Originálny názov: Max Payne

Žáner: akčný/dráma
Minutáž: 100 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: John Moore
Scenár: Beau Thorne
Kamera: Jonathan Sela
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Beau Bridges, Ludacris, Olga Kurylenko, Donal Logue, Chris O’Donnell, Nelly Furtado

Max PayneVždy je zaujímavé sledovať, keď sa príbeh, ktorý poznáte v inej ako filmovej podobe, adaptuje na plátno a vznikne verzia, ktorá sa vo viacerých bodoch s našou predstavou zhoduje, ale rovnako sa v množstve vecí diametrálne od nej vzďaľuje. Úplná súhra v tomto prakticky asi nie je možná, a tak nám zostáva len dúfať, že filmoví tvorcovia sa pri sfilmování príbehov aspoň základne priblížia k našej predstave, alebo ich stvárnenie daného príbehu ešte prevýši naše predstavy. Toto je riziko každej adaptácie, a tak sa často scenáristi a režiséri uchyľujú k totálnemu prepracovaniu pôvodného príbehu, čo môže viesť k mimoriadnemu zážitku, ale na druhej strane to môže skončiť aj veľmi zle. To druhé je bohužiaľ aj prípadom adaptácie herného hitu Max Payne.

Ak ste hrali pôvodnú hru, tak pred sledovaním filmu zabudnite na jej skvelý príbeh, pretože filmový scenár sa od toho herného takmer úplne líši, i keď postavy sú tu tie isté. Aj niektoré udalosti sa odohrajú ako v hre, ale inak ide o odlišný príbeh. Max Payne je detektív presunutý na evidenciu odložených prípadov, ale vo voľnom čase sa stále zaoberá istou veľmi osobnou záležitosťou. Pátra totiž po vrahoch svojej manželky a malej dcérky, ktoré našiel brutálne zavraždené jedného dňa po návrate z práce. Táto udalosť je ešte navyše spojená s výskytom novej drogy zvanej Valkýra, ktorá sa šíri New Yorkom. Max sa na vlastnú päsť snaží pokročiť s vyšetrovaním prípadu. To ma za následok, že sa dostane k rôznym indivíduám a čoraz viac sa zapletá do poriadneho svinstva…

Max Payne Max Payne

Ako som spomínal, filmový Max Payne sa príbehovo veľmi výrazne odlišuje od hry, čo by nebolo až také zlé, keby v prípade filmu išlo o kvalitný nový príbeh. Scenár je však napísaný veľmi chabo a poriadne sa to, čo bolo na hre skvelé, dostane na scénu až v závere filmu. Prvých štyridsať päť minút sa poriadne vo filme nič nedeje. Až postupne sa dozvedáme značne chaotickým spôsobom, čo sa stalo, ako keby scenárista chcel naschvál zahmlievať, čo sa vlastne vo filme deje. Počas tej prvej polovice filmu sa nekoná prakticky ani jedná akčná scéna, iba “drsne“ vyzerajúci Mark Wahlberg chodí po tmavých uliciach, stretáva rôzne postavy, prehodí zopár divných viet a odbije krásnu Olgu Kurylenko. V druhej časti sa to už postupne zlepšuje, ale niektoré scény sú neskutočne bezúčelné a jedine ich ponurá atmosféra dokáže ako tak odôvodniť ich existenciu.

Ku koncu filmu sa dostávajú k slovu aj akčné scény a dokonca nejaké zaujímavejšie zábery. Kto sa však teší na zábery ala Matrix ako to bolo v hre, tak sa toho nedočká. Jedine jedna scéna by sa dala k tomu prirovnať, ale inak sa John Moore a jeho tím pustili skôr civilnejšou cestou pri zobrazovaní akčných scén. Jedine záver je už aj vizuálne krásny, ale kým sa k nemu film dopracuje, tak je divák nútený sledovať množstvo balastu bez hlbšieho zmyslu. Pomocou v tomto nie sú výrazne ani herci, keďže Mark Wahlberg ako Max Payne síce pôsobí vcelku vhodne, ale chýba mu trocha viac drsnosti a nemusel by sa stále tváriť, ako keby mu práve zjedli večeru. Z hereckého obsadenia upúta jedine Olga Kurylenko a aj to nie vďaka hereckému umeniu.

MaxPayne Max Payne

Max Payne bol zaujímavým projektom už od ohlásenia zámeru adaptovať túto kultovú hru do filmovej podoby. Výsledný dojem z filmu je však veľmi rozpačitý. John Moore a jeho kolegovia sa snažili vytvoriť nového akčného hrdinu, čo je síce chvályhodne, ale nepodarilo sa im to. Spracovanie je značne slabé (okrem záveru) a vo viacerých scénach sa dajú zmysluplne sledovať len poletujúce snehové vločky. A to prinajmenšom naznačuje, že niečo s týmto filmom nie je v poriadku.

/