Morganovci

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov: Did You Hear About the Morgans?

Žáner: romantická komediálna dráma
Minutáž: 103 minút
Krajina: USA
Rok:2009
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Marc Lawrence
Scenár: Marc Lawrence
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Theodore Shapiro
Hrajú: Hugh Grant, Sarah Jessica Parker, Sam Elliott, Mary Steenburgen a ďalší

MorganovciZlaté časy filmovej kariéry Hugha Granta sú už dávno preč. V posledných rokoch robil jeden film ročne, dnes je to pomaly len jeden za dva roky. Sarah Jessice Parker sa na filmovom plátne nikdy nepodarilo zásadne presadiť, doménou jej úspechu je televízia. A potom tu máme režiséra romantických komédii Marca Lawrenca, ktorý v minulosti viac pracoval ako scenárista a producent.

Manželia Morganovci, Paul a Meryl, už nejakú dobu nežijú spolu. Zo začiatku nie je jasné prečo. Paul sa však snaží dať veci ešte do poriadku. Keď sú konečne spolu na večeri a idú sa spolu prejsť po meste, stanú sa svedkami vraždy a vrah vie, že ho videli. Keďže obaja patria medzi veľmi úspešných ľudí a hlavne Meryline fotky sú po celom meste, rýchlo ju vypátra a pokúsi sa ju zabiť. FBI preto neváha a oboch ich posiela do malého mestečka kdesi vo Wayomingu. Vytrhnutí zo svojho hektického prostredia dostávajú šancu usporiadať si myšlienky a napraviť chyby.

Príbeh, ktorý napísal samotný režisér Marc Lawrence, zaiste nepatrí medzi originálne. Všetko sme už niekde, možno v inej forme, videli. Naozaj som rád, že filmári konečne naplno pochopili aké čaro mali 90 minútové filmy a opäť sa nám objavujú vo väčšom množstve. Je to vítané hlavne pri filmoch so slabším scenárom, lebo tak nevznikajú zbytočne hluché pasáže. A to je aj prípad Morganovcov. Lawrence snímku režíroval s citom a podarilo sa mu urobiť príjemnú víkendovú komédiu. Trochu pridlho sa síce rozbieha, ale inak som závan nudy pocítil na krátky čas len raz.

Morganovci Morganovci

Režisér obsadil do hlavných úloh už spomínanú dvojicu Hugh Grant a Sarah Jessica Parker. Zaujímavosťou je, že Lawrence obsadil Granta aj do ostatných filmov, ktoré režíroval. Spolupráca im asi dobre funguje. Hugh Grant predviedol sympatický výkon. Jeho postava prináša v malých dávkach suchý anglický humor. Už pomaly vyšší vek mu rozhodne v herectve prospieva. Podľa mnohých ohlasov je postava Sarah Jessicy Parkerovej veľmi podobná tej v Sexe v meste. Meryl si nevie predstaviť život mimo veľkého jablka, je hysterická a tak podobne. Keďže som seriál videl iba raz, osobne som si podobnosti nevšimol. Jej herecký výkon bol priemerný, nič nepokazila, ale ani naopak.

Morganovci sú oddychová komédia. Žiaden hlbší pôžitok ani zážitok od nich netreba čakať, ale s takýmto úmyslom určite neboli ani nakrúcaní. Film získava body predovšetkým za spracovanie a za Hugha Granta, i keď v jeho prípade budú určite mnohí namietať.