Anglický názov: Moon inside you

Žáner: dokumentárny
Minutáž: 74 minút
Krajina: Slovensko / Španielsko / Francúzsko
Rok: 2009

Réžia: Diana Fabiánová
Scenár: Diana Fabiánová
Kamera: Jeronímo Molero
Hudba: Blažej Vidlička

Mesiac v nás„Sme ako mesiac. Meníme sa. Meníme sa, a preto sme zvláštne.“ Mesiac v nás – týchto niekoľko slov a obrázkov o menštruácii by si mal pozrieť každý. Každý muž i každá žena… Apropó, čo si myslíte o menštruujúcom ženskom lone?

Slovenská režisérka Diana Fabiánová svojím filmovým debutom Mesiac v nás, zožala v zahraničí veľký úspech. Nečudo, veď hovorí o jednom „príliš dobre ukrytom tajomstve.“ Prečo sa muži a ženy bránia otvorene hovoriť o menštruácii? Sú ženy naozaj nečisté, keď majú svoje dni? Alebo sú práve vtedy najviac sami sebou?!

Dokument je svedectvom o tom, ako je naša spoločnosť ešte stále bojazlivá a odmietavá hovoriť o „červenom probléme“, ktorý prichádza k žene každý mesiac. Tento svet je nastavený na tikanie mužských hodín. Ženy by sa preto mali prispôsobiť. Mať cyklus pod kontrolou, alebo sa ho nadobro zbaviť! Je to ale naozaj to, čo by mala žena chcieť…

Na otázky týkajúce sa menštruácie odpovedajú odborníci z oblastí vedy i z rôznych kútov sveta. Ich odpovede sa rôznia. Inak je tomu u menštruujúcich žien – ani jedna z nás sa na cyklus veľmi neteší. Naopak, mnohé z nás trpia a dedičstvom našich matiek nie sme vôbec nadšené. Simultálne s obrazmi dospelých žien a výkladom odborníkov sa v dokumente objavuje jedno krehké svedectvo. Jedenásťročná Dominika sa pripravuje na to, stať sa ženou. Ženou s červenou bodkou na čele a hygienickými potrebami v kúpeľnej skrinke, školskej taške, na záchode i vo vlastnej izbe. Len pre istotu… Veď tú krv by nemal nikto vidieť!

Mesiac v nás Mesiac v nás

Mesiac v nás je kombináciou humorných pohľadov, odborných názorov i smutných právd. Zaujímavo volený hudobný podmaz dokresľuje atmosféru jednotlivých scén a výpovedí ľudí. Striedanie pasáží hovoreného a čítaného slova je osviežujúcim prvkom dokumentu. Vhodne zvolené prestrihové časti s akcentom na červenú farbu sú jedným z prvkov podčiarkujúcich zámer filmu.

Veľmi silným prvok dokumentu je jeho samotná režisérka, pre ktorú sa toto pátranie po pravde o menzese stalo akousi osobnou záležitosťou. Aj vďaka tomu film divákov oslovuje. Je to osobná vec každej ženy. I mužov, ktorí s nimi žijú.

Menštruácia, menzes, cyklus, krámy, perióda, „prišli Rusi“ a mnoho ďalších názvov pre neoplodnené putujúce vajíčko von z ženského tela. Jeden zo zázrakov prírody, ktorý dovoľuje svetu znovu a znovu sa narodiť. Menštruácia neznamená len, že žena je schopná reprodukcie. Znamená nové obdobie v živote dievčaťa, znamená silu prírody dávať život.

Počúvate, čo vám hovorí vaše telo? Ak mu celkom nerozumiete, pozrite si tento dokument. Určite sa pri ňom zasmejete, ale aj zamyslíte. A nebojte sa prizvať svojich partnerov. Veď život má aj svoju červenú stránku.