Originálny názov: The Hobbit: An Unexpected Journey

Žáner: dobrodružný, fantazíjny
Minutáž: 164 minút
Krajina: USA | Nový Zéland
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Peter Jackson
Scenár: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro, J.R.R. Tolkien
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Martin Freeman, Lee Pace, Hugo Weaving, Ian McKellen, Billy Connolly, Elijah Wood, Cate Blanchett, Richard Armitage, Christopher Lee, Andy Serkis, Aidan Turner, Ian Holm a ďalší

Hobit: Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012)Tolkienovi fanúšikovia sa po dlhých ôsmych rokoch dočkali filmového spracovania hobitej prvotiny. Z pôvodného čítania na dobrú noc sa pod tlakom chamtivej produkcie stala megalomanská trilógia. Knižný Hobit však na rozdiel od hutného materiálu Pána prsteňov nedisponuje toľkými nápadmi, príbehovou omáčkou, ani počtom strán, z ktorých by bolo možné povyberať na strieborné plátno len to najvýznamnejšie. Ak Peterovi Jacksonovi pri predchádzajúcich filmoch skalní fanúšikovia vyčítali prílišné úpravy predlôh, tentoraz ho budú blahorečiť.

Jackson sa v Hobitovi oveľa viac, možno až otrocky, drží stránok knihy. Jeho návrat do známeho prostredia a atmosféry Nového Zélandu poteší hlavne knižných znalcov. Venuje veľkú pozornosť hobitím príbytkom a ich spôsobu života. V zdĺhavom úvode spoznávame ústrednú postavu Bilba Bagginsa. Mladší a o niečo neochotnejší Bilbo (Martin Freeman) sa po naliehaní čarodejníka Gandalfa (Ian McKellen) vydáva na neočakávanú cestu k Osamotenej hore. So skupinou oduševnených trpaslíkov, pod vedením bájneho bojovníka Thorina, sa snažia znovuzískať svoju horskú domovinu spod pazúrov zlovestného draka Smauga.

Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012) Hobbit: Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012)

Dej sa svojím konceptom až príliš ponáša na Spoločenstvo prsteňa. Podobnosť putujúcej skupiny bojujúcej so zlými škriatkami, obrami a inou háveďou nie je čisto náhodná. Opiera sa o rovnaké scenérie, postavy i artefakty. Známe tváre v Roklinke len umocňujú prepojenie osudových príbehov. Rovnakú službu vykonáva takmer identická hudba Howarda Shora. Napriek spriazneným prvkom sa nové hobitie dobrodružstvo predsa len niečím odlišuje. Príbeh je o niečo viac rozprávkový. Viac sa čaruje, bojuje a stretáme väčšie množstvo slizkých kreatúr. Potešia skalnatí obri i svojský čarodejník Radagast a jazdiaci na zajačom záprahu.

Jackson tentoraz stavil na väčší podiel digitálnych efektov, no zostal pri obľúbených rozsiahlych preletoch kamerou. Napriek veľkému počtu postáv, žiadna nestrhne divákov záujem tak, ako sa to podarilo ľubovoľnému hrdinovi zo Spoločenstva prsteňa. Thorin (Richard Armitage) navyše nepôsobí vôbec ako trpaslík. Zvyšná trpasličia družina nevýrazne splýva. Ak by ich bolo o polovicu menej, divák by si to ani neuvedomil. Príbehu akosi chýba osudové dusno, ktoré zaobstaralo ultimátne zlo z minula. Drak Smaug, nech je akokoľvek nebezpečný, doposiaľ nedostal dostatočný priestor na vykreslenie jeho smrtonosnej nátury. Z tých pár záberov pôsobí skôr ako rozprávkový dráčik so záľubou v zlatých dukátoch, podobne ako strýko Držgroš.

Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012) Hobbit: Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012)

Nič by sa nestalo, ak by tvorcovia z rozťahanej takmer trojhodinovej minutáže čo – to ubrali. Dej sa dá rozdeliť na nevyrovnané tretiny, ku ktorým sa dostávame rozvláčnym tempom. Výskyt viacerých postáv z Prsteňovej trilógie chápem čisto ako snahu o potešenie fanúšikov. Frodo, Saruman a ďalší sú v príbehu úplne zbytoční. Najlepšou scénou sú Glumove hádanky v tme a slizký schizofrenik Glum (opäť skvelý Andy Serkis) je istotne najpamätnejšou postavičkou z Tolkienovho vesmíru a jeho výskyt v Hobitovi značne zvyšuje kvalitu snímky.

V hádankovej scéne z jaskynného systému ani nedýchnete. Pri výbere herca do úlohy Bilba mal kastingový riaditeľ viac ako šťastnú ruku. Vynikajúci Martin Freeman absolútne zatienil večne zízajúceho Elijaha Wooda a mladšieho Sira Iana Holma stvárnil dokonale. Ťažko súdiť Neočakávanú cestu ako samostatný diel predtým, než zapadne do celkovej trojdielnej perspektívy. Obstojne pripravila pôdu pre potenciálne prepracovanejšie pokračovanie. Ponúkla nostalgický návrat do sveta zbožňovaného miliónmi divákov po celom svete. A to nie je málo. Zaujímavé by bolo vidieť, ako by sa s dielom vysporiadali zvažovaní režiséri Alfonso Cuarón či Guillermo del Toro.