Trilógia Michaela Baya o mechanických robotoch z vesmíru bola natoľko úspešná, že sa jej tvorcovia rozhodli naštartovať ďalšie tri diely. Pôvodné obsadenie už o šarvátky s mimozemskými autami nejavilo záujem, a tak sa scenár ubral cestou úplne nových ľudských hrdinov, ktorým dominuje akčná hviezda Mark Wahlberg. Bay s ním spolupracoval na minuloročnom kulturistickom skutočnom príbehu Pot a krv (Pain and Gain, 2013) a obľúbil si ho natoľko, že mu ponúkol hlavný part v nadchádzajúcej kovošrotnej rúbanici.

Wahlberg v nových Transformeroch stvárni automechanika Cada Yagera, ktorý sa zúfalo snaží uživiť svoju dospievajúcu dcéru Tessu reparovaním, jemne povedané, nepojazdných vrakov. Absolútne sa mu nedarí, no z jedného rozmláteného nákladiaku sa vykľuje zázrak – ten najdôležitejší Transformer Optimus Prime.

Transformers: Zánik (Transformers: Age of Extinction, 2014)

Amerika sa ešte celkom nespamätala z posledného súboja Autobotov s Deceptikonmi, ktorým sa podarilo zdevastovať polovicu Chicaga. Štyri roky po tejto udalosti sú všetci zúčastnení mimozemšťania na zozname hľadaných a naši elitní vedátori sa snažia vytvoriť pozemských Transformerov, ktorí by podobným útokom čelili s lepšími výsledkami. So stupídnejším nápadom vláda U.S. prísť hádam ani nemohla. Nebude to prvýkrát, čo za svoju opovážlivosť zaplatí nemalú daň.

Cade sa ako nový ľudský spojenec Transformerov razom ocitá na zozname hľadaných ako vládou, tak aj robotími nepriateľmi. Aby toho na neho nebolo málo, tak sa jeho milovaná dcéra rozhodne osudovo zaľúbiť.

Okrem nových ústredných ľudských postáv prinášajú štvrtí Transformeri i ďalšiu novinku – a síce Dinobotov. Ide o mechanických jašterov z prehistorických čias, ktorí ako by z oka vypadli potvorkám z Jurského parku. Dinobotia linka bola v pôvodných animovaných Transformeroch a komiksoch veľmi úspešná, a tak sa tvorcovia na čele s režisérom Michaelom Bayom rozhodli dopriať im vlastný film.

Nie každý element štvrtého dielu je novinkou, v tíme ostal okrem pôvodného režiséra aj hudobný skladateľ Steve Jablonsky, ktorý vybavil robotov nezabudnuteľným hudobným motívom a bude nás sprevádzať i naďalej. Podobne je na tom aj samotný scenár filmu, ktorý má na svedomí osvedčený Ehren Kruger, zodpovedný i za druhý a tretí diel Transformerov či oba hororové Kruhy.

Transformers: Zánik (Transformers: Age of Extinction, 2014)

Okrem hviezdneho Wahlberga v hlavnej úlohe vo filme uvidíme mladučkú krásavicu Nicolu Peltz ako Cadovu dcéru Tess, vychádzajúcu star Jacka Reynora ako jej lásku Shana a vo vedľajších úlohách osvedčené tváre Stanlyho Tucciho, Kelseyho „Frasiera“ Grammera, Johna Goodmana či najtalentovanejšieho Japonca Hollywoodu Kena Watanabe. Celkom slušný ansámbel hereckých mien na jeden letný blokbaster o gigantických robotoch.

Popcornový kráľ Michael Bay nenecháva pri štvrtom pokuse nič na náhodu. Zlé jazyky totiž nedokážu rozchodiť, ako sa skorý päťdesiatnik dokáže takmer dekádu venovať obrím robotom. Michael sa už pri treťom diele dušoval, že ide o jeho posledný. Láska k látke ho však prinútila pokračovať ďalej. Má v úmysle naštartovať novú trilógiu a prenechať režisérske žezlo niekomu mladšiemu. Všetko však záleží od kasového úspechu filmu. Bay jednoznačne vie čo robí. Dočkáme sa i sľubovaných tretích Bad Boys, Michael?

Letné dinosaurie dobrodružstvo Transformers: Zánik má premiéru už vo štvrtok 26. júna.