O niečo podobné sa pokúšal Quentin Tarantino počas dlhých rokov, keď pripravoval svoj posledný opus Inglourious Basterds. Chcel dať dokopy najväčšie akčné hviezdy minulých desaťročí. V hlavných úlohách sa mali objaviť Sylvester Stallone, Bruce Willis, či Arnold Schwarzenegger. Nakoniec sa tento aj divákmi veľmi očakávaný zámer podarilo naplniť práve Stallonemu, ktorý sa pred niekoľkými rokmi rozhodol zobrať svoju kariéru pevné do svojich rúk a napísal i zrežíroval pokračovania svojich dvoch, dnes už kultových, sérií Rocky a Rambo. A treba povedať, že tento raz zašiel ešte ďalej.

Obsadenie jeho najnovšej snímky, ktorú okrem toho, že v nej hrá, aj zrežíroval a spolu s Daveom Callahamom napísal scenár, je ohromujúce. Okrem už spomínaných sa v nej objavili aj Dolph Lundgren, Jet Li, Mickey Rourke a predstaviteľ mladšej generácie Jason Statham. Títo všetci na čele so Stallonom doplnený o u nás neznámu dvojica nehercov Terry Crews a Randy Couture tvoria tím Expendables. V tábore tých zlých sa objavil napríklad Eric Roberts, ktorý si už záporné úlohy strihol naozaj v mnohých filmoch.

The Expendables The Expendables

Príbeh je, ako sa samozrejme dalo čakať, veľmi jednoduchý. Žoldnieri okolo veliteľa Barneyho Rossa (Sylvester Stallone) sú najatý Mr. Churchom (Bruce Willis) na nebezpečnú misiu na juhoamerickom ostrove Vilena. Ich úlohou je zvrhnúť miestneho diktátora, generála Garzu (David Zayas). Situácia sa však komplikuje a nedarí sa im naplniť ciele. Ich snahu totiž marí niekto z vlastných radov, a tak musia urobiť aj to, čo nechcú. Rozhodne sa však nemienia vzdať.

Sylvester Stallone sa rozhodol nakrútiť poctu akčným filmom z 80. rokov a The Expendables ich v mnohom naozaj aj pripomína. Tešiť sa tak môžeme na čistú akciu presahujúcu hranice reálnosti, drsné hlášky a typickú atmosféru takýchto filmov. V danom žánri už teraz ide o unikátnu záležitosť. Toľko akčných hviezd (aj keď niektoré už vyhasnuté) nebolo pokope v žiadnom filme. Trojica Stallone, Willis a Schwarzenegger sa objaví v jednom filme a v jednej scéne vôbec po prvýkrát. Posledný menovaný síce len v malej cameo role, ale aj tak. Arnold stvárnil Trencha, Rossovho rivala a bývalého šéfa tímu. Na snímke pracovalo množstvo žánrovo skúsených ľudí. Väčšina producentov sa podieľala na predchádzajúcich filmoch väčšiny členov obsadenia.

Niekomu by tu mohla chýbať ďalšia dvojica výrazných tvári akčných filmov, Jean-Claude Van Damme a Steven Seagal. No uvažovalo sa aj nad nimi, dokonca im bola účasť na projekte ponúknutá, ale nakoniec ich z rôznych dôvodov režisér, či producenti zamietli. Jedinú väčšiu ženskú úlohu v tomto takmer výlučne mužskom klube získala mexická herečka Gisele Itié, ktorá sa doteraz objavovala prevažne v televíznych seriáloch a toto je pre ňu prvá príležitosť preraziť vo svete.

The Expendables The Expendables

The Expendables by nemali sklamať a to z jednoduchého dôvodu. Každý divák, ktorý sa na nich vyberie, veľmi dobre vie, čo o od nich môže čakať. Iste, bude to béčko, ale pravdepodobne veľmi vydarené.

Svetová premiéra je naplánovaná na 13. augusta. V Česku o pár dní neskôr. Kedy sa objaví u nás zatiaľ nie je známe. Film vznikol v nezávislej produkcii a aj distribuovaný je menšími národnými, či regionálnymi spoločnosťami. U nás sa čaká na prvé výsledky tržieb a ohlasy po premiére. Predsa len takéto filmy už nemajú toľko fanúšikov ako kedysi. Ani Rocky Balboa a Rambo IV nedosiahli v tomto smere na svojich predchodcov.

80te roky sa nám nezadržateľne vracajú. Po A-tíme tu máme ďalšiu výraznú vec a to nás tento rok ešte čakajú Tron: Legacy a remake Červeného úsvitu.