Originálny názov: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Žáner: Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Minutáž: 125 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Andrew Adamson
Scenár: Ann Peacock, Andrew Adamson, Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: Stephen Barton, Stephen Barton a ďalší
Hrajú: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, Rupert Everett, Dawn French, Elizabeth Hawthorne, James Cosmo, Jim Broadbent, Ray Winstone

/Žáner fantasy nebol vo filmovom svete doteraz až tak často sfilmovaný a populárny, ale to sa rázne zmenilo keď na filmové plátna prišli filmové adaptácie ako Tolkienov Pán Prsteňov a Rownlingovej Harry Potter, ktoré spôsobili znovu objavenie záujmu o takúto literatúru a aj naplnili vrecká filmových producentov. Na čo štúdio Disney, vidiac vidinu zárobku, zakúpilo práva na ďalšiu veľkú fantasy sériu – Narniu spisovateľa C.S. Lewisa a dúfalo v rovnaký úspech. Aby tak potrebné triky neboli len na smiech oproti digitálnemu Glumovi, dalo Disney už vyskúšanému režisérovi Andrewovi Adamsonovi (Shrek) okolo 180 miliónový rozpočet na hranie sa s predlohou.

Séria Narnia pozostáva zo siedmich knižiek, takže Disney sa môže naozaj poriadne nabaliť, keď sa rozhodne sfilmovať všetky diely (knižky začali už aj u nás vychádzať – vydavateľstvo očividne vidí šancu na zárobok, pretože film sa práve premieta v kinách). C.S. Lewis bol profesorom na univerzite v Oxforde, kde vyučoval takisto nám všeobecne známy J.R.R. Tolkien a títo dvaja páni boli aj veľký priatelia, napríklad Tolkien priviedol Lewisa ku kresťanstvu a z Lewisa sa stal autor kresťanskej literatúry (napríklad kniha Rady zkušeného ďábla) (a Lewis zase priviedol Tolkiena k písaniu, k mytológii a k severským jazykom – pozn. šéfredaktor). Ale najviac ho preslávila práve séria kníh pre deti o čarovnom svete Narnia, kde vraj vystupuje asi 60 rozličných rás a do ktorého Lewis implementoval motívy z veľkého množstva iných rozprávok a tak aj pri pozeraní filmu si spomeniete napríklad na Snehovú kráľovnú, alebo Santa Clausa. V tomto je aj rozdiel medzi Tollkienovou trilógiou a Narniu, keď Tolkien sa inšpiroval najmä mýtmi a nie rozprávkami, takže Pán Prsteňov je aspoň trošku dospelejší. Takisto je v knihách o Narnii množstvo podobností s Bibliou, alebo narážok na ňu, keďže Lewis písal aj kresťanskú literatúru.

/ /

Vopred upozorňujem, že knihu som (zatiaľ) nečítal a tak film budem hodnotiť z pozície filmového fanúšika, ktorý má len trochu rozšírené základné informácie o predlohe.

Príbeh začína bombardovaním Londýna Nemcami v roku 1940, čo spôsobí že sa štvorica deti Lucy, Edmund, Susane a Peter presúva na vidiek do zámku, kde žije starý profesor. Najmenšia z detí, Lucy, sa pri hre náhodou dostane do kúzelného sveta Narnie cez obrovský šatník. Spozná sa tam s milým faunom Pánom Tumnusom, ktorý jej povie, že svet Narnie je pod krutým panovaním Čarodejnice, ktorá udržiava stálu zimu a neznáša ľudí. Zvyšné deti jej dobrodružstvo neveria, ale keď sa do Narnie dostane aj oni, tak sa ponoria do veľkého dobrodružstva za záchranu Narnie…

Potom vo filme nastáva fáza zoznamovania sa s týmto čarovným svetom, čo je asi najlepšia časť filmu. Spoznávame napríklad skvelého Bobra s typicky anglickým suchým humorom, ktorý našim hrdinom pomôže pochopiť čo vlastne v tomto svete robia, keďže podľa proroctva Narniu zlej kráľovnej zbavia práve štyria ľudia. V tomto im má pomáhať mocný spojenec – lev Aslan (ten lev z plagátov k filmu), ktorý je asi najvýraznejšou postavou filmu okrem hlavných detských predstaviteľov. Na ňom aj najviac vidno tie investované peniaze do digitálnych efektov (pekná je napríklad srsť), aj keď nič svetoborné to nie je.

/ /

Čo sa týka štyroch hlavných detských hercov tak sú na tom herecky relatívne dobre, najviac si z nich obľúbite asi malú Lucy, ktorá je naozaj zlatá a jej prekvapený výraz úplne uveriteľný. Ďalej je z deti vari najdôležitejší Peter ako záchranca Narnie, aj keď nad jeho hláškami som sa často z chuti zasmial, ale berme, že film je hlavne pre deti. A to je jeho hlavný problém, keď napríklad kvôli čo najnižšej vekovej hranici film obsahuje úplne minimum drsných scén, čo je síce pre deti skvelé, ale pre dospelejšieho diváka divné. Napríklad konečná bitka s Čarodejnicou (výborná Tilda Swinton) je ako keby bez ducha, pretože sa režisér v kuse vyhýba násiliu. A tak to vyzerá ako keby to boli vystrihnuté scény z nejakej menšej bitky z Pána Prsteňov. Na Pána Prsteňov si počas sledovania filmu spomeniete asi množstvo krát, čo vyplýva či už z podobnej témy, ale najmä z nie veľmi odlišného spracovania. Je pravda, že Narnia je taký detský Pán Prsteňov, takže celé je to také pekné farebné, ale triky nezaprú svoj pôvod napríklad aj vo Wete, kde sa robili triky pre Jacskonovu trilógiu. Takisto sa Narnia natáčala na Novom Zélande (ale aj v Čechách) a tak je ešte aj príroda podobná Lordovi.

Ale keďže na režisérskej stoličke nesadí taký nadšenec ako Peter Jacskon, tak film budí u dospelejšieho diváka (a keď ešte nepozná predlohu) dojem divného filmu, ktorý má síce triky za 180 melónov, ale voľajako ich nevidno. Útechou aspoň zostáva fakt, že deťom to vadiť asi nebude, budú sa baviť a prežívať dobrodružstvá spolu s hlavnými hrdinami filmu. To sa aj darí, napríklad v Amerike je film veľmi populárny a peniažky sa len tak hrnú do kasy, z čoho môžu byť producenti Disney len spokojný a natočenie ďalšieho dielu je viac než isté. Snáď ho ale dostane lepší režisér ako Andrew Adamson (podľa posledných správ to ale bude práve on :((

/ /

Narnia nie je vôbec zlý film, len od neho nemôžete veľa čakať, je to v podstate jednoduché detské fantasy s obrovským rozpočtom a ešte väčšou reklamou. Ale keď Vás bavil už spomínaný Pán Prsteňov, alebo kúzelnícky učeň Harry Potter, tak sa Vám bude páčiť asi aj toto, nechajte len prebudiť dieťa vo Vás a tešte sa z krásneho dobrodružstva….

/