Colombiana

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov: Colombiana

Žáner:akčná dobrodružná dráma
Minutáž: 108 minút
Krajina: Francúzsko / USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Olivier Megaton
Scenár: Luc Besson, Robert Mark Kamen
Kamera: Romain Lacourbas
Hudba: Nathaniel Méchaly
Hrajú: Zoe Saldana, Jordi Mollà, Lennie James, Amandla Stenberg, Michael Vartan, Cliff Curtis, Beto Benites, Jesse Borrego, Cynthia Addai-Robinson, Angel Garnica, Ofelia Medina a ďalší

Colombiana (2011)Najnovší akčný film z dielne Luca Bessona, je skvelou ukážkou toho, o čo sa tento skúsený francúzsky režisér, scenárista a producent snaží prakticky už od návratu z niekoľkoročného pobytu v USA. Chce francúzsku kinematografiu dostať v komerčnom zmysle na úroveň, pri ktorej bude schopná konkurovať tej americkej. Vo Francúzku je však film stále vnímaný ako umenie a autorská výpoveď režiséra, čo spôsobuje častú domácu nevôľu a kritiku voči Bessonovi. Colombiana dokonale zhmotňuje to dobré a zároveň aj to zlé na jeho tvorbe.

Snímka nás vo svojich úvodných sekvenciách privádza do Kolumbie. Členovia drogovej mafie si vybavujú účty nehladiac na nevinných členov rodiny. Mladá Cataleya (meno kolumbíjskej orchidey, rovnako aj názov filmu označuje jednu z týchto rastlín) sa tak po náhlej smrti oboch rodičov musí postarať o svoj holý život sama. Našťastie je pripravená a otcom inštruovaná, čo má robiť. Niekomu sa schopnosti malého dievčatka môžu zdať prehnané, ale vy by ste svoje deti v takejto situácii pripravili najlepšie, ako by sa dalo. Príbeh sa však odohráva hlavne v Spojených štátoch, kam hlavná hrdinka odchádza za rodinou a za svoj životný cieľ, ktorému podriadi všetko, si dáva pomstu. Ako dospelá žena (už v podaní Zoë Saldany) sa v úlohe profesionálneho zabijaka vydáva na svoju cestu.

Scenár napísal Luc Besson (na filme sa podieľal aj ako producent) so svojim dlhoročným spolupracovníkom Robertom Markom Kamenom. Spoločne už vytvorili Piaty element, či sériu Kuriér. Črtá sa tu úvaha o klesajúcej krivke kvality ich spoločnej práce, aj keď som nevidel všetky diely Kuriéra. Problémov má Colombiana viacero, aj keď je bezpochyby vizuálne veľmi pekne urobená i kamera je na vyššej úrovni ako je pre béčkové akčné filmy zvykom. Z hľadiska scenára však v konečnom dôsledku podlamuje filmu nohy zvolený štýl rozprávania príbehu. Je veľmi skratkovitý, respektíve všetok potencionálny „balast“ bol odstránený, čo na jednej strane nemusí byť zlé, ale (a preto som to dal do úvodzoviek) postavy nemajú dostatok priestoru na rozvoj, sú ploché a častokrát bez potrebnej motivácie. Potenciál hercov ani ich partov tak určite nebol využitý.

Colombiana (2011) Colombiana (2011)

Zvyšuje to však spád snímky a zdôrazňuje akčné scény, na ktorých to predsa aj má stáť. Je to akčný film, a tak sa toho dá mnoho odpustiť. Podobne ako kamera je na veľmi dobrej úrovni zvládnutý strih a aj réžia Olivera Megatona (Kuriér 3). Je to, žiaľ, len v rovine kvalitnej remeselnej práce, nebadať tu snahu o originálne riešenia. Celkové poňatie však vytvára filmu dobrú atmosféru a je fakt škoda občas nelogických, či hlúpych pasáži scenára (na tom sa určite dalo popracovať), lebo herci inak dvíhajú celkovú kvalitu filmu o niečo vyššie. Mnoho bude závisieť aj na tom ako na vás zapôsobí Zoë Saldana. Nie každému pasuje do role superefektívneho zabijaka.

Pre mnohých divákov bude možno veľkým prekvapením, že za filmom stoja prevažne francúzske spoločnosti a francúzsky tvorcovia. A to je ďalšia vec, ktorá sa dá súčasným akčným filmom Luca Bessona (a čo je horšie, aj jeho detským snímkam) vytknúť. Nie je v nich nič francúzske, nič európske. Pritom jeho staršie projekty tento deficit nemali. Boli mnohými vecami jednoznačne odlíšiteľné od americkej produkcie.

Colombiana je oddychový film. Ak máte chuť na kvalitne urobené akčné béčko s peknou herečkou v hlavnej úlohe, sklamaný nebudete. Viac čakať na tejto adrese nemôžete.