Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej © 2016 CinemArt SK

Ďalší rozprávkový horor z dielne Tima Burtona je na svete. Tentokrát sa inšpiroval knižnou predlohou, ktorá si získala čitateľov po celom svete. Čo môžete očakávať od filmu? Fantastické kostýmy, triky a proste vizuálne spracovanie, ktoré určite nesklame očakávania fanúšikov známeho režiséra.

Originálny názov
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

dobrodružný
2016 / 127 min. / MP 12
USA

Réžia
Tim Burton
Scenár
Jane Goldman
Jake (Asa Butterfield) je mladý chlapec, ktorý má už od detstva pocit, že tomuto svetu nerozumie a nepatrí do neho. A ako už býva u Burtona dobrým zvykom, niečo na tom bude.

Jedného dňa nájde Jake svojho milovaného starého otca (Terence Stamp) zavraždeného na záhrade. Vyšetrovanie vraždy sa uzavrie rýchlo a vina sa zvalí na neznámych zlodejov. Jake ale tuší, že to nie je pravda. Starý otec mu pred smrťou zanechal niekoľko tajomných stôp – listy, knihy a hlavne pohľadnice od akejsi slečny Peregrinovej. Mladá žena viedla ešte pred 2. svetovou vojnou detský domov, v ktorom vyrastal aj Jakeov dedko. Zvláštne však je, že nedávno prišiel starému otcovi ďalší list – opäť od slečny Peregrinovej. Jakeovi to hovorí, že smrť starého otca nebola náhoda.

Jake sa vydáva na malý ostrov spolu so svojím otcom, aby objavil miesto, kde by sa mal záhadný ústav nachádzať. Vydá sa na prieskum ostrova a nachádza zbombardovanú budovu – bývalý domov, ktorý má ale stále svojich nájomníkov!

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej © 2016 CinemArt SK

Stretáva tu zvláštne nadané deti, ktoré mu odhalia tajomné miesto – svoj domov – domov slečny Peregrinovej. Patrónka domova (Eva Green) má, rovnako ako deti, zvláštne schopnosti. Chráni svojich zverencov pred nebezpečným vonkajším svetom a netvormi, ktorí sa snažia na tajomné miesto preniknúť.

Svet, v ktorom vám jedno z detí na počkanie vypestuje čerstvú zeleninu, iné s ľahkosťou pierka zdvihne balvan alebo vám premietne film len tak pomocou svojich očí, vás doslova pohltí svojou obrazotvornosťou. Pestrá paleta podivností je dobrým základom pre humorné i mrazivé scény. A to všetko korunuje svojou tajomnosťou slečna Peregrinová alias Eva Green. Tim Burton s touto nadanou herečkou nespolupracuje prvýkrát. Obsadil ju už do roly diabolskej čarodejnice vo filme Temné tiene a v oboch prípadoch urobil dobre. Má totiž veľký zmysel pre detail a o tie vo filme nie je núdza.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej © 2016 CinemArt SK

Ďalší herec, ktorého by sme nemali opomenúť, je Samuel L. Jackson. V úlohe šialeného profesora bohužiaľ veľmi presvedčivý nie je, ale tento nedostatok dobre vyvážia detské a tínedžerské hviezdy ako napríklad Ella Purnell (v úlohe lietajúce Emmy).

Na filme vás poteší hlavne klasický vizuál, ktorému do kariet nahráva skvelá knižná predloha. Každá postava má svoj špecifický vzhľad a nezameniteľný charakter, lepšie povedané, podivnosť. A nemusíte sa báť ani nadužívania efektov, tie sa výrazne rozmnožia až v závere filmu, ale nie je to žiadna tragédia.

Pokiaľ ešte váhate, prečo ísť do kina na nový Burtonov film, tu je niekoľko „preto“: Burtonovi sa ako obvykle podarilo výborne skĺbiť hudbu s obrazom. Príbeh vás vtiahne do kúzelného sveta zvláštností, trochu strašidelných bizarností. Eva Green sa vám nikdy neopozerá a v neposlednom rade sa presvedčíte, že fantázia naozaj nemá hranice.