Originálny názov: Madagascar: Escape 2 Africa

Žáner: animovaný
Minutáž: 100 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP

Réžia: Eric Darnell, Tom McGrath
Scenár: Etan Cohen
Hudba: Hans Zimmer
V slovenskom znení: Ibrahim Maiga, Peter Sklár, Elena Podzámska, Michal Domonkoš, Luboš Kostelný, Dušan Szabó, Martin Kaprálik, Juraj Predmerský, Táňa Radeva, Ivo Gogál, Štefan Skrúcaný

Madagaskar 2Minuloročná filmová sezóna priniesla do rodiny počítačovo animovaných filmov (klasické kreslené sa v podstate už ani nerobia) niekoľko zaujímavých kúskov. Asi najväčší rozruch spôsobil tradične Pixar so svojím vesmírno-ekologickým hitom Wall-E, ktorý síce zachoval kvalitatívnu úroveň tohto výrobcu, ale veľa mimoriadneho toho nepriniesol. Druhým úspešným animákom roku 2008 bola akčná Kung-fu Panda, ktorá prekvapila najmä tým, že od nej málokto očakával skvelú zábavu a napriek tomu bola veľmi vydarená. Tretím „veľkým“ animákom roku 2008 bolo pokračovanie filmu Madagakcar, ktorý pred pár rokmi bodoval milými postavičkami, jednoduchým príbehom a vcelku podarenými gagmi. Od druhého dielu sa toho veľa nečakalo av podstate nesklamal, keďže stavil na rovnaké metódy pobavenia a vyšlo mu to aj na druhý krát. Možnože aj lepšie ako v prvom prípade.

Na konci prvého dielu sa naši štyria hrdinovia ocitli spolu s akčnými cool tučniakmi na ostrove Madagaskar, kde sa im ale nejako zvlášť nepáči. Preto sa rozhodnú vrátiť späť do svojho domova v New Yorku. Za týmto účelom tučniaci dajú dokopy lietadlo, nasleduje posledné lúčenie s chlpatými obyvateľmi ostrova a hor sa smer Veľké jablko. Ako to však býva, homemade lietadlo nedokáže ustáť isté náročné poveternostné podmienky, a tak namiesto letiska JFK pristanú po nie príliš úspešnom pristávacom manévri na pevnine. Po krátkej panike zistia kam sa to vlastne dostali, čo je pre nich obrovské prekvapenie. Pristáli totiž v Afrike, v zemi, z ktorej všetci štyria pôvodne pochádzajú a kde podľa biológie aj prirodzene patria. Navyše zhodou náhod lev Alex nájde svojich rodičov a všetko zrazu vyzerá byť úžasne. Také jednoduché to ale nebude…

Madagaskar 2 Madagaskar 2

Druhý diel Madagaskaru je naozaj veľmi podobný prvému a jeho tvorcovia sa na nič zvlášť nehrajú. Ich animák je jednoduchý, občas až veľmi predvídateľný, ale za to je primerane zábavný a poteší takmer každého od malých detí cez teenagerov až po dospelých. Celková kostra príbehu je postavená najmä pre deti, ktoré si znova užijú “opičiek“ Alexa a podobných situačných gagov, ktoré sú postavené väčšinou na bežných komediálnych základoch a film napríklad nestavia výrazne na parodovaní známych snímok a podobne. Pre deti je určite podstatná aj prítomnosť už viac menej tradičného slovenského dabingu, v ktorom sa celkom zaujímavo mihne napríklad Ibrahim Maiga.

Film však rovnako ponúka toho dosť veľa aj pre trochu odrastenejšie publikum. Najprv sú to samozrejme famózny tučniaci, ktorí by sa mali vraj dočkať aj samostatného filmu, ale zatiaľ svoje skvele prepracované akcie ala CIA prevádzkujú iba v Madagascare. Druhý dospeláckejší prvok filmu tvorí romantická línia príbehu, ktorá sa krúti okolo žirafiaka Melmana, ktorý je večne platonický zaľúbený do hrošice Glorie, ale nedokáže jej to priamo povedať. Po príchode do Afriky sa okolo Glorie začne točiť mohutný Moto Moto, čiže Melman sa bude musieť troch prebrať. Táto milostná línia príbehu je na pomery žánru veľmi kvalitne spracovaná a obzvlášť jeden Melmanov monológ je skvelý.

Madagaskar 2 Madagaskar 2

Celkovo sa teda Madagaskar 2 podaril, keď v podstate pokračuje tam, kde prestala jednotka, čo sa týka príbehu a aj kvality. Možno niekomu môže vadiť silnejšie zameranie na detského diváka, ale aj napriek tomu nejde vôbec o infantilný film, i keď občas je príbeh naozaj značne jednoduchý a predvídateľný. Film predstavuje ideálnu voľbu ak nechcete pozerať nič náročne, ale len sa príjemne pobaviť animákom, ktorý ma navyše aj výborne tempo, čiže nudiť sa na ňom nebudete, k čomu by vám mali dopomohnúť minimálne skvelí tučniaci.

/