Rachel WeiszUž len pri pohľade na jej priezvisko je jasné, že aj keď ide o rodenú Angličanku, jej pôvod bude siahať do iných končín Európy. Jej otec bol maďarským vynálezcom, matka zase rakúskou psychoanalytičkou a obaja pochádzali zo židovských rodín, ktoré utiekli počas druhej svetovej vojny pred prenasledovaním na britské ostrovy. A 7. marca 1971 sa im v Londýne narodila dcéra Rachel.

Neprežívala práve šťastné detstvo, keďže jej rodičia sa často hádali a keď si chcela Rachel vydobyť svoje miesto na slnku, stala sa rebelantkou, vďaka čomu vystriedala niekoľko škôl a musela navštevovať psychiatra. Keď mala pätnásť, jej rodičia sa rozviedli, no v tom čase už Rachel začínala kariéru modelky, do ktorej ju tlačila jej matka, poháňaná vlastnými nesplnenými hereckými ambíciami. Dokonca si mohla zahrať vo filme Kráľ David po boku Richarda Gereho, no ponuku odmietla. Ale hranie, zvlášť to divadelné jej učarovalo a bola rozhodnutá stať sa herečkou. Jej otec však nemal pre jej umeleckú dráhu veľké pochopenie a bol ochotný to akceptovať len v prípade, že vyštuduje anglickú literatúru na Cambridgi. Na škole založila divadelnú spoločnosť Talking Tongues, s ktorou slávila úspech aj na divadelnom festivale v Edinburghu. To jej otvorilo brány do londýnskeho National Theatre, kde za svoju prvú sezónu získala ocenenie nováčik roka.

Rachel Weisz

V roku 1999 neodolala ponuke zahrať si postavu egyptologičky a vďaka filmu Múmia sa opäť vrátila k hollywoodskej vysokorozpočtovej produkcii. Akčný dobrodružný film s riadnou dávkou humoru a digitálnych trikov zaznamenal veľký divácky úspech a z Rachel sa razom stala hviezda. Aby si od toho všetkého trochu oddýchla, opäť sa vrátila k európskej produkcii. Zaujala hlavne úlohou nevernej manželky Grety v trojgeneračnej rodinnej ságe Slnečný svit maďarského režiséra Istvána Szabóa. Úlohou seržantky Černovovej vo výpravnom vojnovom filme Nepriateľ pred bránami pod taktovkou Jeana-Jacquesa Ánnauda len potvrdila svoje herecké schopnosti. Hneď nato nasledovalo druhé pokračovanie jej najúspešnejšieho filmu Múmia sa vracia a ako už niekoľkokrát predtým, opäť návrat späť k nízkorozpočtovým filmom. Zahrala si malú postavu v úspešnom sfilmovaní knihy Nicka Hornbyho Ako na vec a hlavnú úlohu v nekonvenčnej dráme Sexuálna rekonštrukcia.

Rachel Weisz

Vzápätí opäť presedlala na hollywoodsku produkciu, z čoho vzišla súdna dráma z pera Johna Grishama Porota a kriminálny thriller Chladnokrvne s Dustinom Hoffmanom. Zaslúženého úspechu sa dočkala až v roku 2005, keď si najskôr zopakovala spoluprácu s Keanu Reevesom v komiksovej adaptácii Constantine a zažiarila v špionážnom thrilleri Nepohodlný po boku Ralpha Fiennesa, kde stvárnila oduševnenú aktivistku Tessu Quayleovú, ktorá je tŕňom v oku veľkým farmaceutickým firmám, dodávajúcich svoje produkty do chudobných afrických krajín. Zaslúžene si za túto úlohu odniesla Oscara a Zlatý Glóbus. Posledným prírastkom v jej filmografii je oceňované sci-fi Fontána, s ktorým sa spája aj prírastok v podobe dieťaťa, ktoré pred rokom porodila režisérovi Darrenovi Aronofskému.

Zdá sa, že po mnohých problémoch a nekonečných terapiách u psychiatrov sa konečne na Rachel usmialo šťastie ako v profesnom, tak aj v osobnom živote. O tom, že herectvo je pre ňu všetkým svedčí aj fakt, že veľmi dlho bez neho po narodení dieťaťa nezostala. Už tento rok sa pustila do niekoľkých projektov a pár ich má rezervovaných už aj na budúci rok. Či bude pokračovať v striedaní veľkých a malých filmov, alebo sa jej prístup k výberu rolí úplne zmení ukáže až čas. Rachel Weisz však už dokázala, že nie je len pekná tvárička, ale aj skvelá herečka.