Originálny názov: Looper

Žáner: akčný sci-fi, triler
Minutáž: 118 minút
Krajina: USA | Čína
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Rian Johnson
Scenár: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: Nathan Johnson
Hrajú: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt, Paul Dano, Noah Segan, Piper Perabo, Jeff Daniels, Pierce Gagnon a ďalší

Looper (2012)V pretechnizovanej budúcnosti je nechať zmiznúť človeka čoraz ťažšie. Mafia tak pristúpila k oveľa sofistikovanejšej praktike terminácie. Nepohodlného jedinca pošlú o 30 rokov späť v čase, kde na neho čaká looper. Nájomný vrah sa postará o telo a najbližšie tri desaťročia nikto nič netuší. Riziko povolania kompenzuje luxus a bohatstvo. Problém nastane, keď sa na popravisku objaví samotný looper. Takýmto vrahom je aj Joe (Joseph Gordon-Levitt). Podľa kontraktu má svoje staršie ja zneškodniť, zhrabnúť odmenu a užívať si predčasnú penziu. To by však jeho staršiu podobu nesmel hrať Bruce Willis. Náhle je postarané o nemilosrdnú naháňačku, v ktorej ide každému zúčastnenému o to najcennejšie.

Režisér Rian Johnson chcel pôvodne nakrútiť krátky film o cestovaní v čase. Svoj prvotný úmysel našťastie rozvinul na plnohodnotné inteligentné sci-fi s originálnou zápletkou. Dokázal vybudovať silný príbeh zamotaný morálnymi dilemami postáv s pochopiteľnými motiváciami. Dej je vystavaný tak, že aj to najkrutejšie konanie na plátne divák ľahko ospravedlní a nebude sa vedieť rozhodnúť komu z hlavných postáv držať palce. Všetci majú dôvod veriť, že práve ich budúcnosť je tá jediná správna.

Film zaujme paradoxnou tematikou cestovania v čase a neústupným uťahovaním slučky osudu. Sledujeme nápadité pohrávanie sa s časovými rovinami, uhlami pohľadov a vzájomným ovplyvňovaním spoločnej mysle hrdinov. No práve neustály etický konflikt je to, čím sa dielo odlišuje od bežných sci-fi produkcií. Nadupaná akcia v úvode, futuristické zobrazenie budúcnosti i strhujúci komiksový záver nedávajú vôbec tušiť, že rozpočet pozostával iba z tridsiatich miliónov dolárov. Za málo peňazí režisér ponúkol dômyselnú muziku plnú invencie a tvorivosti. Spoľahol sa pri tom na vynikajúcich hercov.

Looper (2012) Looper (2012)

Vydarený komunikačný zápas zo scény v bistre vám nadlho utkvie v pamäti. Jospeh Gordon-Levitt pod hrubou vrstvou make-upu skutočne pripomína mladšiu vizáž akčnej legendy. Bruce Willis neostal svojej povesti nič dlžný. Smrtonosný harcovník je stále vo forme, ako predvedie vo viacerých vyhladzovacích sekvenciách. Polovica Loopera sa odohráva v komornom prostredí farmárskeho Kansasu. Emily Blunt je ako chrániaca matka ohrozeného synčeka veľmi presvedčivá. Jej blonďavá farmárka s brokovnicou je navyše veľmi sexy. Zažije romancu s mladším vydaním utečenca Joea a príbehu dodá určitú zjemňujúcu nehu. Jeff Daniels si strihne úsmevnú hlavu mafie. Pre takmer zabudnutého herca je to prvá záporná úloha, ktorú si viditeľne užíva.

Humoru je vo filme poskromnejšie, ale za to vie byť trefne úderný. Žánrovo možno snímku zaradiť medzi vedecko-fantastický film noir, ktorý je nevídanou zmesou fantázie, komiksu i rodinnej drámy. Odborníci v ňom vidia Dvanásť opíc novej generácie. Porovnávanie s touto staršou Willisovou cestovateľskou klasikou nie je úplne od veci, pretože narába s obdobnou premisou presúvania v čase. No čo do kultovej vyšinutosti, Looper za opicami značne zaostáva. Rôznorodé žánrové ingrediencie ku koncu splieta vo výbušné finále, ktoré z neho robí jednu z najlepších snímok roku.

Divák pri odchode z kina rozmýšla nad jednotlivými dejovými líniami v snahe vysvetliť si každý detail. Looper privádza k túžbe opakovaného sledovania čírej nadupanej jazdy plnej vynaliezavej zábavy. Je jasným dôkazom, že k vydarenému filmovému zážitku nie sú potrebné stámiliónové rozpočty, ale bezmedzná fantázia tvorivého autora. Johnsonovi sa podarilo stimulovať myseľ nie len blokbasterovým fanúšikom, ale aj náročnejším fajnšmekrom, čo sa rozhodne v kinosálach nestáva často. Looper je tak nečakane príjemným prekvapením filmovej jesene.

P.S. Kde by sa dala zohnať klikacia žabka?