Beowulf

Michal Ivan
Preview

BeowulfV časoch, keď sa po lúkach preháňali osamelí hrdinovia a v zapadnutých jaskyniach žili bezmenné príšery, narodil sa Beowulf. V tej istej dobe, na tmavom a zapadnutom mieste, narodil sa Grendel, nebezpečná a krvilačná príšera. Ich osud bol uložený v spojených nádobách. Prežiť mohol iba jeden…

Zdá sa vám tento príbeh povedomý? Jasné, veď ide o známy anglický epos. A nielen tak o nejaký – je to národný epos a zároveň najstaršia zachovaná literárna pamiatka. V pôvodnom znení si ho síce prečíta málokto, zachoval sa totiž ešte v staro-angličtine, no pri skúmaní britskej literárnej histórie je nevynechateľnou zastávkou. Pôvod týchto 3183 veršov nie je známy. Jediná pôvodná zachovaná verzia pochádza zhruba z roku 1010. Odborníci však odhadujú, že epos je starší a vznikol zhruba v prvej polovici ôsmeho storočia. Azda by vás mohlo ešte zaujímať, že tento epos bol jednou z hlavných inšpirácií pre slávneho J.R.R. Tolkiena pri tvorbe Pána prsteňov.

Vyzerá to tak, že ide o tak slávny príbeh, až si vyžaduje filmové spracovanie. Vôbec sa nemýlite, ide už o ôsmy celovečerný film na túto tému. Tentoraz sa na režisérsku stoličku posadil Robert Zemeckis známy filmami ako Návrat do budúcnosti, Forrest Gump, či Stroskotanec. Na chvíľu sa pozastavme pri jeho poslednom filme Polárny Expres. Zemeckis síce spojil animáciu a živých hercov vo filme Kto obvinil králika Rogera?, no skutočné prepojenie nastalo práve až v Polárnom Exprese. Pohyby a mimika hercov boli najskôr tradične nahraté a potom pomocou techniky zachytávania pohybu prevedené do animovanej podoby. Tento postup mal ešte svoje muchy, no odvtedy sa technologicky zdokonalil. Už prvé ukážky naznačujú, že tomu je skutočne tak.

Beowulf Beowulf

Digitálna alebo hraná verzia, jedno sa nemení a to je príbeh. Kráľ Hroagara vystaval dvor Heorot, ktorému sa darí, až kým sa neobjaví Grendel. Odľud žijúci na okraji spoločnosti zabije mnohých kráľových bojovníkov. Raz sa o kráľových problémoch dopočuje mladý bojovník Beowulf a vydá sa mu na pomoc. Čakajú ho však viacerí protivníci. Najskôr musí čeliť samotnému Grendelovi, no ešte naň čaká ďalšia prekážka, ktorou je Grendelova mama. Ako sa mu podarí popasovať s touto prekážkou, uvidíme vo filme.

Hviezdy si žijú svojim životom a žiaria, aj keď ich nespomíname. Napriek tomu ich ospevujeme už od pradávnych vekov. Nespomenúť, že v tomto filme hrajú takí herci ako Angelina Jolie, Anthony Hopkins, či John Malkovich, by mi mocní bohovia neodpustili. Prekvapujúce azda je, že do hlavných úloh boli obsadení aj menej známi Ray Winstone a Crispin Glover. Režisér Zemeckis do nich vložil svoju dôveru. My dúfame, že ho nesklamali. Napokon, neznámi herci dokážu často zaujať oveľa viac ako tí preslávení.

Beowulf Beowulf

Zaujímavý je aj pohľad na to, kto stojí za scenárom. Ide totiž o dvojicu Neil Gaiman, Roger Avary. Neil Gaiman je tak trochu filmový nováčik. Tento svetoznámy spisovateľ fantasy začal síce spolupracovať s filmovými tvorcami už pár rokov dozadu, šlo však skôr o nesmelé začiatky. Jeho pravá filmová kariéra sa naplno rozbieha až teraz. Hviezdny prach už žne svoje úspechy, pripravuje ďalší scenár k svojej knihe Koralina. Roger Avary je naproti tomu zabehaný profík. Okrem iného sa podieľal na scenároch k najlepším Tarantinovým kúskom ako sú Gauneri a Pulp Fiction. Skrátka, neznámy mních, ktorý je autorom literárnej predlohy, nie je v tomto projekte jedinou spisovateľskou hviezdou.

Krv a smilstvo, vojna a násilie, pomsta, vraždy, odplata a spravodlivosť. Príbeh o Beowulfovi a Grendelovi je plnokrvné dobrodružstvo, ktoré v sebe obsahuje viacero rovín. Premietačkami už pretieklo mnoho kotúčov filmových spracovaní tohto príbehu, no ani jedno nebolo dôstojným partnerom svojej predlohe. Až doteraz.