Originálny názov: Hooligans / Green Street Hooligans

Žáner: dráma / thriller
Minutáž: 109 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Lexi Alender
Scenár: Lexi Alender
Kamera: Alexander Buono
Hudba: Christopher Frank
Hrajú: Elijah Wood, Charlie Hunnam, Claire Forlani, Marc Warren, Leo Gregory

/Lexi Alender bola fanúšikom futbalu už odmalička. Vyrastala v prostredí kde futbal znamená viac ako zábavu. Námet na svoj film mala v hlave už dávno. Prostredie, v ktorom sa bude príbeh filmu odohrávať bolo jasné. Chýbala jej však skupina ľudí, ktorá by bola pre diváka dostatočne atraktívna. Nikoho lepšieho ako Hooligans si vybrať nemohla. Hooligans nie sú obyčajní fanúšikovia futbalu. Sú to ľudia, ktorý pre futbal doslova žijú. Ich futbalový team je pre nich niečo ako svätina. Obetujú všetko pre to, aby obhájili jeho česť. Rodinu, peniaze a v novom filme Lexi Alender aj život.

Matt Buckner je mladý študent Harvardu. Jeho štúdium na prestížnej univerzite sa končí vo chvíli keď na seba zoberie zodpovednosť za nájdené drogy v budove fakulty. Jeho spolubývajúci syn vplyvného človeka a skutočný díler mu ako odmenu za jeho mlčanie ponúka peniaze. Matt zo začiatku odmieta, no neskôr peniaze prijme a odchádza za svojou sestrou do Londýna. A práve tu sa spozná s bratom svojho švagra Petom Dunhamom, ktorý ho zasvätí do prostredia plného bitiek, alkoholu a hlavne futbalu.

Pete sa stáva Mattovým sprievodcom po Londýnskych kluboch, ktoré sú plné fanúšikov Petovho klubu West Ham United. Matt rýchlo pochopí, že títo ľudia sú viac ako iba fanúšikovia rovnakého klubu a postupne sa snaží medzi nich zapadnúť. Ako Američana ho spočiatku neakceptujú no po niekoľkých bitkách sa stane rovnocenným členom ich gangu Green Street Hooligans.

/ /

Film má náboj hlavne na začiatku, keď sa Matt snaží zapadnúť medzi Petových priateľov a spoznáva svet futbalových zápasov a pouličných bitiek. Od jeho zapadnutia medzi Hooligans však príbeh začína upadať a na radu prídu ošúchané klišé v podobe zrady z radu priateľov s úmyslom zbaviť sa Matta. Divák sleduje umelo vytvorené okolnosti, ktoré smerujú podľa režisérky k dojemnému koncu. Koniec Hooligans však dojemne rozhodne nepôsobí a to hlavne vďaka svojej účelovosti. Režisérka aj scenáristka v jednej osobe sa totiž rozhodla diváka dojať za každú cenu a to sa jednoducho nevypláca.

To čo však na Hooligans pôsobí skutočne originálne sú pouličné bitky medzi jednotlivými gangami fanúšikov. Pete aj Matt sa bijú za svoj klub West Ham United. Bitky sú natočené zaujímavou dynamickou kamerou a patria k momentom filmu, ktoré vás vtiahnu do deja. Režisérka však súboje medzi fanúšikmi nepoužíva na propagáciu pouličného násilia, ale ako momenty keď sa utužujú vzťahy medzi postavami. Po každej bitke sú postavy späté viac a viac. Lexi Alenderová sa nás snaží presvedčiť, že bitka znamená pre Hooligans viac ako iba čistú agresiu a násilie.

/ /

Hooligans rozhodne nie je film postavený na hercoch. Svedčí o tom aj to, že jediný známy herec v celom obsadení je Eljah Wood. Wood sa snaží za každú cenu snaží dostať zo seba nálepku Frodo. Z tohoto dôvodu berie úlohy aj v menej rozpočtových projektoch ,v ktorých ma podľa neho šancu skutočne ukázať čo v ňom je. Jeho herecký výkon napriek tomu, že niekedy kolíše patrí rozhodne ku kladom filmu. Lexi Alexander vsadila na menej známe tváre, preto ste ostatných hercov filmu ťažko niekde zahliadli a keď tak iba vo vedľajších úlohách. Woodov kolega Charlie Hunnam, ktorý hrá Peta Dunhama patrí medzi začínajúcich hercov, ktorí svoju veľkú úlohu iba hľadajú. Jeho herectvo ma síce občas svetlé momenty, ale väčšinou pôsobí kŕčovito a nepresvedčivo. Spolu s Woodom predvádza slušný výkon aj Claire Forlani, ktorá si zahrala Mattovu sestru.

Hooligans je film, ktorý sa do našich kín dostáva s veľkým omeškaním. Pokiaľ si počkáte ešte tri mesiace môžete si pozrieť na dvd. Nový film s Eljahom Woodom nepatrí k tým filmom na ktoré musíte ísť do kina. Pokiaľ však nemáte v tomto typicky letnom počasí čo robiť a nemáte chuť na blockbustery, ktoré sa dostali do našich kín pokojne sa na neho vyberte. Čaká na vás film, ktorý vám nezostane v pamäti ešte hodiny, ale postará sa o celkom príjemnú zábavu na hodinu a pol.

/