Originálny názov: Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Žáner: animovaný
Minutáž: 94 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2009
Prístupnosť: MP

Réžia: Carlos Saldanha, Mike Thurmeier
Scenár: Michael Berg, Peter Ackerman, Mike Reiss, Yoni Brenner
Hudba: John Powell
Hrajú: V slovenskom znení: Richard Stanke, Jozef Švoňavský, Ján Kroner, Elena Podzámska, Viktor Horján, Tibor Frlas, Pavol Plevčík

Doba ľadová 3 Svet animovaných filmov má v drvivej väčšine prípadov istú životnosť, teda obmedzenosť nových tém, postáv a podobne. Zábavnosť a zaujímavosť ďalších dielov vďaka tomuto efektu samozrejme klesá, a tak tvorcovia musia vymýšľať, čím by príbeh osviežili. Príkladom môže byť Shrek Tretí, v ktorom tvorcovia do základného sveta zeleného obra implementovali niečo zo sveta kráľa Artuša. Podobnou cestou, i keď omnoho lepšie realizovanou, sa vybrali aj tvorcovia série Doba ľadová, ktorej prvý diel zaznamenal obrovský úspech po celom svete. Druhý však nedosahoval ani z ďaleka jej kvalít, čo však v konečnom dôsledku nespôsobilo veľký prepad zárobkov. Našťastie sa tvorcovia nesnažili pri Dobe ľadovej 3 len vyžmýkať zavedenú značku, ale aj priniesť niečo nové. A podarilo sa im to na výbornú.

Príbeh všetkých troch dielov Doby ľadovej sa skladá z dvoch rovín. Prvá a hlavná sa točí okolo mamuta Mannyho a ďalších zopár zvierat okolo neho, ktoré tvoria nezvyčajnú svorku. Mannymu sa v druhom Dobe ľadovej podarilo nájsť si manželku Ellie (ktorá pôvodne žila v presvedčení, že je vačicou) a spolu očakávajú narodenie svojho prvého potomka. Lenže nič nemôže byť tak, ako si to predstavujeme a tak sa vďaka klasicky popletenému leňochodovi Sidovi dostanú do podzemia, v ktorom sa nachádza niečo ako skanzen dinosaurov, v ktorom si žijú vo svojom vegetačne bujnom prostredí všetky známe prajaštery.

Doba ľadová 3 Doba ľadová 3

Manny, tehotná Ellie a ďalší členovia partie sa s pomocou miestneho mierne šialeného dobrodruha Bucka vyberú zachrániť Sida zo šlamastiky, do ktorej sa dostal, keď sa pokúšal hrať na starostlivého rodiča. Svet pod zemou je oproti tomu jednoliatemu ľadovému hore plný živých farieb a aj samotný film okamžite ožíva. Záchranná akcia je veľmi nápaditá a to najmä vďaka Buckovi, ktorý je skvele napísanou postavičkou a jeho dobrodružný esprit poriadne oživil príbeh. Doba ľadová ako séria je primárne postavená pre detského diváka, ktorý si práve dinosaurie prostredie rýchlo obľúbi. Navyše 3D verzia filmu toto vizuálne pestré prostredie ešte viac zvýrazňuje a roztomilé postavičky na čele s malou mamuticou si detského diváka úplne získajú.

Druhú rovinu filmu tvorí príbeh Scrata, teda nejakej kombinácie veveričky a potkana, ktorý neustále baží za orieškom tvoriacim jeho celoživotný cieľ. Scrat je pre tento oriešok ochotný urobiť čokoľvek a jeho eskapády patrili napríklad v druhej časti k tomu jednoznačne najlepšiemu a boli súčasťou aj dvoch krátkych animovaných filmov. V Dobe ľadovej 3 sa ale aj jeho príbeh vylepšuje, keďže mu do cesty vojde Scratte – samička jeho druhu, ktorá je rovnako posadnutá získaním orieška. No a ako to už býva, počiatoční nepriatelia sa postupne stanú niečím iným a práve táto romanca je vo filme veľmi vtipne zobrazená. Scratová línia je veľmi kvalitne rozvinutá a jej jednotlivé nuansy (najmä skvele zvolenú hudbu) si užijú najmä dospelí.

Doba ľadová 3 Doba ľadová 3

Doba ľadová 3 je viac než skvelým pokračovaním série. Po dosť slabšom druhom diely sa tvorcovia rozhodli poriadne oživiť sériu po všetkých stránkach. Táto snaha im vyšla mimoriadne. Nové pestré prostredie, skvelý Buck, roztomile zvieratká a aj použitie 3D zobrazenia v konečnom dôsledku vytvorili veľmi kvalitný animák, ktorý sa hodí v podstate pre všetky vekové kategórie. Na toto druhé pokračovanie som sa nijako zvlášť netešil, štvrtý diel si však s radosťou pozriem.