Originálny názov: Legion

Žáner: fantasy dráma
Minutáž: 100 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Scott Stewart
Scenár: Peter Schink, Scott Stewart
Kamera: John Lindley
Hudba: John Frizzell
Hrajú: Paul Bettany, Lucas Black, Tyrese Gibson, Adrianne Palicki, Charles S. Dutton, Kevin Durand, Jon Tenney, Willa Holland, Kate Walsh, Dennis Quaid

LégiaRúhanie. I takéto označenie si vyslúžilo hororové fantasy Légia z pera Petra Schinka a Scotta Stewarta. Nebol to pre nich síce úplne prvý projekt, ale za skúsených harcovníkov ich označiť nemôžeme a to sa zrejme podpísalo pod negatívne reakcie, ktoré si snímka vyslúžila u divákov i kritiky. A to i napriek zaujímavým nápadom a kvalitnému spracovaniu. Ale pozrime sa bližšie na samotné dôvody.

Boh opäť stratil vieru v ľudstvo. Tentoraz však definitívne. Posiela svoju armádu anjelov, aby uskutočnili vyhladenie. Takmer celý príbeh sa odohráva na mieste zvanom Paradise Falls kdesi v púšti. Tvorí ho bistro a autoopravovňa. Majiteľom tohto opusteného podniku je Bob Hanson (Dennis Quaid), ktorý tu žije aj so svojím synom Jeppom (Lucas Black), automechanikom. Zostavu dopĺňa kuchár Percy (Charles S. Dutton) a tehotná servírka Charlie (Adrianne Palicki). Na mieste sa nachádza aj zopár náhodných zákazníkov, keď sa začnú diať nezvyčajné veci. Najprv vypadne televízne i rozhlasové vysielanie, či telefónna linka. A potom do bistra vojde milá stará babička, ktorá sa zakrátko zmení na, ako sa neskor dozvedáme, anjelom posadnuté monštrum. A další sú na ceste. Ešteže prichádza archanjel Michael (Paul Bettany), ktorý sa vzoprel rozkazom a na Zemi chce pomôcť ľuďom v boji, ktorý ich čoskoro čaká.

Légia Légia

Námet je rozhodne zaujímavý a trailer nás lákal i na bojujúcich anjelov, ktorých sme si však vo výsledku až tak veľa neužili. Légia, aj keď to mohlo dopadnúť úplne inak, v mnohých chvíľach nijako nevybočuje od plejády zombie hororov dneška. Teda aspoň to tak vyzerá, lebo v zásade nie je veľký viditeľný rozdiel medzi posadnutými ľuďmi a zombíkmi. Až na citeľný úbytok krvi, samozrejme. Neobvyklý motív anjelov tak ostal nevyužitý (lebo aj Michael si svoje krídla hneď v prvej scéne odreže). Vizuálna stránka filmu tým bola ochudobnená a utrpel i príbeh. Ten sa tak scvrkáva v akčné likvidovanie nepriateľov, ktoré je navyše kvôli často prítomnej tme chvíľami neprehľadné.

Veľké ambície a nedostatok skúseností nemusia zákonite viesť k absolútnemu fiasku, ale niekde sa tento rozpor prejaviť musí. V prípade Légie je to scenár. Režisér Scott Stewart si mal zavolať k jeho písaniu rozhodne skúsenejšiu pomoc. Inak sa totiž ukázal ako perspektívny filmár. Dlhoročné skúsenosti z oblasti tvorby vizuálnych efektov sa na filme odrazili veľmi pozitívne. Na americké pomery 26 miliónový rozpočet nie je vôbec veľký, a predsa to stačilo na vytvorenie pútavého vizuálu, ktorý bol navyše podporený solídnou prácou hlavného kameramana Johna Lindleyho.

Légia Légia

Ale späť k hlavnému problému. Scenár vytvára na mnohých miestach nelogické situácie a nemálo skutočností vôbec nie je vysvetlených. Pre ilustráciu uvediem jeden príklad. V centre pozornosti sa ocíta servírka Charlie, respektíve jej budúce dieťa. Michael ju prichádza chrániť, aby sa dieťa mohlo narodiť a Boh posiela Gabriela (Kevin Durand), aby ju či dieťa zabil. Ono je totiž kľúčom k prežitiu ľudstva, ale ani v náznakoch nie je povedané prečo. Pred neľahkú úlohu boli postavení i herci. Scenár im častokrát vkladá do úst patetické či bezobsažné repliky, ktoré tak môžu vyznieť až smiešne.

Slovami nášho šéfredaktora, film funguje. A to je najdôležitejšie. Pozerať sa to dá. Viem, o čom hovorím, videl som to dvakrát. Nebude to len zabíjanie nadbytočného voľného času. Škoda však premrhaného potenciálu. To pri takýchto filmoch vždy zamrzí najviac. Črtala sa tu totiž príležitosť pre vznik novej ságy.