Originálny názov: Tangled

Žáner: animovaná rozpravka
Minutáž: 100 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 7

Réžia: Nathan Greno, Byron Howard
Scenár: Dan Fogelman, bratia Grimmovci
Hudba: Alan Menken
Hrajú (v slovenskom znení): Alžbeta Bartošová, Zuzana Mauréry, Roman Ferienčík a ďalší.

Na vláskuPrvá animovaná rozprávka štúdia Walt Disney, ktorá bola počítačovo generovaná. 50. animovaný film v histórii spoločnosti. Vysoké očakávania boli na mieste, tlačili na tvorcov, posúvali limity technológie, aby nakoniec Na vlásku zožalo najväčší úspech, aký štúdio dosiahlo za posledné desaťročie (ak nie viac). Rodinná rozprávka, ktorá si dala za cieľ spojiť svoju tradíciu s novou technológiou, nechala všetkých konkurentov v ďalekom závese. Disney totiž všetkým ukázal, ako sa robí moderná rozprávka, ktorá imponuje svojou ladnou jednoduchosťou, bystrosťou a nehrá sa na niečo, čím nie je a ani byť nemá.

Rapunzel je meno dievčiny s čarovnými zlatými vlasmi, ktoré – ak im správne zaspievate – zahoja všetky rany a vrátia mladosť. Chamtivosť a strach z vlastnej smrti boli motívmi čarodejnice Gothel, ktorá si nevinné dievčatko odniesla z kolísky v kráľovskom paláci a ukryla v tajnej veži uprostred lesa. Tu dievča vyrastá, sníva o svete tam vonku a túži ho spoznať, no bráni jej v tom láska k matke Gothel, jedinej rodine, ktorú kedy poznala. Keď ani v deň svojich narodenín nepochodí s prosbou, aby mohla z veže von, rozhodne sa vziať veci do vlastných rúk. Vhod jej padne zlodejík Flynn Rider, ktorý sa náhodou ocitne práve v jej veži. Ten dostane za úlohu sprevádzať ju v tom divokom a desivom svete. Temperamentná dievčina si získa každého, koho stretne a imúnny nezostane ani Flynn.

Na vlásku Na vlásku

Kto by to bolo povedal? Štúdio, ktorému dali na frak všetky novšie filmové spoločnosti, sa potichu vzchopilo a ako fénix vzišlo z popola – posilnené a hrdo žiari. Príbeh princeznej je dynamický, pestrý a úprimne zábavný už od prvých chvíľ premietania. Srdečnosť je ten atribút, ktorý Na vlásku odlíši od všetkých ostatných filmov pre deti – rozprávka je vyváženým, premysleným a poctivým dielom, ktoré dokáže upútať aj bez zbytočných a priam nevhodných alúzií na popkultúru, ktoré sa takmer natrvalo stali folklórom žánru. Namiesto toho vás Rapunzeline dobrodružstvá očaria, pobláznia a vtiahnu do svojho magického sveta a vy sa s radosťou necháte – bez ohľadu na vek.

Príbeh je popretkávaný výbornými muzikálovými číslami tak nenútene, až sa vám na okamih bude zdať, že rozospievať sa na plné hrdlo je úplne bežné. O hudobnú zložku sa postaral Disneyovský dvorný skladateľ Alan Menken, ktorý si za svoju prácu zaslúžil i nomináciu na Golden Globe. Piesne neutrpeli ani slovenským dabingom, ktorý je viac ako podarený. Na vlásku sa hmýri mnohými nezabudnuteľnými postavičkami, v prvej línii hneď dvoma nemými – Rapunzeliným jediným kamarátom chameleónom a udatným a tvrdohlavým policajným koňom. Zaručujem vám, že po zhliadnutí rozprávky si ich zamilujete a možno aj prehodnotíte svoj vzťah k obyčajnej panvici. Z pohľadu postáv je nová Disneyovka zaujímavá i dvojtvárnosťou matky Gothel, ktorá napriek svojim zlým úmyslom vychová slušnú dcéru so srdcom na pravom mieste.

Na vlásku Na vlásku

Zaiste všetkých zaujíma, ako snímka obstála po vizuálnej stránke. Akoby chvály nebolo dosť, ani teraz nebudem šetriť pozitívami. Animácia je dokonalá a tvorcom sa podarilo napodobniť typickú plynulosť pohybov kreslených rozprávok. 3D projekcia z rozprávky urobí naozaj nevšedný zážitok, ktorý vás prenesie do zasnenej romantickej krajiny. Na vlásku vám dá okúsiť klasiku, no rozprávačskými postupmi je zároveň i modernou rozprávkou. Zbieranie cien za najlepší animovaný počin a podobné kategórie sa ešte ani nezačalo, ale nepochybujem, že sa pri Golden Globe nezastaví. A moje záverečné slovo? Na vlásku je rozprávka, o ktorej nepochybujte a ani neľutujte peniažky za drahšiu 3D projekciu, pretože z kinosály vyjdete takí spokojní, ako už dlho nie.