Originálny názov: Alvin and the Chipmunks

Žáner: komédia
Minutáž: 92 minút
Krajina pôvodu: 92
Rok: 2007
Prístupnosť: MP

Réžia: Tim Hill
Scenár: Jon Vitti, Will McRobb, Chris Viscardi
Kamera: Peter Lyons Collister
Hudba: Christopher Lennertz
Hrajú: Jason Lee, David Cross, Cameron Richardson, Jane Lynch

AlvinHľadanie speváckych talentov je v súčasnosti veľmi populárne, ale po niekoľkých kolách sa zásoba adeptov na budúci spevácku hviezdu musí zákonite vyčerpať. Hľadači talentov vedia, že okrem ľudí sú veľmi obľúbené aj chlpaté zvieratká a ak navyše vedia aj spievať, budúca kariéra začína mať žiarivé kontúry.

Dave Seville (Jason Lee) pracuje v reklamnej agentúre a vo voľnom čase skladá pesničky. Neprežíva práve najlepšie obdobie, pretože o jeho pesničky nie je veľký záujem a z práce ho nedávno vyhodili. Navyše sa mu do domu, čiastočne proti jeho vôli, nasťahovalo pár hlodavcov na čele s Alvinom, ktorí mu z jeho obydlia urobili spúšť. Keď však zistí, že tí traja malí nezbedníci vedia dobre spievať, napíše pre nich pesničku a fanúšikovia sa o nový singel doslova trhajú. Dave sa snaží držať nové hviezdy prísnou výchovou pri zemi, ale zákerný a ziskuchtivý manažér hudobného vydavateľstva Ian má s nimi iné plány…

Ross Bagdasarian bol hudobník a skladateľ, ktorý práve pred 50 rokmi vytvoril postavy spievajúcich čipmankov (je to vraj pruhovaný vevericovitý hlodavec žijúci v Severnej Amerike). V šesťdesiatych rokoch vznikol aj seriál s týmto postavami. Práve v čase veľkej popularity rôznych speváckych súťaží o hľadaní talentov (aj na Slovensko sa po tretej sérii Superstar chystajú rôzne jej napodobeniny) by bolo hriechom nevyužiť situáciu. Veď kto už by odolal roztomilým zvieratkách s tenučkými hlasmi, ktoré spievajú populárne hity. Čipmankovia sú pochopiteľne animovaní, ale všetky ostatné postavy sú hrané ľuďmi, čim sa tvorcovia zároveň snažia nadviazať na úspech podobných filmov z poslednej doby (filmy o Garfieldovi alebo myšiakovi Stuartovi Littleovi).

Alvin Alvin

Práve režisér nevydarenej druhej časti Garfielda Tim Hill režíroval aj tento film a to neveštilo nič dobré. Istú nádej vzbudzovala účasť Jona Vittiho (spoluautora Simpsonovcov), ktorý napísal námet a podieľal sa na scenári. Výsledok síce nie je síce tak zlý ako spomínaný Garfield 2, ale nemá od neho príliš ďaleko. Pri porovnaní s 20 rokov starým filmom Kto obvinil králika Rogera, je výsledok po všetkých stránkach oveľa horší, ak neberieme do úvahy technický pokrok. Príbeh je zúfalo infantilný a platí to aj v prípade, ak majú byť cieľovou skupinou hlavne deti. Dej je prostučký a predvídateľný od prvej do poslednej minúty. Také trochu náročnejšie Teletubbies.

Problém by bol menší keby sa bolo aspoň na čom smiať, ale humorom sa tiež veľmi neplytvalo. Možno sa občas zasmejete, ak patríte do kategórie ľudí, ktorým sa zdá smiešne napríklad to, keď niekto rozpráva/spieva po tom čo vdýchol hélium. V tom prípade sa možno občas pobavíte, keď malé hlodavce zanôtia svojimi tenkými hláskami nejakú notoricky známu odrhovačku (inak len v prípade, že aj vy budete niečo inhalovať). Ak si ale myslíte, že komédii by občas nezaškodila nejaká pointa, tu ich veľa nenájdete. Podľa upútavky by sa mohlo zdať, že fekálny humor prenikol už aj do tohto typu filmu, ale okrem ešte jedného podobne zameraného fórika je to úplne neškodný a prístupný film. Neškodný v tom zmysle, že rodičia sa nemusia báť zobrať naň svoje ratolesti, horšie to bude s nimi – budú sa zrejme dosť nudiť.

Alvin Alvin

Plochý príbeh sa odráža aj na postavách, ktoré sú bez akéhokoľvek vývoja len zľahka načrtnuté a nepredstavujú pre hercov príležitosť priniesť niečo zaujímavé. Platí to aj pre čimpankov, ktorí napriek trojrozmernej animácií nejaký ten rozmer postrádajú. Na jednej strane je sympatická určitá snaha poukázať aj na odvrátenú stranu a povrchnosť showbiznisu, ale film je v tomto v podstate rovnaký. Námet síce neponúkal látku na niečo hlbšie, ale potenciál na inteligentnú zábavu určite mal.

Alvin a chipmunkovia skutočne pobavia asi len najmenších divákov, ktorí zbožňujú malé chlpaté zvieratká. Inak je to nepodarok, ktorého jediný zmysel by bol naplnený vtedy, ak by nebol dostatočne úspešný na to, aby vzniklo jeho pokračovanie.

/

PS: Inak medzi nami, tí traja majú nezaujímavú farbu hlasu, otrasné vibráto a celý čas boli absolútne pod tónom.