Kuriér 2

Robert Pospiš
Recenzia

Originálny názov: Transporter 2

Žáner: thriller / akčný
Minutáž: 88 minút
Krajina: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Louis Leterrier
Scenár: Luc Besson & Robert Mark Kamen
Kamera: Mitchell Amundsen
Hudba: Alexandre Azaria
Hrajú: Jason Statham, Amber Valletta, Hunter Clary, Jeff Chase, Jay Amor

/Vždy som mal rád akčné filmy. Akcia, humor, charizmatický hlavný hrdina a samozrejme zloduch, ktorý vzbudzuje rešpekt. Bohužiaľ nový film dvojice Leterrier-Besson horko-ťažko spĺňa dva body ideálneho akčného filmu.

Luc Besson ako scenárista a Louis Leterrier ako režisér spolu vytvorili aj prvý diel o kuriérovi Frankovi Martinovi. Prvý diel kuriéra bol ľahko nadpriemerný akčný film pri ktorom sa dalo zabaviť, nebol to však ten typ filmu, ktorý by potreboval druhú časť. Ale stalo sa.

Prvý diel sa na rozdiel od toho druhého odohrával v Európe a o krásne zábery na francúzske pobrežie nebola núdza. To, že americké veľkomesto nie je také pekné ako francúzske pobrežie nemusíme rozoberať ,preto nechápem prečo tvorcovia presunuli príbeh za veľkú mláku. Pokiaľ to bolo kvôli príbehu filmu ten určite nie je taký silný aby sa musel presunúť za veľkú mláku.

Frank Martin je bývalý príslušník špeciálnej jednotky (veľmi originálna bývalá profesia akčných hrdinov), ktorý po odchode z armády robí kuriéra. Neroznáša však listy, alebo pizzu. Frank robí kuriéra vplyvným ľudom a jeho misie sa nezaobídu bez menších problémov.

V druhom diely dostal za úlohu starať sa o bezpečnosť šesťročného Jacka Billiga. Medzi malým Jackom a Frankom sa vytvorí priateľstvo a to, že jeden deň nebude Jackova cesta zo školy domov bezstarostná je hádam každému jasné.

/ /

A potom príde nečakané. Jacka unesú a Frank sa rozhodne konať. No a tu príde na radu Frankova temná stránka. Kým doteraz si jeho zamestnávatelia, čiže Jackovi rodičia mysleli, že je normálny šofér pomaly dochádzajú na to, že zas tak obyčajný nebude. Frank sa totiž rozhodne Jacka zachrániť za každú cenu ako mu sľúbil.

Dej filmu je typické akčné klišé. Neprekvapí vôbec ničím. Scenár je totiž až priveľmi kostrbatý na to aby dokázal zaujať. Niektoré dejové zvraty sú už tak notoricky známe zo starších akčných filmov, že pôsobia zúfalo. Napríklad pokus o zakombinovanie smrteľného víru do deja.

Kapitolou samou o sebe je hlavný zloduch. Pôsobí ako keby neexistoval ,je absolútne nevýrazný. Herecké schopnosti Alessandro Gassmana, ktorý ho stvárnil sú skutočne mizerné a okrem pár drsných pohľadov sa nezmôže na nič. Ďalšou postavou filmu je jeho priateľka Lola, ktorú stvárnila Kate Nauta. Celá podstata postavy Loly je , že v každom zábere behá iba v spodnom prádle a tvári sa drsne. Jej prítomnosť vo filme je absolútne zbytočná. Na scéne keď vybehne z mrakodrapu na ulicu plnú ľudí iba v spodnom prádle a v každej ruke drží samopal uzi som sa skutočne bavil.

/ /

Teraz si asi myslíte, že som až priveľmi nároční na realitu v akčných filmoch, ale nie je to tak. Scény sú proste natočené trápne. Ich kvalitu ešte zhoršujú niektoré počítačové triky, ktoré vyzerajú ako keby boli vystrihnuté z brakového seriálu. Keď uvidíte ako Frank zo svojim autom doslova preletí medzi budovami pochopíte čo som tým myslel.

Najsvetlejšou stránkou filmu je Jason Statham. Postava Franka Martina je asi jediné čo stojí pri filme Kuriér 2 za zmienku. Na druhú stranu mám pocit, že aj kúzlo tejto postavy sa trochu vytratilo. Frank totiž vo filme skoro nerozpráva a keď už niečo povie je to nejaká drsná hláška, ktorá pôsobí v danej scéne umelo.

Čo sa týka akčných scén filmu, tie sú natočené pomerne dobre aj keď ich mohlo byť viac. Akčná stránka filmu je uspokojujúca, ale nemyslím si, že naplní očakávania divákov, ktorí čakajú akčnú jazdu plnú naháňačiek, bitiek a výbuchov. Kuriér 2 je proste akčný film s malým rozpočtom a je to vidno.

/ /

Celkovo by som označil Kurierá 2 za umelo vytvorenú druhú časť priemerného akčného filmu. Na filme nezaujme ani zápletka, nečakajte ani veľkolepé akčné scény a čo sa týka hercov za zmienku stojí iba Jason Statham. Kuriér 2 je skrátka zbytočný film. Neurazí, nenadchne a po piatich minútach zabudnete, že ste ho videli. Odporúčam vám preto aby ste radšej navštívili film podľa podarenejšieho Bessonovho scenáru Utrhnutý z reťaze. Budete z neho určite menej sklamaný ako z Kuriéra 2.

/