Originálny názov: L’Arnacoeur

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 105 minút
Krajina: Francúzsko, Monako
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Pascal Chaumeil
Scenár: Laurent Zeitoun, Jeremy Doner, Yohan Grombr
Kamera: Thierry Arbogast
Hudba: Klaus Badelt
Hrajú: Romain Duris, Vanessa Paradis, Julie Ferrier, François Damiens, Héléna Noguerra, Andrew Lincoln a ďalší.

(K)Lamač sŕdcRomantické komédie nezažívajú práve najžiarivejšie obdobie. Niektoré sa ani neobjavili v slovenskej distribúcii (napr. When In Rome s Kristen Bell v hlavnej úlohe), iné márne bojovali proti vlastnému nedostatku originality a nedokázali divákov dostatočne zaujať (Valentín, mierne vulgárna Láska na diaľku). Našťastie, milovníci filmovej romantiky zatiaľ nemusia biť na poplach. Ak zlyháva mašinéria americkej slzopudnej produkcie, stačí jednoducho zmeniť krajinu pôvodu a obrátiť na starý dobrý európsky trh. Patríte medzi fanúšikov tohto nesmrteľného žánru, máte radi inteligentnú zábavu alebo jednoducho hľadáte film vhodný na romantický večer? Dajte šancu francúzskej charizme a luxusnému prostrediu Monte Carla, konkrétne komédii (K)Lamač sŕdc, ktorá tento rok zabodovala aj u publika v Karlových Varoch.

Sledovanie západu slnka, more a pláž plná jemného bieleho piesku, prípadne iné miesto dýchajúce romantikou. Šarmantný muž, ktorý sa dokáže dámam dívať rovno do duše, po zamatové slová a úprimné vyznania nechodí ďaleko, je vtipný, chápavý a v správnej chvíli sa nehanbí vyroniť slzičku i dve. Snáď každá žena aspoň raz v živote snívala o tom, že sa ocitne v podobnej situácii (aj napriek tomu, že mnohé z nás by to nikdy nepripustili a argumentovali by o tom až do úplného vyčerpania). Každá žena by aspoň raz v živote chcela stretnúť muža ako je Alex (Romain Duris). Otvorí vám oči. V konfrontácii s ním pôsobí súčasný partner ako nevšímavý a neotesaný, nesiaha mu ani po členky. Kvôli nemu neváhate ukončiť dlhoročný vzťah, pretože zrazu vyzerá nudný a neperspektívny. A potom…

(K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční

A potom, roniac krokodílie slzy, Alex vám oznámi, že „preňho je už neskoro, ale vy máte pred sebou ešte množstvo úžasného.“ Následne odchádza, zhrabne svoju províziu a hľadá ďalšiu objednávku. Alex má totiž veľmi zvláštne povolanie. Spolu so sestrou Mélanie (Julie Ferrier) a jej prostoduchým manželom Marcom (François Damiens) tvoria úspešný pracovný tím a prevádzkujú rozbíjanie vzťahov na živnosť. V skratke, najímajú si ich bohatí priatelia a rodinní príslušníci žien, ktoré sú nešťastné vo svojich vzťahoch – vedome, ale aj nevedome. Alex disponuje dokonalým hereckým umením a obrovským arzenálom kostýmov a prízvukov. Na objednávku sa prevteľuje do exotického dobrodruha, osamelého lekára na misii v Afrike, podľa aktuálnej potreby športuje, je umelcom, miluje deti, zvieratá alebo oboje a samozrejme, nikdy, nikdy nemieša prácu s osobnými pocitmi. To všetko sa zmení v okamihu, keď stretáva Juliette (Vanessa Paradis).

(K)Lamač sŕdc stavia predovšetkým na skvele fungujúcej chémii ústrednej dvojice. Veľkú pochvalu si zaslúži najmä Romain Duris, ktorého Alex je nezastaviteľnou lavínou nezbedného šarmu a prešibaného svetáctva, okrem toho disponuje aj zdravou dávkou drzosti, nehovoriac o priehrštiach sex-appealu. Výdatne mu nahráva herecká partnerka Vanessa Paradis, u nás známa predovšetkým ako životná družka oveľa slávnejšieho Johnnyho Deppa. Decentná Juliette bystro reaguje na každú situáciu, nemá problém priviesť svoje okolie do rozpakov a bežné osvedčené triky na ňu spočiatku nefungujú. Alex sa tak musí oveľa viac než inokedy spoľahnúť na pomoc svojej sestry a švagra. Mélanie a Marc sú rovnako streštení ako Juliettina promiskuitná kamarátka Sophie (Héléna Noguerra) a starajú sa najmä o komediálnu stránku príbehu vo forme vydarených epizódiek (vidlička v stehne, Marc ako inštalatér či pretekár F1). Snúbenec Jonathan (čoraz populárnejší Andrew Lincoln) zostáva po celý čas postavou, na ktorú čaká Čierny Peter, dostal primálo priestoru a okrem pózy džentlmena bez stôp charizmy a ukážkového prízvuku britských vyšších vrstiev toho bohužiaľ veľa nepredviedol.

(K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční

Tím scenáristov v zložení Laurent Zeitoun, Jeremy Doner, Yohan Gromb sa pomerne úspešne popasoval s nevyhnutným použitím dobre známych klišé a stavia na nápaditosti situačného humoru a vynikajúcich dialógoch, hlavne medzi Juliette a Alexom. O originalite príbehu by sa samozrejme dalo diskutovať, skúsený divák si určite všimne mnohé paralely s filmom Hitch: Liek pre moderného muža s Willom Smithom v hlavnej úlohe, prípadne so Svadbou môjho najlepšieho priateľa. Aj napriek predvídateľnému koncu však (K)Lamačovi sŕdc nechýba určité napätie. Divák si až do poslednej možnej chvíle nie je istý, čo presne cíti(la) Juliette k snúbencovi, rozprávačské postupy a fóry sa neopakujú, romantická stránka je navyše natoľko chytľavá, že budete podvodníkovi Alexovi úprimne držať palce. Cesta k predvídateľnému záveru je preto zábavná a milá. Kamera Thierryho Arbogasta je svieža a dynamická rovnako ako strih, dáva vyniknúť profesionalite a vynachádzavosti tímu „rozbíjačov“ a nevtieravo zachytáva prostredie Monaka v celej jeho slnečnej nádhere. Debutujúci Pascal Chaumeil, známy aj úspešnou spoluprácou s režisérskym esom Lucom Bessonom, tak dokázal, že aj romantická komédia sa dá natočiť pútavo, vtipne a pritom vkusne.

Verdikt: (K)Lamač sŕdc nás necháva snívať za tónov hudby Klausa Badelta, pobaví a „vodí za nos“ s nevídaným prehľadom. Je o triedu lepší ako spomínaný Hitch a ak si ho pustíte, bude to zaručene príjemne strávená hodinka a pol. Negatívum – predvídateľný, presladený koniec.

(K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (K)Lamač sŕdc: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční

Špeciálne + pre ženy: Romain Duris
Špeciálne + pre mužov: Vanessa Paradis. Áno, aj medzierka medzi zubami môže byť roztomilá a sexi. A páni, naučte sa od filmového Alexa zopár „baliacich“ trikov.

Špeciálne + pre všetkých milovníkov Hriešneho tanca a Georgea Michaela v časoch, keď bol ešte členom speváckeho dua Wham! Pokiaľ ste Hriešny tanec nevideli, pokojne si odčítajte z konečného hodnotenia jednu hviezdičku.