Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children, 2016)Originálny názov: Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

Žáner: dobrodružný
Minutáž: 127 minút
Krajina: USA
Rok: 2016
Prístupnosť: 12

Réžia: Tim Burton
Scenár: Jane Goldman
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Michael Higham, Matthew Margeson
Strih: Chris Lebenzon

Hrajú: Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson, Judi Dench, Rupert Everett, Allison Janney, Chris O’Dowd, Terence Stamp, Ella Purnell, Finlay MacMillan, Lauren McCrostie a ďalší

Ďalší rozprávkový horor z dielne Tima Burtona je na svete. Tentokrát sa inšpiroval knižnou predlohou, ktorá si získala čitateľov po celom svete. Čo môžete očakávať od filmu? Fantastické kostýmy, triky a proste vizuálne spracovanie, ktoré určite nesklame očakávania fanúšikov známeho režiséra.

Jake (Asa Butterfield) je mladý chlapec, ktorý má už od detstva pocit, že tomuto svetu nerozumie a nepatrí do neho. A ako už býva u Burtona dobrým zvykom, niečo na tom bude.

Jedného dňa nájde Jake svojho milovaného starého otca (Terence Stamp) zavraždeného na záhrade. Vyšetrovanie vraždy sa uzavrie rýchlo a vina sa zvalí na neznámych zlodejov. Jake ale tuší, že to nie je pravda. Starý otec mu pred smrťou zanechal niekoľko tajomných stôp – listy, knihy a hlavne pohľadnice od akejsi slečny Peregrinovej. Mladá žena viedla ešte pred 2. svetovou vojnou detský domov, v ktorom vyrastal aj Jakeov dedko. Zvláštne však je, že nedávno prišiel starému otcovi ďalší list – opäť od slečny Peregrinovej. Jakeovi to hovorí, že smrť starého otca nebola náhoda.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children, 2016)

Jake sa vydáva na malý ostrov spolu so svojím otcom, aby objavil miesto, kde by sa mal záhadný ústav nachádzať. Vydá sa na prieskum ostrova a nachádza zbombardovanú budovu – bývalý domov, ktorý má ale stále svojich nájomníkov!

Stretáva tu zvláštne nadané deti, ktoré mu odhalia tajomné miesto – svoj domov – domov slečny Peregrinovej. Patrónka domova (Eva Green) má, rovnako ako deti, zvláštne schopnosti. Chráni svojich zverencov pred nebezpečným vonkajším svetom a netvormi, ktorí sa snažia na tajomné miesto preniknúť.

Svet, v ktorom vám jedno z detí na počkanie vypestuje čerstvú zeleninu, iné s ľahkosťou pierka zdvihne balvan alebo vám premietne film len tak pomocou svojich očí, vás doslova pohltí svojou obrazotvornosťou. Pestrá paleta podivností je dobrým základom pre humorné i mrazivé scény. A to všetko korunuje svojou tajomnosťou slečna Peregrinová alias Eva Green. Tim Burton s touto nadanou herečkou nespolupracuje prvýkrát. Obsadil ju už do roly diabolskej čarodejnice vo filme Temné tiene a v oboch prípadoch urobil dobre. Má totiž veľký zmysel pre detail a o tie vo filme nie je núdza.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children, 2016)

Ďalší herec, ktorého by sme nemali opomenúť, je Samuel L. Jackson. V úlohe šialeného profesora bohužiaľ veľmi presvedčivý nie je, ale tento nedostatok dobre vyvážia detské a tínedžerské hviezdy ako napríklad Ella Purnell (v úlohe lietajúce Emmy).

Na filme vás poteší hlavne klasický vizuál, ktorému do kariet nahráva skvelá knižná predloha. Každá postava má svoj špecifický vzhľad a nezameniteľný charakter, lepšie povedané, podivnosť. A nemusíte sa báť ani nadužívania efektov, tie sa výrazne rozmnožia až v závere filmu, ale nie je to žiadna tragédia.

Pokiaľ ešte váhate, prečo ísť do kina na nový Burtonov film, tu je niekoľko „preto“: Burtonovi sa ako obvykle podarilo výborne skĺbiť hudbu s obrazom. Príbeh vás vtiahne do kúzelného sveta zvláštností, trochu strašidelných bizarností. Eva Green sa vám nikdy neopozerá a v neposlednom rade sa presvedčíte, že fantázia naozaj nemá hranice.