Originálny názov: Lions for Lambs

Žáner: dráma
Minutáž: 92 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Robert Redford
Scenár: Matthew Michael Carnahan
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: Mark Isham
Hrajú: Robert Redford, Meryl Streep, Tom Cruise, Peter Berg, Michael Pena, Derek Luke

HrdinoviaAZbabelciLáska k vlasti sa zvykne označovať pojmami ako vlastenectvo, alebo patriotizmus a vo svojej podstate je táto viera v silu vlastného národa dobrou vlastnosťou, samozrejme za predpokladu, že sa vlastenectvo nezmení na nacionalizmus, alebo šovinizmus, teda na niečo, čo bolo a je silným pôvodcom udalostí v dejinách, keď obrovské množstvo vojnových konfliktoch by vôbec nemuselo vzniknúť nebyť nacionalizmu. Stalo sa nejakou samozrejmosťou, že keď sa spomenie slovo patriot, tak sa väčšine hneď za tým spomenie americký národ, kde je patriotizmus silne zakorenený vo väčšine obyvateľstva a USA sa snaží už dlhé desaťročia presadzovať svoj patriotizmus vo svojej medzinárodnej politiky, čo malo za následok väčšinu vojnových konfliktov v druhej polovici dvadsiateho storočia. Americké osobnosti sa ale už dlhé roky snažia o nejaké verejné propagovanie odporu voči politike americkej exekutívy, čo sa ešte vystupňovalo počas vlády terajšieho prezidenta Georga W. Busha.

Jednou z týchto osobností je aj slávny herec Robert Redford, ktorý sa rozhodol do témy prispieť svojim najnovším filmom Hrdinovia a zbabelci (Lions for Lambs), ktorý režíroval a takisto v ňom stvárnil aj hlavnú postavu. Film na počudovanie nie je tak priamočiaro antibushovský, ako sa od Redforda očakávalo, ale je viac komplexný a snaží sa diváka prinútiť rozmýšľať nad základnými otázkami ohľadom americkej politiky. Tieto témy sa ale takisto dajú použiť aj v našom slovenskom kontexte, aj keď samozrejme naša politika nie je na takej úrovni ako tá americká, ale základné princípy dobrej politiky platia pre veľkú, ale aj pre malú krajinu.

HrdinoviaAZbabelci HrdinoviaAZbabelci

Dej filmu je poskladaný z troch línií. V prvej sledujeme dvoch amerických študentov, Ariana (Derek Luke) a Ernesta (Michael Pena), ktorí sa pod vplyvom svojho vysokoškolského učiteľa politológie prihlásili do armády a sú v Afghanistane, kde majú spolu so svojou jednotkou obsadiť pozície vysoko v horách, aby mali dobrú strategickú pozíciu, čo ale nebude vôbec také jednoduché ako sa zdá. V druhej príbehovej línii vystupuje mladý ambiciózny senátor Jasper Irving (Tom Cruise), ktorý sa na zvýšenie svojej politickej moci je ochotný prezradiť veci zo zákulisia vedenia vojny ostrieľanej reportérke Janine Rothovej (Meryl Streep), ktorá už dávno stratilo ideály ohľadom politiky, aj keď niektoré veci ju stále rovnako štvú.

Tretie dejová časť je tá najdôležitejšia, pretože v nej profesor politológie Stephen Malley (Robert Redford) vedie filozofický rozhovor so svojim žiakom Toddom Hayesom (Andrew Garfield), ktorý ako keby zrazu stratil záujem o svoj odbor a na štúdium úplne kašle. Práve v tomto rozhovore sa deje to hlavné, čo je základom filmu, teda filozofovanie nad základnými otázkami politiky, vojny, zodpovednosti, občianskej angažovanosti, patriotizmu a podobne. Lenže tu nastáva aj kameň úrazu filmu, keďže Redford svoje názory predkladá v nekonečných a pre drvivú väčšinu divákov aj nudných dialógoch, ktoré síce obsahujú zaujímavé myšlienky, ale sú napísané tak nudne, že len málokto z divákov bude nimi úplne nadšený. Navyše celý film je veľmi staticky natočený, v podstate sa len prestrihuje medzi troma miestami a jedine tie akčné scény z Afghanistanu sú aspoň trochu dynamické, aj keď v porovnaní so špičkou vojenských filmov značne zaostávajú.

HrdinoviaAZbabelci HrdinoviaAZbabelci

Hrdinovia a zbabelci sú teda dosť rozporuplným filmom, kde vystupujú veľmi kvalitní herci (z tria Redford-Cruise-Streep je najvýraznejšia herecká kreácia novinárky v podaní Meryl Streep, ale aj taký mocichtivý senátor v podaní Cruisa je veľmi vierohodný), scenár sa zaoberá zaujímavými a aktuálnymi témami, ale celé je to urobené neuveriteľne staticky a pomaly, keď film sa prakticky rovná veľkému množstvu dialógov. Napriek tomu ak máte chuť po zhliadnutí filmu diskutovať so svojimi spoludivákmi o politike a vojne, tak vám film môže dať množstvo námetov na plodnú diskusiu. Baviť sa ale pri jeho sledovaní asi veľmi nebudete.

/