Tom Hanks

Michal Šmajda
Profil

/ 9. Júla 1956 sa v Kalifornii narodil v súčasnosti jeden z najlepších, najuznávanejších a najsympatickejších hercov histórie filmu, Tom Hanks. Aj napriek tomu, že na budúci rok oslávi okrúhlu 50-ku vyzerá minimálne o desať rokov mladšie. Aké boli jeho začiatky, aké úspechy dosiahol, v ktorých filmoch sme ho mohli vidieť a v ktorých ho ešte uvidíme sa dozviete v nasledujúcich odstavcoch.

Keď mal 5 rokov, tak sa jeho rodičia rozviedli a on vyrastal s otcom, ktorý sa živil ako kuchár a s dvoma staršími súrodencami (bratom a sestrou). S rodinou sa veľa sťahovali, až sa nakoniec usadili v Oaklande, v Kalifornii, kde Tom začal navštevovať strednú školu. Tu ho po prvý krát zlákalo herectvo a pôsobil tu ako herec v školskej produkcii. Po absolvovaní strednej školy začal štúdium na California State University v Sacramente, kde pokračoval v amatérskej hereckej činnosti. Ako herec sa v roku 1977 zúčastnil letnej sezóny festivalu Shakespearových hier „Great Lakes Shakespeare Festival“ v Lakewoode a nasledujúce tri roky cez leto strávil hraním Shakespearových hier a cez zimu pracoval pre divadelnú spoločnosť v Sacramente. V roku 1978 sa oženil s herečkou Samanthou Lewe, no o deväť rokov na to sa rozviedli. Spolu majú dve deti, Colin a Elizabeth. O dva roky neskôr sa presťahoval do New Yorku, kde získal svoju prvú malú úlohu vo filme He knows you are alone. Neskôr sa presunul do Los Angeles, kde bol prijatý do televízneho sitcomu Bosom Buddies.

/ Po prvý krát na seba upozornil úspešnou komédiou Žblnk (Splash-1984). Po tomto úspechu, o štyri roky neskôr prišiel jeho ďalší úspešný film Veľký (Big-1988), v ktorom predviedol brilantný výkon 13-ročného chlapca, ktorý sa prevtelil do tela 35-ročného muža. Za tento film bol Tom ocenený Zlatým glóbusom a po prvý krát bol nominovaný aj na Oscara za najlepšieho herca . Tak sa začala jeho úspešná herecká kariéra, odmenená veľkými ohlasmi divákov či kritikov. V roku 1988 sa ešte stihol po druhý krát oženiť s Ritou Wilsonovou, s ktorou má dve deti Chestra a Trumana.

Do roku 1993 si ešte stihol zahrať s takými celebritami ako sú napríklad Bruce Willis (Ohňostroj márnosti 1990) či Maddona (Veľké víťazstvo 1992). V rokoch 1993-1994 prišiel obrovský zlom jeho života, ktorý ho vyniesol úplne na samotný vrchol Hollywoodu. Po úspešnej romantickej komédií s Meg Ryan Samotár v Seattle (Sleepless in Seattle -1993) prišla dráma Philadelphia (Philadelphia-1993), kde si zahral prepusteného právnika, ktorého pz práce vyhodili kvôli jeho zákernej chorobe AIDS, po boku Denzela Washingtona. Za výkon umierajúceho gaya, ktorý chce dokázať diskrimináciu manažmentu voči jeho chorobe, získal právom svojho prvého Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Za ním nasledoval, hádam jeho najväčší film.

/ Najväčší film Toma Hanksa, či režiséra Roberta Zemeckisa, a tým je bezpochybne famózny, humorný a nádherný film Forrest Gump (Forest Gump-1994), ktorý rozpráva o človeku, ktorý má 75IQ a napriek telesnému handicapu (spočiatku), aj všetkým nástrahám života sa dokázal stať vojnovým hrdinom, najlepším ping pongovým hráčom sveta, veľkým podnikateľom či skvelým manželom a otcom . Tom Hanks si na Oscary 1995 prišiel po svojho druhého Oscara za najlepšieho herca a film dokopy získal 6 Oscarov, vrátane za najlepší film roka. Tom Hanks sa po rokoch 1993-1994 definitívne a navždy zapísal do prvej hereckej ligy. Stal sa najvyhľadávanejší herec a prvý, ktorý ho po tomto úspechu dokázal prilákať bol Ron Howard, keď spolu nakrútili úspešnú dvoj Oscarovú sci-fi Apollo 13 (Apollo 13-1995) mapujúcu cestu slávnej vesmírnej posádky.

