Originálny názov: Knocked Up

Žáner: romantický / komédia / dráma
Minutáž: 132 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP15

Réžia: Judd Apatow
Scenár: Judd Apatow
Kamera: Eric Edwards
Hudba: Loudon Wainwright, Joe Henry
Hrajú: Seth Rogen, Katherine Heigl, Paul Rudd, Leslie Mann, Jason Segel, Harold Ramis, Jay Baruchel, Jonah Hil

/NabuchanaPredstavte si mladú príťažlivú a ambicióznu Alison Scott, ktorá sa práve dočkala vytúženého povýšenia a začína pracovať ako moderátorka televíznych rozhovorov s hviezdami spoločenského života. Túto skvelú novinu sa rozhodne osláviť so svojou susedou a zároveň vydanou sestrou s ktorou sa vyberie do miestnej diskotéky poriadne sa zabaviť. Tam sa spozná s trochu zvláštnym chlapíkom Benom, ktorý je na prvý pohľad jej úplným opakom, ale napriek tomu sa s nim začne baviť a zároveň poriadne popíjať. Táto nevinná zábava skončí na koniec v posteli. Ráno sa obaja prebudia a odídu každý svojou cestou s tým, že sa asi už nikdy nestretnú (minimálne ona v to dúfa). Toto želanie sa ale bohužiaľ nesplní, pretože o pár týždňov začne mať Alison bolesti a nakoniec zistí, že je tehotná. Ako prípadný otec prichádza do úvahy jedine Ben a tak mu Alison zavolá aby mu oznámila “radostnú správu“…

Takto vyzerá základný obsah vynikajúcej komédia od tvorcov filmu 40 rokov panic s názvom Nabúchaná. Judd Apatow je ako tvorca komédii momentálne asi najlepším v svojej kategórii, keď dokáže urobiť komédiu, ktorá je zábavná, inteligentná a najmä realistická. Navyše aj keď sa v jeho filmoch často objavujú témy sexu, húlenia a podobne, nikdy jeho filmy neskĺznu k nízkemu humoru teenagerských komédií typu Prcičky. Svoje kvality dokázal Apatow najprv komédiou 40 rokov panic, ktorá sa dočkala obrovského úspechu a tak mu štúdio odkleplo rovno dve ďalšie projekty, prvým je práve komédia Nabúchaná a druhý projekt, Superbad, sa už čoskoro tiež blíži do našich kín.

/Nabuchana Nabuchana

Základom humornosti tohto filmu je absolútna odlišnosť dvoch hlavných postáv, ktoré spojilo neželané tehotenstvo. Alison (Katherine Heigl zo seriálu Chirurgovia) je mladá, úspešná, atraktívna a samostatná žena, ktorá sa práve dostala do skvelej pracovnej pozície. Ben (Seth Rogen) je naproti tomu zanedbane vyzerajúci “looser“, ktorý sa živí tým, že s partiou večne zhulených kamarátov vlastní internetovú stránku, kde spisujú, že v ktorom filme alebo seriály sa ktorá herečka objavila nahá. Porovnanie dvoch úplne odlišných svetov týchto postáv a samotné tehotenstvo Alison je zdrojom množstva vtipných momentov, ktoré nie sú usporiadane len ako jednotlivé vtipné epizódy, ale fungujú spolu ako úplne komplexný film, ktorý navyše skvele pobaví.

Zaujímavosťou filmu je to, že vedľajšie dejové línie dotvárajú príbeh do uceleného sveta filmu, ktorý je naozaj veľmi verný realite. Napríklad vedľajšia línia o sestre Alison a jej manželovi je veľmi umne do filmu vkomponovaná a prináša priestor na zaujímavé dialógy, ktoré na rozdiel od množstva iných amerických komédii nie sú vo filme len ako výplň medzi gagmi, ale fungujú ako seriózne úvahy nad témou manželstva. Navyše túto manželskú dvojicu stvárnili na výbornú herci Leslie Mannová a Paul Rudd. Takisto medzi veľmi dobre vložené časti patria návštevy gynekológa a aj rozhovory medzi Benovými kamarátmi, ktorí vyznávajú veľmi zaujímavé hodnoty.

Nabuchana Nabuchana

Nabúchaná je teda veľmi zaujímavá komédia, ktorú odporúčam každému, kto sa chce v kine inteligentne zabaviť. Film síce nie je bez chyby (napríklad dĺžka 132 minút je na komédiu veľmi nezvyklá a vhodné by bolo film trochu prestrihať), napriek tomu je táto komédia skvelou voľbou na návštevu kina. Film dokáže vynikajúco pobaviť, no takisto môže pôsobiť mierne aj ako zdvihnutý varovný prst, pretože myslím, že len málokto by sa potešil správe o nechcenom tehotenstve a najmä v takom prípade ako v tomto filme.

/