Originálny názov: The 40 Year Old Virgin

Žáner: Komédia
Minutáž: 116 minút
Krajina: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Judd Apatow
Scenár: Judd Apatow, Steve Carell
Kamera: Jack N. Green
Hudba: Lyle Workman
Hrajú: Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd, Elizabeth Banks, Leslie Mann, Jenna Fischer

/Hodnotiť komédiu je vec neľahká. Každý máme iný zmysel pre humor, každému z nás je vtipné niečo iné, preto som nikdy nechápal ako niekto môže písať, pri ktorej scéne filmu sa budem zaručene smiať. Ešte horšie je to vtedy, ak dotyčný recenzent scénu detailne opíše a vy z nej potom nemáte absolútne nič, poprípade iba to, že vášmu spolu sediacemu poviete aká vtipná scéna bude nasledovať a on vám bude za to určite vďačný.

Nebudem teda prezrádzať, ktoré scény vo vás určite vyvolajú záchvaty smiechu, ale skúsim vám vysvetliť prečo ísť do kina na komédiu, ktorej názov by sa na prvý pohľad mohol zdať ako názov stupídnej teenagearskej komédie.

Poznáte to. Každá druhá americká komédia je o tom istom. Hlavný hrdina má problém, najlepšie sexuálny, lebo je to „húmorna“ téma, z ktorej sa dá skvele vyťažiť. Hlavný hrdina má väčšinou kamarátov, ktorý majú totožný problém a potom to už ide. Stupídne gagy, nudné pasáže, mizerný herci a trapný koniec. Takýchto komédií je skutočne veľa, ale 40 rokov panic medzi ne nepatrí.

Aspoň nie úplne. Hlavný hrdina má problém, má aj kamarátov avšak ani jeden z nich nemá problém ako on. Andy je totiž vo svoji štyridsiatych rokoch panic. Uznajte, že je to skvelý námet na komédiu, teda pokiaľ vás hlavný predstaviteľ dokáže presvedčiť, že je skutočne ten zúfalec za ktorého ho pokladáte. Steve Carell to dokáže. V úlohe Andyho je taký presvedčivý až nechcete veriť, že už mal niekedy hocičo spoločné so sexom.

/ /

Slovo panic a slovo štyridsať to je proste komické samo o sebe a scenár komédie z toho maximálne ťaží. Andy zažíva plno trapasov, či už v práci, alebo v osobnom živote. Jeho priatelia sa mu samozrejme pokúsia pomôcť a o tom celá komédia je. Sex je to čo Andy najviac potrebuje a na to, aby ho konečne mohol mať musí niečo obetovať, napríklad chlpatú hruď, ale viac vám prezrádzať nebudem.

Čo sa týka hereckých výkonov ostatných ostáv sú presne také ako by ste očakávali, proste stačia. Vyniká jedine Steve Carell ako Andy. V niektorých scenách filmu však nestačí predstaviteľka Andyho priateľky Thrish, Catherine Keener, ale to je všetko čo môžem filmu vyčítať, čo sa týka hereckých výkonov.

/ /

Tento film, ale nie je o hereckých výkonoch, ale o tom, ako dobre sa pri ňom dokážete zabaviť. 40 rokov panic je príjemná komédia, ktorá má aj svoje slabé miesta, ale spolu s nedávno uvedeným filmom Wedding Crashers (stupídny slovenský preklad znie: „Ako uloviť družičku“) patrí k tomu najlepšiemu, čo sa na poli komédií urodilo tento rok.

Pokiaľ teda chcete zažiť príjemný večer v spoločnosti 40 ročného panica Andyho môžem vám to len odporúčiť. Nebudem vám však tvrdiť, že sa budete celý čas iba smiať, že 40 rokov panic je najlepšia komédia, ktorú som v živote videl. Nie je. Neviem vám ani zaručiť, že sa vôbec budete baviť, ale o tom komédie sú, každý sme iný ako náš zmysel pre humor.

/