V roku 1996 si vyskúšal aj úlohu debutujúceho režiséra a scenáristu, keď pracoval na filme To je náš hit! (That Thing You Do !-1996). V roku 1998 sa dal do kopy s najuznávanejším režisérom súčasnosti Stevenom Spielbergom a nakrútili kvalitnú päť Oscarovú vojnovú drámu, Zachráňte vojaka Ryana ( Saving Private Ryan-1998), ktorá vyniesla Hanksovi nomináciu na Oscara za najlepšieho herca. Hanks tu hraje kapitána Millera, ktorý ma za úlohu veliť záchrannej misie, ktorá má nájsť vo vojne sa zmietajúcom Francúzsku výsadkára Ryana a odviesť ho domov k matke, ktorá už vo vojne stratila troch synov. Na konci tohto roka si ešte zahral znova po boku Meg Ryan a znova v romantickej, aj keď trochu zaspatej komédií Láska cez internet (You´ve got Email-1998), kde Hanks aj Ryan hrajú majiteľov konkurenčných kníhkupectiev, ktorí sa mediálne neznášajú a konkurujú si, no v súkromí si nevedomky píšu cez internet a postupne si vymieňajú zamilované e-maily. Rok na to sa Hanks objavil opäť vo veľmi úspešnej dráme Zelená míľa (The Green Mile-1999) z prostredia ciel smrti, kde si zahral hlavného dozorcu.

/ /

O rok neskôr sa Hanks opäť spojil s Robertom Zemeckisom, aby nakrútili novodobého Stroskotanca (Cast Away-2000). Tom je v úlohe systémového inžiniera FederalExpess, a celý jeho život riadia hodiny a úspešná kariéra, ktorá sa razom končí haváriou lietadla a stroskotaním na opustenom izolovanom ostrove. Za tento film bol Tom opäť nominovaný na Oscara, no vtedy debutoval Gladiátor Russela Crowa. Tom musel kvôli tejto úlohe riadne zhodiť z váhy, a ako prebehla jeho telesná premena či aké kúsky stvárali s R.Zemeckisom nám povie sám Tom Hanks (úryvok z jeho vyhlásenia k Stroskotancovi) : „Stroskotanca sme natočili spôsobom, ktorý sa vymyká normálnym hollywoodskym postupom. Nakrútili sme prvú polovičku, potom sme si dali ročnú pauzu, a nakrútili sme druhú polovičku. Štúdio niečo takéto pripustí len veľmi výnimočne. Celé to bolo kvôli tomu, aby sme mohli navodiť skutočný pocit, že som bol štyri roky na pustom ostrove. Bob (Zemeckis) vie, že veci sa dajú robiť dvoma spôsobmi. Poctivo alebo falošne. A ak to môžete urobiť poctivo, prečo by ste nemali? Bolo to tak aj vo Forrestovi Gumpovi. Pre scény behania naprieč Amerikou by väčšina ľudí natočila pár záberov niekde po blízku hlavného miesta natáčania, ale my sme nasadli do lietadiel a do vrtuľníkov a leteli do Maine, do Vermontu, Severnej Karolíny, či do Georgie alebo Washingtonu. Bob sa nenecháva zastrašiť žiadnymi fyzickými bariérami a komplikáciami, ktoré sa mu stávajú do cesty. A pre mňa ako herca, je to luxus.“

/ /

V roku 2001 uzrel svetlo sveta vojnový mini seriál HBO, Bratstvo neohrozených (Band of Brother-2001), na ktorom spolupracovali opäť Spielberg a Tom Hanks, ale tentokrát obidvaja ako tvorcovia. Spielberg a Hanks vytvorili osvedčenú dvojku a vojnový žáner neskôr vystriedali rafinovanou komédiou Chyť ma, ak to dokážeš (Catch Me If You Can-2002) a komédiou o ruskom turistovi, ktorý stroskotá a uviazne na letisku JFK, Terminál (Terminal-2004).

V posledných rokoch sme ho mohli vidieť ešte v skvelom gangsterskom filme Sama Mendesa Cesta do pekiel (Road To Perdition-2002), kde sa nám Hanks predstavil ako Michael Sullivan, nájomný vrah mafie, ktorá mu zavraždí manželku a syna, a tak sa musí dať aj so svojím druhým synom na útek. Naposledy sme Hanksa mohli vidieť opäť pod vedením Zemeckisa v úspešnej, revolučnej a technicky našliapnutej vianočnej rozprávke Polárny Expres (The Polar Express-2004), kde si dokonca zahral až paťrolu, či v komédií Päť lupičov a stará dáma v réžií skvelých bratov Coenovcov (The Ladykillers-2004).

Najbližšie sa nám Hanks predstaví na budúci rok vo filme natočenom podľa kontroverznej knihy Dana Browna, Da Vinciho Kód.

Neviem ako vy, ale ja som ešte Toma Hanksa nevidel hrať žiadnu zápornú úlohu. Bude to tým, že ešte žiadnu veľkú zápornú úlohu nemal. Či už ako gay, mentálne zaostalý, kozmonaut, vojnový kapitán, podnikateľ, stroskotanec, dozorca v cele smrti, mafián chrániaci svojho syna, od sveta odrezaný ruský turista či ako fiktívny profesor, si navždy získal kusisko miesta v mojom filmovom srdci svojimi famóznymi plnohodnotnými výkonmi, iskrou v očiach , neodolateľným humorom či dobrosrdečnosťou rovnako ako Forrest Gump. A preto Tom Hanks pre mňa navždy zostane Forrestom Gumpom.