Originálny názov: P. S. I Love You

Žáner: romantická dráma
Minutáž: 126 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Richard LaGravenese
Scenár: Richard LaGravenese a Steven Rogers
Kamera: Terry Stacey
Hudba: John Powell
Hrajú: Hillary Swank, Gerard Butler, Lisa Kudrow, Gina Gershon, James Marsters, Kathy Bates, Harry Connick Jr., Nellie McKay

P.S.: Milujem ťaKeď sa povie romantický film, mnohí len pokrčia nosom a vopred ho odsúdia – myslím tým hlavne mužskú populáciu. Tento príbeh je však iný. Jeho príchod do našich kín je rafinovane naplánovaný – na Valentína. Romantika tohto dňa môže pokračovať večer v kinosále a silný dojem z filmu ešte dlhšie. Nezabudnite si ale vreckovky, bude potrebné utierať citlivým povahám slzičky.

Je len veľmi ťažké presne vymedziť žáner tohto filmu. Vo svojej podstate ide o romantický príbeh, ktorý vykresľuje lásku dvoch ľudí, ktorým osud nedoprial milovať sa do konca života. Jednotlivé situácie sú ilustrované trefným humorom, ktorý má v sebe skrytú írsku drsnosť. O vtipné hlášky sa poctivo starajú postavy, ktoré svoju lásku v spleti rôznych zoznamovačiek ešte len hľadajú.

Príbeh začína bežná manželská hádka, ktorá je pre 10 ročný vzťah prirodzená. Ľudia sa dokážu hádať za banálne veci a pritom si neuvedomujú, že behom sekundy môže milovaný človek odísť navždy. Ale na každej hádke je najkrajšie udobrovanie, ktoré bolo v scénke na začiatku plné vášne, lásky a túžby. Snáď každý z nás by taký vzťah chcel… No všetko krásne sa raz skončí a toto sa skončilo až príliš skoro.

Holly je jemná, citlivá a prirodzene krásna mladá žena, ktorá sa po strate milovaného manžela len ťažko vracia späť do života. Garry sa už späť do života vrátiť nemôže, no pre Holly stále žije, cíti jeho prítomnosť, dotyky, ale hlavne dostáva listy, na ktorých je odosielateľ práve Garry. Listy jej pomáhajú nájsť stratenú cestu a objavovať v sebe skryté túžby a sny. Nachádza nový zmysel života, robí, čo ju baví, stretáva nových mužov. Jej smutné rozpoloženie zmierňujú retrospektívy, ktoré divákovi vykresľujú krásu vzťahu v začiatkoch, prvé stretnutie, randenie, zamilovanosť. Potom, ako Holly dostane posledný list, rozhodne sa obrátiť kartu a listy začína posielať ona. So všetkým novým, čo ju v živote stretá. A to bol cieľ, ktorý si Garry vytýčil, mal život rád a dokázal v ňom vidieť len samé krásne veci. Po svojej smrti sa mu nakoniec podarilo oživiť túto cennú vlastnosť v Holly.

P.S.: Milujem ťa P.S.: Milujem ťa

Režisérom filmu je Richard LaGravenese, ktorý stvárnil príbeh na základe knižnej predlohy rovnomenného bestselleru írskej spisovateľky Cecelie Ahrenovej. Jeho záľubou je nepochybne zobrazovať sladko-horké príbehy – smejete sa, plačete a zas smejete. Takýto scenár je hraný aj v bežnom živote a práve o toto stvárnenie šlo aj v tomto filme. Do úlohy hlavnej postavy obsadil mladučkú Hillary Swank, ktorá svojou prirodzenosťou a jednoduchosťou dokonale vystihla charakter hlavnej postavy. Spoluprácu s Hillary Swank si Richard vyskúšal aj vo svojom poslednom filme Medzi riadkami a dobrá skúsenosť ho podnietila vyskúšať túto spoluprácu znova. Ženská populácia sa zaiste potešila výkonu Gerarda Butlera, ktorý vykreslil muža, ktorého by chcela mať doma snáď každá – krásneho telesne, ale aj duševne, milujúceho, vtipného, citlivého.

Diváci sa určite pobavia na hereckom výkone Lisy Kudrow, známej ako Phoebe zo seriálu Priatelia. Svojimi vtipnými poznámkami a permanentným flirtovaním okorenila smutný príbeh smiechom. Prvky scenára, režisér a herecké obsadenie vytvorilo pôsobivú kombináciu. Spolupráca Hillary Swank a Gerarda Butlera bola pre oboch potešením a uvoľnená atmosféra pri natáčaní im dovolila naplno preukázať svoj herecký talent. Výber hercov do pozícií hlavných rolí bol skutočne na mieste.

P.S.: Milujem ťa P.S.: Milujem ťa

P. S. Milujem Ťa – týmito slovami koncil každý list, ktorý po svojej smrti dostala Holly od Garryho. Aj vďaka tomuto filmu môžeme vidieť, že na ľudí, ktorých máme na svete najradšej často zabúdame. A život býva často tak krutý, že nám to dá najviac pocítiť tým, že nám milovaného človeka vezme . Ak túžite vidieť romantický film, ktorý nie je postavený na vyumelkovanom deji, ale núti človeka zamyslieť sa nad vlastným životom a nad tým, čo je v živote dôležité, určite si tento emocionálny zážitok nenechajte ujsť.

/