Originálny názov: Harry Potter and the Goblet of Fire

Žáner: Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Minutáž: 157 minút
Krajina: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Mike Newell
Scenár: Steven Kloves
Kamera: Roger Pratt
Hudba: Patrick Doyle , John Williams
Hrajú: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Gary Oldman, Miranda Richardson, Alan Rickman, Maggie Smith

/Harry Potter je fenomén. Tento fakt je v súčastnosti nespochybniteľný. Čokoľvek čo sa týka Harryho je úspešné. Knihy, filmy, hry a reklamné predmety zarábajú obrovské peniaze a autorka knihy J.K Rowlingová sa len usmieva. Je to tak, z knihy o mladom čarodejníckom učňovi sa stal kult. Nemuseli ste čítať ani jednu knihu o osude chlapca s jazvou na čele, aby vás tento kult zasiahol, pretože Harry je skrátka všade.

Film Harry Potter a ohnivá čaša mal na Slovensku premiéru prvého decembra. Šesť dní pred filmom, čiže 25 novembra prišiel na slovenský trh šiesty diel knihy J.K Rowlingovej – Harry Potter a Polovičný princ. Súvisle s premiérou Harry Pottera a ohnivej čaše prišla na trh rovnomenná hra na PC a Playstation. Pokrytie vianočného trhu je skutočne dokonalé.

Určite sa pýtate ,na čo o tom píšem, keď je to každému jasné. Odpoveďou je otázka. Dá sa niečo hodnotiť objektívne, ak sme tým úplne pohltený? Ak sme zaslepený kultom postavy Harryho Pottera? A dokážeme si ešte priznať, že nie všetko, čo sa týka Harryho Pottera je geniálne? Na tieto otázky neviem odpovedať objektívne, pretože som sám veľkým fanúšikom kníh o mladom čarodejníkovi. Nový Harry Potter nie je geniálne dielo, ale je to dôstojný nástupca troch filmov, ktoré sa o Harrym doteraz nakrútili.

Režírovať film o Harry Potterovi znamená nosiť na chrbte obrovskú váhu tohto kultu. Môžete nakrútiť film, za ktorý vás budú všetci milovať alebo nenávidieť. Výber správneho režiséra je preto veľmi dôležitý. Prvé dva diely nakrútil režisér rodinných komédií Chris Columbus. Harry Potter a Kameň mudrcov a Harry Potter a tajomná komnata mali obrovský úspech presne ako sa očakávalo. Čo sa však týka ich umeleckej hodnoty, úroveň filmov sa pohybovala niekde medzi rozprávkou a rodinným seriálom. Chris Columbus natočil prvé dva príbehy slušne, ale nenadchol. Po ňom však prišiel mexický režisér Alfonso Cuarón, ktorý ukázal, že príbeh chlapca, ktorý prežil nie je iba pre deti.

/ /

Režisér, ktorý predtým nakrútil film o dvoch sedemnásťročných chlapcoch, ktorí cestujú po krajine spolu so staršou ženou a jedinou výplňou ich času je sex, alkohol a drogy dostal do rúk príbeh trinásťročného čarodejníka, ktorý čítajú milióny detí na celom svete. To, že Alfonso Cuarón ako režisér Harryho Pottera a väzňa z Azkabanu nesklamal, potvrdili výborné kritiky a kasový úspech filmu v kinách na celom svete. Alfonso Cuarón zároveň nasadil latku veľmi vysoko a čakalo sa, či ju Mike Newell, režisér najnovšieho filmu Harry Potter a Ohnivý pohár preskočí.

Mike Newell nie je rozhodne začínajúci režisér. Na svojom konte má filmy ako Štyri svadby a jeden pohreb, alebo Krycie meno Donnie Brasco. Harry Potter a Ohnivá čaša je, ale rozhodne najväčší filmový projekt aký kedy natočil. A je nutné podotknúť, že ho natočil dobre.

Harry Potter má 14 rokov a dospieva. Už to nie je ten Harry, ktorý bol v prvom dieli nesebaistý a bojazlivý chlapec. Tak ako väčšina mladých ľudí v jeho veku, aj on má svoje problémy. Tie jeho však nie sú rozhodne rovnaké ako problémy jeho rovesníkov. Harryho opäť trápia nočné mory. Nemôže spávať a budí sa spotený. V snoch sa mu čoraz viac prihovára hlas lorda Voldemorta a to neznačí nič dobrého.

