Vrátne láhveMedzi to najlepšie, čo bratia Česi majú vo svojej bohatej filmovej tvorbe, jednoznačne patrí autorské duo otec a syn Svěrákovci. Otca snáď netreba veľmi predstavovať, tento herec, scenárista a textár je jednou z najvýraznejších osobností v našom blízkom okolí a najviac sa jeho láskavý humor prejavil v založení Divadla Járy Cimrmana. Jeho syn Jan sa rozhodol takisto venovať filmárskemu umeniu a po vyštudovaní vysokej školy si vyslúžil uznanie za filmy, ktoré natočil podľa scenárov svojho otca. Či už išlo o príjemne nostalgickú Obecnú školu, o netradičný Akumulátor, výpravný Tmavomodrý svet alebo o oscarový film Kolja, vždy sa podarilo tomuto rodinnému tandemu vytvoriť film, ktorý by za niečo stál a ktorý by diváka nostalgicko-smutne pobavil bez zbytočného citového vydierania.

Ich posledná filmová spolupráca sa na rozdiel od predchádzajúcich rodila veľmi ťažko. Pôvodne sa Vratné lahve mali natáčať už v roku 2003, ale otec so synom nenašli spoločnú reč o vyznení filmu a celý projekt odložili na neurčito. Medzi tým Jan natočil spolu so svojim kolegom Martinom Dostálom dokument Tatínek, v ktorom sa pokúsil zobraziť svojho otca z viacerých pohľadov na jeho osobnosť. Takisto sa v tomto dokumente dotkol témy rozporov ohľadom Vratných lahvi. Tieto rozpory sa ale podarilo prekonať, keď sa starší Svěrák nechal prehovoriť a napísal šiestu verziu scenára s ktorou bol syn Jan konečne už spokojný. A tak sa v minulom roku nadviazalo na prerušené natáčanie a výroba šiesteho celovečerného filmu Svěrákovcov sa začala.

Vrátne láhve Vrátne láhve

Hlavným hrdinom filmu je Josef Tkaloun, bývalý učiteľ, ktorý ako dôchodca musí neustále niečo robiť, nad niečím rozmýšľať. Jeho manželka je z jeho aktivity už vedľa, nechápe ten mladícky elán v tele svojho manžela. Josef si nevie nájsť nejaké zmysluplné vyplnenie svojho času a tak začne rozvážať na bicykli správy adresátom, čo sa mu ale veľmi nedarí vzhľadom na jeho neustále premýšľanie napríklad nad jednou erotickou predstavou a tak ho raz takmer zrazí agresívny vodič auta. Po tejto nepríjemnej skúsenosti sa Josef rozhodne zanechať toto nebezpečné povolanie a prijme miesto vykupovača prázdnych fliaš v jednom pražskom supermarkete, kde môže naplno využiť svoju fantáziu a komunikačné schopnosti…

Rolu Josefa Tkalouna si podobne ako v Koljovi napísal Zdeněk Svěrák sám pre sebe a preto v hlavnej úlohe nikoho iného nečakajte. Jeho manželku si zahrala Daniela Kolářová, ktorá hrala životnú partnerku Svěrákovi už vo filme Na samotě u lesa a párkrát spolupracovala aj so synom Janom. Dcéru Josefa si zahrala známa Tatiana Vilhelmová. Zaujímavé obsadenie je v kategórii vedľajších úloh, keď rolu zástupcu riaditeľa školy stvárnil Jiří Macháček (známy pre svoje kultové hlášky z filmu Samotáři) a jednu z vedľajších úloh dostal aj kontroverzný spevák Daniel Landa. Navyše sa vo filme mihne prakticky celé herecké osadenstvo Divadla Jára Cimrmana, samozrejme aj Svěrákov dlhoročný autorský partner Ladislav Smoljak.

Vrátne láhve Vrátne láhve

Vratné lahve sa po svojej českej premiéry v marci dočkali kasové úspechu u Českého publika, ktoré tradične hojne navštevuje domáce filmy. Za prvý víkend film videlo rekordných 107 tisíc divákov. Na rozdiel od filmu Obsluhoval jsem anglického krále navyše Vratné lahve dostali veľmi kladne hodnotenia od domácich kritikov, takisto aj od návštevníkov kina. Film má u našich západných susedov taký úspech, že bol zaradený do hlavnej súťažnej sekcie nadchádzajúceho filmového festivalu v Karlových varoch. Keď sú ohlasy z Čiech pravdivé, tak sa môžeme v júli tešiť na ďalší skvelý film od Svěrákovcov.