The King © 2019 Netflix The King © 2019 Netflix

Nová tvár Hollywoodu, herec nominovaný na cenu Oscara, Timothée Chalamet, ktorého môžeme poznať z romantického príbehu Call Me By Your Name či Lady Bird, sa v najbližších mesiacoch vracia na plátno hneď s niekoľkými filmami. Mladého herca uvidíme nielen znovu po boku Saoirse Ronan v adaptácii od Grety Gerwig s názvom Little Women, ale taktiež si zahrá vo filme Wesa Andersona French Dispatch. Ten doterajšími ohlasmi pripomína Tarantinovku pre fanúšikov sveta indie filmov.

Najskôr zo všetkého však prichádza prvýkrát v historickej úlohe ako ľahkovážny Hal, ktorý prijíma meno Henrich V. v snímke z produkcie Netflixu pod názvom The King. Režisérom a spoluautorom scenára tohto stredovekého kúsku je David Michôd (Animal Kingdom, The Rover. Na tvorbe scenára sa podieľal aj herec Joel Edgerton (Boy Earsed, The Great Gatsby), ktorý si vo filme zahrá Henrichovho priateľa a neskôr aj radcu a akéhosi bodyguarda Johna Falstaffa.

Michôdova verzia príbehu o Henrichovi V. je založená na Shakespearových dielach Henrich IV. 1. časť, Henrich IV. 2. časť a Henrich V. The King prvýkrát uzrel svetlo sveta počas benátskeho filmového festivalu, kde si vyslúžil pozitívne ohlasy, nielen za úžasné herecké výkony, ale aj za samotné Michôdovo zobrazenie stredovekého Anglicka počas Storočnej vojny.

The King © 2019 Netflix

V traileri môžeme vidieť mladého Hala (Timothée Chalamet), ako si bezstarostne užíva svoju mladosť – oslavuje, popíja a robí vlastne všetko to, čo by sa od mladých ľudí v jeho veku čakalo. Nenávidený panovník Henrich IV. (Tom Mendelsohn) zomiera a jeho syn si sadá na trón (ako Henrich V.) oveľa skôr, než by čakal. Odrazu sa mu dostáva do rúk vláda plná chaosu, politických sporov a vojny. Cíti, že nemá podporu členov dvora a jediný, na koho sa môže obrátiť, je práve jeho spoločník Falstaff (Joel Edgerton)

Od neho dostane dobrú radu: „Kráľ nemá priateľov, iba nasledovníkov a nepriateľov.“ Henrich V. je však príliš mladý, aby rozumel, čo sa mu John Falstaff snaží povedať. Je nerozhodný a neskúsený, zrazu sa ocitá v pozícii svojho otca, musí nechávať stínať hlavy a robiť závažné rozhodnutia pre blaho svojho kráľovstva. Avšak, ako to už v živote býva, takéto zmeny sa zvyčajne neusadia cez noc.

V príbehu, napriek krvavým bojom, rinčiacim brneniam a ostrým mečom, môžeme pozorovať, že kráľovi nejde o nekončiace sa krviprelievanie, aj keď to tak môže občas vyzerať, len o mier. The King patrí medzi „coming of age“ príbehy, v ktorých sledujeme premenu chlapca na muža.

V určitom bode uvidíme aj Roberta Pattinsona (Twilight, Water for Elephants) v prestrojení za francúzskeho princa a nasledovníka trónu, ktorý sa vo filme objaví len krátko počas neslávnej bitky o Agincourt. Ďalej si vo filme zahrali aj Ben Mendelsohn (Animal Kingdom, The Year My Voice Broke), ktorý stvárni kráľa Henricha IV. a aj Lily-Rose Depp, ktorá má však vo filme len krátke cameo ako Katarína z Valois.

Film sa v zahraničí dostal len do limitovanej distribúcie a bol premietaný na niekoľkých festivaloch. Okrem už spomínaných Benátok bol uvedený aj v Busane v Južnej Kórei (International Busan Film Festival), či v Londýne (BFI London Film Festival). Snímka neprestáva pútať pozornosť divákov blížiacou sa premiérou na Netflixe, ktorej sa dočkáme 1. novembra.