/ /

Čitateľom knihy je jasné, že prvá scéna filmu sa odohráva na starom anglickom vidieku v dome v ktorom prichádza k životu temný lord Voldemort. Prvá scéna filmu je natočená skutočne brilantne. Hororová atmosféra, ktorú cítiť vo vzduchu naznačuje, že ďalšie diely Harryho Pottera nebudú rozhodne rozprávky. Príbeh sa neskôr presúva na svetový šampionát v metlobale. Fanúšikov určite sklame, že vo filme nie je ukázaný ani jeden metlobalový zápas, ale to je cena za obrovskú obsiahlosť štvrtej knihy. Za to scén v Rokforte si užijeme až moc. Či už sa jedná o zábery v interiéroch, alebo exteriéroch. Dej sa odohráva takmer stále na Rokforte. Dôvodom je legendárny Trojčarodejnícky turnaj, ktorý sa koná na Rokfortskej čarodejníckej škole.

Ako vie každý fanúšik Harryho Pottera Trojčarodejnícky turnaj sa skladá z troch úloh, ktoré musia súťažiaci splniť. Trojčarodejnícky turnaj je turnaj, pri ktorom sa bežne zomiera, preto je povolený iba študentom, ktorí dosiahli hranicu sedemnásť rokov. Aj keď má Harry iba štrnásť, čarovná čaša ho do šampionátu vyberie. Toto rozhodnutie na Rokforte vyvolá obrovský rozruch a Harry je považovaný za podvodníka. Neverí mu dokonca ani Ron, jeho najlepší priateľ. Rozpitvávať ďalej dej štvrtého filmu je zbytočné. Fanúšikovia ho poznajú veľmi dobre a tí čo nečítali knihu by iba prišli o zážitok. Jediné, čo môžem ešte povedať je, že medzi úlohy ,ktoré musí Harry prekonať počas turnaju, patrí súboj s drakom, skúška odvahy pod vodnou hladinou a obrovský labyrint.

/ /

To, že Mike Newell ma iný štýl ako Alfonso Cuarón vám udrie do oči už pri prvej scéne v Rokforte. Newell ,na rozdiel od Cuaróna točí svetlé zábery, kdežto Cuarónov Harry Potter bol natočený veľmi temne. Zábery sú síce natočené svetlou kamerou, ale temnosť deja im rozhodne nechýba. Medzi vrcholné momenty filmu patrí Harryho blúdenie v Labyrinte a následné stretnutie s Lordom Voldemortom. Tieto scény sú natočené skutočne hororovo a dokazujú, že aj Newell dokáže ľudí držať v napätí.

Pri filmoch ako Harry Potter sme zvyknutí na obrovskú úroveň digitálnych efektov. Inak tomu nie je ani pri ohnivej čaši. Pohľad na Rokfort je nádherný. Či úž v Rokforte prší, sneží, alebo je slnečno, vyzerá úchvatne. Zábery, keď Harry bojuje s drakom berú dych. Drak je spravený neskutočne a určite splní vaše očakávania. To je prípad aj ostatných dvojúloh Trojčarodejníckeho turnaja. Efekty v podvodnom svete a labyrinte majú vysokú úroveň a experti na špeciálne efekty odviedli skutočne kvalitnú prácu. Harry Potter je po obrazovej stránke skrátka dokonalý.

Také ružové už to s ním nie je po hereckej stránke. Nemyslím tým staršiu hereckú časť, do ktorej patrí Alan Rickman, Michael Gambon, Robbie Coltrane, Maggie Smith, alebo Ralph Fiennes ako Lord Voldemort. Tí podávajú tradične výborné výkony a ani na chvíľu vám nedovolia zapochybovať, že existujú lepší herci na stvárnenie ich postáv. K starým známym hercom pribudol Brendan Gleeson, ktorý sa zhostil úlohy profesora Alastora Moodyho. Tento britský herec patrí medzi hereckú špičku, ale aj tak si myslím, že existuje herec, ktorý by profesora Moodyho dokázal zahrať lepšie. Jeho herecký výkon trocha skresľuje (nechcem povedať kazí, lebo každý môže mať iný názor) Miro Noga, ktorý ho dabuje.

