Predtým ako si Charles Xavier a Eric Lensherr začali hovoriť Profesor X a Magneto, boli dvoma mladíkmi objavujúcimi po prvýkrát svoje nadprirodzené schopnosti. Písali sa 60-te roky a obaja študovali na Oxfordskej univerzite. Než sa stali nepriateľmi na život a na smrť, bývali najbližšími priateľmi. Pracovali spolu s ostatnými mutantmi na zastavení najväčšej hrozby, akú svet kedy spoznal. V priebehu boja sa medzi nimi vytvorila trhlina, ktorá naštrbila pevné priateľstvo a znamenala začiatok odvekej vojny medzi Magnetovým bratstvom a profesorovými X-Menmi. Dej filmu X- Men: Prvá trieda (X-Men: First Class, XFC) teda pojednáva o začiatku mutantskej ságy a ak všetko pôjde podľa plánu, bude znamenať prológ novej trilógie.

X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class , 2011) X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class , 2011)

O XFC sa začalo reálne uvažovať ešte pred uvedením záverečného dielu pôvodnej trilógie v roku 2006. Vtedy ešte štúdio 20th Century Fox rátalo na režisérskej stoličke s Brianom Singerom, režisérom prvých dvoch dielov úspešnej série. Ten však z tretieho dielu vycúval ku konkurenčnému Supermanovi. Post režiséra ponúkli Matthewovi Vaughnovi, ten však odmietol dokončiť sériu kvôli prílišnému tlaku štúdia na rýchle uvedenie do kín. Záver trilógie nakoniec takmer nezvládol priemerný Brett Ratner. Singer tak začal spolu s viacerými kolegami písať scenár XFC v snahe vrátiť komiksu pôvodnú kvalitu. Ako námet mu poslúžili predlohy ,,Uncanny X-Men“ z roku 1963 a ,,X-Men: First Class“ vydané v roku 2006. Začiatkom roka 2010 však Singer opätovne dezertoval k inému filmovému projektu a na scénu sa vrátil Vaugn posilnený o skúsenosť s komiksovým Kick-Ass. Režisér aj scenár boli na svete, štúdio im prikleplo štedrý rozpočet 120 miliónov dolárov a v auguste 2010 sa začalo nakrúcať.

V hlavných úlohách pochopiteľne neuvidíme Patricka Stewarta ani Iana McKellena. Ich digitálne omladenie by zožralo väčšinu rozpočtu. Mladého Xaviera si zahrá James McAvoy známy z Wanted a Magneta stvárni Michael Fassbender z Nehanebných bastardov. Obaja herci sa už pred rokmi stretli pri nakrúcaní minisérie pre HBO Bratstvo neohrozených.

X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class , 2011) X-Men: Prvá trieda (X-Men: First Class , 2011)

Režisér Vaughn je s voľbou aktérov maximálne spokojný. McAvoy je podľa neho najvhodnejší typ na stvárnenie mentálne nadprirodzeného Profesora X a Fassbender v role Magneta pôsobí ako dokonalý špión. Táto postava bola inšpirovaná legendárnym Jamesom Bondom. Z ďalších povedomých hrdinov sa stretneme s premenlivou Mystique či Hankom McCoyom známym ako Beast. Herecké obsadenie doplnia Kevin Bacon v role zlosyna Sebastiana Shawa, ktorý chce ovládnuť svet, Oliver Platt ako vládny agent v čiernom a krásna January Jones v úlohe ľadovej kráľovnej Emmy Frost.

XFC je prvým mutantským filmom, kde sa neobjaví Wolverine ani Cyclops. Pôvodne malo ísť o prequel jedinej postavy, a síce Magneta, v duchu samostatného Wolverinovho príbehu. Štúdio sa však rozhodlo rozšíriť dej o viacero pôvodných postáv a neskôr zadaptovať komiks XFC. Matthew Vaugn má s X-Menmi veľkolepé plány. Vzhľadom k obsažnosti komiksových predlôh a celosvetovej obľube mutantských príbehov, sa fanúšikovia zdá sa majú na čo tešiť. Či sa z Vaughna stane solídny rozprávač, ktorý pripraví pôdu ďalším pokračovaniam, zistíme na Slovensku 2. júna.