Originálny názov: Chinjeolhan Geum-ja ssi

Žáner: dráma/thriller
Minutáž: 121 minút
Krajina pôvodu: Južná Kórea
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Chan-wook Park
Scenár: Chan-wook Park, Seo-Gyeong Jeong
Kamera: Jeong-hun Jeong
Hudba: Seung-hyeon Choi, Yeong-wook Jo,Seok-joo Na
Hrajú: Lee Yeong-ae, Choi Min-sik, Kim Si-hu, Kwon Yea-young, Nam Il-woo, Kim Byeong-ok, Oh Dal-su

Pani PomstaTúžba po pomste. Jedna z najtypickejších ľudských vlastností, ktorej sa v živote nevyhne asi ani svätec. Práveže naopak, táto občas až pudová túžba je jedným zo základných hybateľov udalostí v dejinách ľudstva a pre množstvo ľudí sa stala pomsta zmyslom života a jeho naplnením. Touto témou sa zaoberajú filmový tvorcovia od vzniku filmu a pomsta fascinuje aj súčasných filmárov. Či sa už jednalo o gangsterky pojednávajúce o vendette, alebo o Tarantinov dvojfilm Kill Bill, vždy sa dá k tejto téme niečo nové povedať. Pomstu ako nosnú tému si pre svoju filmovú trilógiu vybral aj bývalý filmový kritik z Južnej Kórey, Chan-wook Park, ktorý si prvým dielom série s názvom Sympathy for Mr. Vengeance pripravil pôdu na celosvetový úspech so skvelou druhou časťou trilógie s názvom Oldboy (film sa premietal aj u nás v januári roku 2006).

Tretí diel série Sympathy for Lady Vengeance (u nás ako Pani pomsta) rozpráva životný príbeh ženy Lee Geum-ja, ktorá ako devätnásťročná musela ísť do väzenia za zločin, ktorý vôbec nespáchala. Donútil ju k tomu jej bývalý učiteľ pán Baek, ktorý ako skutočný vinník vraždy sa jej vyhrážal zabitím jej malej dcérky. A tak Geum-ja musela prežiť dlhých trinásť rokov vo väzení, kde pomaly spriadala svoj plán pomsty. Po prepustení z väznice ho začne realizovať za pomoci kontaktov, ktoré nadobudla vo vezení. Jej plány ale úplne nevyjdú, pretože zistí zopár nových skutočností, ktoré zmenia jej chápanie pomsty. Navyše sa Geum-ja musí vydať po stopách svoj dcérky, ktorú nevidela prakticky od jej narodenia…

Pani Pomsta Pani Pomsta

Prvá polovica filmu je koncipovaná ako približovanie charakteru Geum-ja a motívov jej konania pomocou minipríbehov jej spoluväzenkýň, ktoré na ňu majú diametrálne rozličné spomienky, ale zhodujú sa v jednom fakte a to, že Geum-ja sa po odchode z väzenia úplne zmenila. V tejto časti Park stavia občas až divokú filmovú mozaiku flashbackov a rôznych vizuálnych vychytávok. Vizuálom ale našťastie nepotlačil silu príbehu, ktorého rozprávanie je umocňované množstvom symbolov, ako sú napríklad červené očné tiene, sklenená gulička, alebo biele tofu. K tomu všetkému hrá vynikajúci soundtrack, ktorý podobne ako hudba z Oldboya pozostáva výhradne z klasickej hudby. Napodiv kombinácia postmodernistického vizuálu a hudby v štýle Vivaldiho funguje vynikajúco a skvelá hlavná melódia sa vo filme neustále vracia v prekrásnych obmenách.

Druhá časť filmu sa už primárne zaoberá témou pomsty, ktorú Park zobrazuje možno až príliš hyperbolicky a dovedenú do krajností, toto pritiahnutie za vlasy ale má svoje opodstatnenie, pretože núti diváka viac rozmýšľať nad rozličným aspektmi aktu pomsty a najmä nad jej následkami, či už z pohľadu pomstiteľovho svedomia, alebo z vnútorného ospravedlnenia tohto činu. V Lady Venegance sa Park podľa svojich slov zámerne zameral na pomstu z pohľadu ženy-pomstiteľky, pretože ženy emotívnejšie vnímajú svet okolo seba a pomsta v ich podaní sa nezameriava iba na jednoduché vykonanie vendetty. Navyše v príbehu Geum-ja je silnou motiváciou konanie hlavnej postavy aj materinský cit, podobne ako v spomínanom Kill Billovi.

Pani Pomsta Pani Pomsta

Do hereckých postov v Pani pomste umiestnil Park hercov zo svojich predchádzajúcich filmov. V hlavnej úlohe pomstiteľky Geum-ja sa predstavila Yeong-ae Lee z Parkovho filmu o hranici medzi Kóreami – Joint Security Area. V úlohe pána Baek je famózny Oldboy, Min-sik Choi, ktorý sa ale v Lady Vengeance chopil diametrálne odlišnej postavy. Vo filme sa predstavia viacerí herci aj z prvej časti trilógie, Sympathy for Mr. Vengeance.

Pani pomsta je ďalším skvelým filmom od Chan-wook Parka, ktorý dokázal zaujímavo uzavrieť svoju pomstiteľskú trilógiu príbehom o žene, ktorá musela pod ťarchou udalostí vykročiť na cestu pomsty. Toto Parkove mnohovrstvové rozprávanie môže niektorými svojimi scénami s čierno humorným pozadím u diváka vyvolať prvotný šok, ale naisto film sám o seba diváka znamenite pobaví, či už skvelým príbehom, perfektným vizuálom alebo čarovným soundtrackom. Navyše diváka by mal donútiť aspoň minimálne porozmýšľať nad svojou závažnou témou.

/