Jingle Jangle: A Christmas Journey © 2020 Netflix Jingle Jangle: A Christmas Journey © 2020 Netflix

Tento rok každý z nás potrebuje trochu viac zázrakov a kúziel. Netflix sa ich pokúsil zabaliť do podoby vianočného muzikálu Jingle Jangle: A Christmas Journey (v češtine Pan Jangle a vánoční dobrodružství). Podarilo sa mu to?

Originálny názov
Jingle Jangle: A Christmas Journey

muzikál, fantasy, rodinný
2020 / 122 min.
USA

Réžia
David E. Talbert
Scenár
David E. Talbert
Detský muzikál, ktorý natočil David E. Talbert, nám rozpráva príbeh vynálezcu hračiek Jeronicusa Jangla (mladého hrá Justin Cornwell a staršieho Forest Whitaker). Mal rodinu, lásku, podporu a veľkolepý obchod s hračkami. Jedného dňa však o všetko príde, a to kvôli svojmu žiakovi Gustafsonovi (mladého hrá Miles Barrow a staršieho Keegan-Michael Key) a jednej magickej hračke. Jeronicus úplne stratí vieru, prestane s vynálezmi a rozhodne sa odlúčiť od svojej dcéry (Anika Noni Rose). O niekoľko rokov sa v zabudnutom hračkárstve objaví jeho vnučka Journey (Madalen Mills), ktorá sa pokúsi starému otcovi vrátiť vieru a silu znovu tvoriť.

David E. Talbert používa taký spôsob rozprávania, ktorý nás hneď ponorí do príbehu a dovolí vám lepšie sa stotožniť s vymysleným fantastickým svetom. Film sa aj začína tým, že babička (Phylicia Rashad) otvorí knihu a začne rozprávať príbeh svojim vnukom.

Aj napriek tomu, že sa snažím muzikálom vyhýbať, tento ma náramne potešil. Za to môžem ďakovať choreografovi Ashlayovi Wallenovi a skvelým pesničkám, do tvorby ktorých sa zapojili John Legend, Philip Lawrence, Davy Nathan a Michael Diskint. Tanečná choreografia je prirodzene zapojená do deja, a preto nevyrušuje a neodtrháva diváka od samotného príbehu. 

Medzi silné stránky filmu by som zaradila aj herecký vykon Foresta Whitakera. Podarilo sa mu brilantne zahrať Jeronicusa Jangla a jeho cestu od totálneho ponorenia do smútku cez hľadanie až po pochopenie najdôležitejších životných hodnôt. 

Keďže ide o rozprávku, mala by som spomenúť aj vizuálnu stránku a jej magické prvky. Bolo ich vo filme dosť: tancujúci oheň, zlaté písmená, ktorými sa dá písať vo vzduchu, levitácia, rozprávajúca hračka, kúzelný robot. Vizuálne efekty však neprekročili správnu mieru. Dopĺňali film, určite nie naopak.

Ak by som mala dieťa, určite si s ním tento film pozriem, aj keď dej je pomerne jednoduchý a niekedy aj predvídateľný. Všetko však zachránila hlavná myšlienka. Film nám ukazuje nakoľko je dôležité veriť si, robiť chyby a učiť sa z nich, vedieť sa ospravedlniť a odpustiť. Jingle Jangle ponúka príbeh strateného a osamelého človeka a pripomína dôležitosť podpory našich blízkych. Film je určite magický, lebo pripomína tie najpodstatnejšie veci v živote a zároveň aj ich jednoduchosť. Kúzlo existuje všade navôkol ako aj v ľudskom srdci. Je len na nás, či toto kúzlo chceme vidieť alebo ho budeme vedome ignorovať.  

Jingle Jangle: A Christmas Journey je oddychový muzikál, ktorý vonia tak trochu po Vianociach, starých knihách, voskových sviečkach, babičkinom starom nábytku a detských dobrodružstvách. Táto atmosféra zachraňuje príbeh, od ktorého by sa niekedy očakávalo viac prekvapenia a napätia. 

Ak si plánujete užiť pohodlie a pokoj v rodinnom kruhu, Jingle Jangle: A Christmas Journey rozhodne odporúčam.