Loving Adults © 2022 Netflix Loving Adults © 2022 Netflix

Christian nemá mnoho dôvodov sťažovať sa. S kolegom vybudoval úspešnú stavebnú firmu, má peňazí na rozhadzovanie, luxusný dom, jazdí na mercedese a jedáva v najlepších kodaňských reštauráciách. K tomu ho večer po práci doma čakajú milujúca manželka a syn, ktorý má síce zdravotné problémy, no i tie sa zlepšujú.

Originálny názov
Loving Adults

dráma, krimi, triler
2022 / 105 min. / MP 15
Dánsko

Réžia
Barbara Topsøe-Rothenborg
Scenár
Anders Rønnow-Klarlund, Jacob Weinreich

Ako to u ľudskej nátury býva, s jedlom rastie chuť. Christianova ctižiadostivosť sa idylickým životom nenasýtila, naopak. Nájde si milenku, ktorú údajne miluje a kvôli ktorej sa rozhodne rozviesť. Jeho manželka Leonora sa ale nemieni prizerať, ako je život, ktorému obetovala svoju vlastnú individualitu trhaný na kúsky. Muž a žena sú ako dva barany, ktoré do seba bijú rohami. Ani jeden nemieni ustúpiť. Konflikt sa stupňuje a jeho podstata sa promptne mení v niečo oveľa signifikantnejšie, než bežné manželské odlúčenie.

Škandinávska kinematografia dokáže byť obdobne mrazivou ako tamojšie neúprosné počasie. Spomeňme si aspoň na tzv. Millenium trilogy (r. 2009) – trojdielne švédske dielo, ktoré je adaptáciou krimi románov nebohého Stiega Larssona alebo fenomenálny detektívny seriál Bron/Broen (r. 2011 – 2018), v ktorom Švédsko spojilo produkčné sily s Dánmi.

Loving Adults sa profiluje menej ako kriminálka a viac ako thriller z manželského prostredia. Máme tu v podstate všetky typické elementy: neveru, podvod, tajomstvá, lukratívnu finančnú sumu, o ktorú ani jeden z aktérov nechce prísť.

Expozícia, vývoj i zvraty nemajú práve nálepku originality, za to sú dostatočne scenáristicky ošetrené, aby diváka zaujímalo, čo sa stane v nasledujúcej scéne. Scenár i réžia odvádzajú zručnú prácu. Nebudete unesení z ich invenčnosti, no tvorcovia vedia, čo robia. Dej sa rozpadáva až v záverečnom akte, kedy uveriteľnosť a prirodzenosť klesá a stráca pôdu pod nohami.

Herci hrajú slušne. Dar Salim ako Christian i Sonja Richter ako Leonora presvedčivo divákovi interpretujú ambivalenciu a vnútorný konflikt ich postáv. Občas s oboma súcitíte, aby ste o pár minút jedným pohŕdali a nad konaním druhého nadávali.

Loving Adults © 2022 Netflix

Remeselná stránka svojou priemernosťou ako i sebaistotou dopĺňa scenáristickú a režijnú snahu. Kamera je skôr subtílna, zábery nevýrazné – v dobrom slova zmysle. Keďže sa nejde o experimentálny film ani o kúsok prepchaný akciou, je len dobre, že sa strihač neblázni a nepreháňa to so strihom.

Solídna dánska snaha o vzťahový thriller, balansuje medzi priemerom a slušným nadpriemerom. Bohužiaľ sa k prvému menovanému uchyľuje počas klimaxu, kedy by, paradoxne, mala korunovať svoj atmosferický kumšt. Milovníci severskej filmovej školy a pomalých napínavých vzťahoviek si prídu na svoje. Ostatní nebudú škodní, ak sa s Loving Adults rozhodnú „zabiť“ nejaké to nudné popoludnie.