Originálny názov: Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Žáner:akčný fantasy triler
Minutáž: 95 minút
Krajina: USA | Spojené arabské emiráty
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Mark Neveldine, Brian Taylor
Scenár: Scott M. Gimple, Seth Hoffman, David S. Goyer
Kamera: Brandon Trost
Hudba: David Sardy
Hrajú: Nicolas Cage, Idris Elba, Ciarán Hinds, Christopher Lambert, Anthony Head, Violante Placido, Fergus Riordan, Alin Panc, Sorin Tofan, Paul Vasquezy a ďalší

Ghost Rider 2 (Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011)Patríte k ľuďom, ktorí si myslia, že Nicolas Cage načisto zošalel? Všetko tomu na prvý pohľad nasvedčuje. Jeho herecký repertoár za posledné roky vyzerá tak, že berie všetky úlohy, ktoré nikto nechce. Ako inak vysvetliť výskyt oscarového herca v kravinách typu Rituál, Nebezpečný cieľ či nedávny Hon na čarodejnice? Číta pán Cage vôbec scenáre? Veď tieto zlátaniny sa nedajú pochopiť ani len ako guilty pleasure. Koluje fáma o tom, že kvalitatívna nevyváženosť Nicových rolí spočíva vo finančnej diere veľkosti Grand Canyonu, ktorú treba rýchlo zalátať. Po sérii neuvážených rozhodnutí bol vraj herec nútený v rámci ekonomickej stabilizácie predať prvý výtlačok komiksu Amazing Spider-Man. To ma len utvrdzuje v myšlienke, že mu mierne preskočilo. Nehovoriac o jeho dekadentných vlasových kreáciách. Na každý skvost typu Zlý poliš prináležia traja nevydarení Ghost Rideri… toľko na tému hereckých partov nevypočítateľného Mr.Caga.

Bývalý motocyklový kaskadér Johnny Blaze (Nicolas Cage) sa po predošlých udalostiach ukrýva vo Východnej Európe. Robí všetko preto, aby sa zbavil kliatby, ktorá ho v noci premieňa na diablovho jazdca s plápolajúcou lebkou a nadprirodzenými schopnosťami. Johnnyho alias Ghost Ridera vyhľadá tajomná sekta, ktorá po ňom žiada zachrániť malého chlapca. Na revanš mu sľúbia sňať prekliatie. No nebude to také jednoduché, ako to už v diabolských akčných jazdách býva zlozvykom. Chlapcovi totiž ide po krku samotný Lucifer.

Ghost Rider 2 (Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011) Ghost Rider 2 (Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011)

Nové dobrodružstvo motoristu-vydriducha v ničom nenadväzuje na predošlý nie veľmi vydarený diel. Kritikou i fanúšikmi rozdrvený režisér prvého filmu Mark Steven Johnson, ktorý podobné slová hany zožal aj za Daredevila, bol nahradený osvedčeným akčným duom Mark Neveldine a Brian Taylor. Mládenci priviedli na svet dvojitú adrenalínovú bombu Crank a menej úspešného Gamera. Efektnú akciu a vzduchom svištiace končatiny však zvládajú na výbornú. Zdali sa ako dokonalá náplasť na nemastného-neslaného predchodcu. To by si však Ghost Rider musel zaslúžiť lepšieho scenáristu. David S. Goyer, ktorý má na svedomí sériu o Bladovi asi vyplytval všetky dobré nápady na Temného rytiera a na diablovho jazdca ostali len tie z lenivejšej hemisféry. Oproti prvému dielu sa pracovalo s oveľa nižším rozpočtom a je to pekelne vidieť. Pomerne primitívny dej sa dá v komixovom žánri odpustiť, ak sa dá aspoň na čo pozerať. I zreteľná inšpirácia kultovým kolegom Terminátorom 2 či zábavnou Drive Angry by až tak neprekážala. Tu však trpíte nedostatkom nápadov, prehliadkou zabehnutých klišé a s výnimkou explozívne úchvatnej scény v doloch zápasíte s hlbokou nudou.

Slabšia produkcia je zjavná nielen v exteriéroch, ktoré umne zastiera dej, ale hlavne vo výbere hercov do vedľajších postáv. Kým v jednotke som nestrhol zrak z božsky krásnej Evy Mendes, tu sa dívam na neznámu Violante Placido. Šetrilo sa aj na hviezdnej aure predstaviteľa temného pána. Ciarán Hinds sa svojím civilným stvárnením diabla len ťažko vyrovná legendárnemu bezstarostnému jazdcovi Petrovi Fondovi. Z obávaného kniežaťa temnôt sa stal len popálený ujo s rečovou chybou. Nehovoriac o škrtoch v radoch satanových prisluhovačov. Zrazu si musíme vystačiť s hnilobným metalistom a bandou neschopných žoldnierov. Čo naopak potešilo, bola herecká účasť Christophera Lamberta v krátkej úlohe potetovaného kňaza Methodiusa a, v neposlednom rade, Idris Elba ako osamelý strážca viery Moreau. Elbovi poslednú dobu ide karta. Za pochvalu stoja i špeciálne efekty. Vizuálne flashbacky za podpory Cageovej rozpravy patria k tomu najatraktívnejšiemu z celého filmu.

Ghost Rider 2 (Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011) Ghost Rider 2 (Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011)

Grafici a dizajnéri sa vyhrali i so samotnou postavou hlavného hrdinu. Lebka už netrpí disproporciou k telu ako minule a plápolanie je naozaj spaľujúce. Nikto nemôže zapochybovať, že jazdec je skutočne Cage, pretože v dobe premeny sú jeho charakteristické trhavé pohyby viac ako zreteľné. I tá motorka pôsobí oveľa viac ako pekelný stroj. Naposledy to bola skôr Rytmusova kolobežka z Kindervajca. Akcia poskytuje zábery z neobvyklých uhlov a nechýba jej dynamika. 3D je ako obvykle úplne zbytočné. V pamäti každému divákovi určite uviazne neuveriteľne bláznivá scéna Johnnyho jazdy na motorke, keď sa v ňom Rider prebúdza. Takúto vyšinutú hereckú etudu som ešte u nezdrogovaného herca nevidel. Bravó Nicolas. Len tak ďalej, len nie tak často.

Ghost Rider 2 mohol byť úžasnou prvou lastovičkou tohtoročnej nadupanej sezóny komixových megahitov. Mal na to všetky predpoklady. Jeho príbehy v zošitoch vyrážajú dych. Na plátne je však hrdina s horiacou lebkou stále akosi málo úderný. A to sa ten jeho herecký predstaviteľ snaží ozlomkrky. Nuž, lepší Rider v hrsti ako nedopalok na streche.