The Number 23

Michal Ivan
Preview

Number 23Film, na ktorý snáď nie je ani potrebné lákať divákov. Thriller s Jimom Carreym v hlavnej úlohe. Kráska Virginia Madsen po jeho boku. Jeden z podarených kúskov Joela Schumachera. Mysteriózny príbeh o osudovosti čísla 23. To všetko a mnoho viac predstavuje The Number 23.

Čísla… 23… Ja mám práve 23 rokov… Tento článok píšem 9.2. o piatej, 9×2=18,18+5=23… Píše sa rok 2007, 2×7=14, 2+7=9, 14+9=23… Skrátka, to všetko nemôže byť náhoda. V tom sa zhodujem s hlavným hrdinom Walterom Sparrowom. Keď mu jeho manželka kúpi záhadnú červenú knihu, zmení mu to celý život.

Príbeh tej knihy je o človeku, ktorý je posadnutý číslom 23. Postupne začne Walter objavovať, že v knihe sa píše aj o ňom. Celý jeho život je popretkávaný číslom 23. Udalosti, o ktorých sa v nej píše, sa stali aj jemu. Fingerling, hrdina knihy, sa na neho až nápadne podobá. Čochvíľa sa Walter stane knihou a číslom 23 pohltený.

Walterove osudy a povaha sa knihe priblížia aj v tých častiach, kde pred tým nemali nič spoločné. Kniha viac neodhaľuje iba jeho minulosť. Určuje jeho budúcnosť. Keď zistí, že sa stáva nebezpečným pre svoje okolie a rodinu, rozhodne sa konať. Musí nájsť autora knihy a zistiť pravdu.

Od Jima Carreyho, ktorý hrá Waltera, sa dá očakávať všeličo. Najmä si s ním asi každý spája grimasy od výmyslu sveta. Prekvapil už svojimi úlohami v Truman Show, či vo filme Muž na mesiaci, no najmä vo Večnom svite nepoškvrnenej mysle. Tentoraz sa však objaví v absolútne neočakávanej pozícií. Iste, hral už záporáka v Batmanovi navždy. A kto vie, ako zahral úlohu v erotickej komédií All in good taste (strúhal pri „tom“ svoje úškľabky?). Postava človeka prechádzajúceho od bežného života až k posadnutosti a miernej šialenosti je predsa len sľubnejšia.

Number 23 Number 23

Pôvodne mala hrať úlohu Carreyho manželky Elisabeth Shue. Tá ju napokon odmietla, keďže bola tehotná. Po Carreyho boku sa tak napokon ukáže Virginia Madsen. Tá sa v poslednej dobe objavovala vo viacerých epizódnych úlohách seriálov, vidieť ste ju však mohli aj v príjemných filmoch Zajtra nehráme a Bokovka. Film The Number 23 bude aj pre ňu skôr žánrová bokovka, hoci s thrillerom má predsa len viac skúseností ako Carrey.

Režisér filmu Joel Schumacher už má za sebou niekoľko mysterióznych filmov. Jeho prvý celosvetovo úspešný film Hráči so smrťou sa tiež dá zaradiť do tejto skupiny. Po rôznych nie vždy najpozitívnejších udalostiach v jeho kariére sa tak vracia na šťastlivú pôdu. Po úspechu prišiel pád a o pár rokov po skutočne výnimočnom filme Voľný pád prišiel skutočný dopad – dva diely Batmana. Schumacher vďaka ním získal negatívnu povesť na niekoľko rokov. Uznanie si získal späť asi až filmom Telefónna búdka z roku 2002. Ak ho aj čaká ďalší prepadák, všetko svedčí o tom, že tento film to nebude.

Number 23 Number 23

Hudbu k filmu robil Harry Gregson Williams. Možno vám jeho meno nič nevraví, no na svedomí má skladby k filmom ako Spláchnutý, Kroniky Narnie, či k obom dielom Shreka. Na produkcii sa podieľali ľudia, ktorý stáli aj za hororom V moci diabla. Keď si k tomu pripočítate kameramana, s ktorým Schumacher spolupracoval na spomínanej Telefónnej búdke a pracoval aj na takých filmoch, ako sú Gothika, či Spojenec, výsledok by sa mal dostaviť.

Lákadiel na film The Number 23 je teda viacero. Dôvodov tešiť sa naň rovnako. Ak všetko zafungovalo ako malo, nevidím prečo sa mu vyhnúť.