/ /

Tá horšia stránka hereckého obsadenia sú mladí herci. Z trojice hlavných hrdinov dospel herecky najviac jednoznačne Daniel Radcliffe, ktorý hrá Harryho Poterra. Jeho herectvo sa skutočne zlepšilo a dokazuje, že dokáže zahrať aj citovo vypäté scény. Jedinou scénou, kde sa mu to moc nedarí, je scéna keď ho bolí jazva. To je asi jediné, čo by som Radcliffovi mohol vyčítať. Čo sa týka Ruperta Grinta, ktorý hrá Rona Weasleyho, je to trochu horšie, ale stále nie tragické. Grint síce občas zahrá vyložene zle, ale väčšinou to zvláda. A dostávame sa k najhoršiemu. Tým je Emma Watson, ktorej patrí postava Hermiony Grangerovej. Jej herectvo je na tom ešte horšie ako v tretej časti. Scény, kde plače sa nedajú pozerať. Navyše, pokiaľ hrá v scéne nehrá sama, kazí snahu iného herca zahrať scénu dobre. Takmer vo všetkých scénach, v ktorých hrá, pôsobí pateticky a kŕčovito. Dúfam, že jej herectvo sa v budúcnosti zlepší, pretože veľmi ubližuje výslednému dojmu z filmu. Ostatní mladí herci vo filme hrajú nevýrazne, ale to vôbec nevadí, pretože aspoň dávajú priestor hlavným postavám.

O hudbu sa v najnovšom Harrym Potterovi postarali dvaja páni. Ich mená sú Patrick Doyle a John Williams. Ten druhý menovaný pracoval zatiaľ na všetkých filmoch podľa predlohy J.K Rowlingovej. Robil to veľmi kvalitne, preto nechápem načo pribrali k spolupráci aj Doyla. Neviem, či je to chyba Williamsa, alebo Doyla, ale do niektorých scén sa filmová hudba, ktorú zložili vyslovené nehodí. Je až priveľmi dramatická a to aj pri scénach, kde to vôbec netreba. Napríklad, keď Harry pozve na ples Cho Changovú, hudba znie ako pri čarodejníckom súboji. Našťastie, ale týchto scén nie je veľa a ostatná hudobná stránka filmu má ako vždy vysokú úroveň.

/ /

Harry Potter a Ohnivá čaša je film, ktorý určite poteší fanúšikov Harryho Pottera. Horšie je to z ľuďmi, ktorí knihu nikdy nečítali a nevideli ani jeden film o mladom čarodejníkovi. Títo ľudia budú úplne mimo, pretože dielov Harryho Pottera je skutočne veľa a na to, aby ste si film skutočne užili, treba poznať všetky postavy.

Tu by som rád spomenul svoj zážitok z premietania Harryho Pottera a Ohnivej čaše. Vedľa mňa si sadol pán, ktorý zjavne netušil kto to Harry Potter je (áno takíto ľudia skutočne existujú) a vety, ktoré počas predstavenia plodil, boli výsledkom jeho nevedomosti. Napríklad v tých najvypätejších scénach filmu nahlas zazíval (asi na znak toho, že ho film nudí), viackrát za sebou zvolal nahlas na celé kino, že čo je to za rozprávku, čo má tri hodiny a svoj výstup zavŕšil slovami, že takú pič….u ešte nevidel. Áno, ľudia sú všelijakí a každého baví niečo iné, preto by ste si mali predtým, ako navštívite kino, prečítať niektorý z dielov Harryho Pottera. Pokiaľ sa vám nechce čítať, tak si aspoň pozrite jeden z filmov podľa bestselleru J.K Rowlingovej, pretože potom budete vedieť, načo vlastne do kina idete a nestane sa vám niečo také ako dotyčnému pánovi.

/ /

Mike Newel nesklamal. Natočil kvalitný celovečerný film. Ponúka presne to, čo by ste čakali. Kvalitný príbeh, humor, napätie a to všetko zabalené v krásnom obale nádherných záberov. Áno film je dlhý, ale na to z akej obsiahlej knižnej predlohy pochádza, je jeho dĺžka logická. Nový Newelov Potter síce nenadchne ako ten Alfonsov, ale ponúka ďalší pohľad na ságu o mladom študentovi Rokfortu. Pohľad, ktorý sa môže niekomu páčiť omnoho viac ako ten Columbusov, alebo Alfonsov. Film má svoje chybičky v podobe niektorých zbytočných scén, trochu rýchleho strihu a občas nie moc podarených hereckých výkonov, ale to sú veci, ktoré Harrymu odpustiť môžeme. Pokiaľ teda máte knihy J.K Rowlingovej v obľube, utekajte do kina a pokiaľ ste ich nečítali tak s tým začnite. Príbeh Harryho Pottera totiž skutočne stojí za to.

/