho chaostickosť. Piráti predstavia totiž toľko vedľajších dejových línii, že divák stráca prehľad (preto si myslím že by filmu nijak neuškodilo, keby nás jeho tvorcovia ušetrili pasáže s pohanskou bohyňou).

Prečo sa napríklad scenár viac nevenuje tak perfektne napísanej postave akou je pirát Sao Feng? Prečo sa scenáristi pretekajú so Šiestym zmyslom v počte prekvapivých zvratov? A prečo je do filmu vtrepaných niekoľko fakt zbytočných postav? A s týmito otázkami by sa, žiaľ, dalo pokračovať donekonečna. Je to veľká škoda, pretože Piráti ako celok fakt fungujú a týchto pár chýb pôsobí ako nepríjemná päsť na oko. Ak však budete ochotný tieto chyby prehliadnuť, film sa vám dvojnásobne odplatí.

A sme na konci. Ako zhrnúť tento film? Komu ho odporúčať? Všetkým. Piráti vonkoncom nie sú dokonalým filmom, to od nich však nikto nečaká. No pristáť v ich prístave sa oplatí, čert zober, že je trošičku preplnený a ošarpaný, ale jeho breh je úžasný.

/

PS: Neodchádzajte z kina hneď, na konci vás čaká extra scéna.