Martin Scorsese. Pojem, legenda a režisér s veľkým R. Tento pán v najlepších rokoch nám v poslednej dobe prinášal príbehy o letcoch, o vznikaní Ameriky, či nejaký ten životopis Dalajlámu. Vo svojom najnovšom počine sa vrátil k žánru, ktorý je mu najbližší, k žánru za ktorý ho všetci milujeme, gangsterských filmov.
Ako predloha mu v tomto prípade poslúžila vynikajúca japonská kriminálka, u nás distribuovaná ako Volavka. Pojednáva o policajtovi, ktorý sa infiltruje inkognito do mafiánskeho gangu a o mafiánovi ktorý sa má infiltrovať zase k policajtom. Ich cieľ je jasný: zistiť kto je policajt a kto je mafián.Scorsese presunul dej príbehu do Bostonu a na pomoc si privolal celú plejádu hereckých hviezd.
Do pozície mladého policajta Billyho Costigana, ktorý ma preniknúť do gangu Franka Costella obsadil, už tradične, svojho nového korunného princa Leonarda DiCapria. Jeho nepriateľa, mafiána Colina Sullivana, pracujúceho pre Costella, ktorý má naopak infiltrovať políciu obsadil svižne sa rozbiehajúceho Matta Damona.
Hlavným háčikom bol Frank Costello. Scorsese s rolou mafiánskeho bossa zašiel za starým známym- Robertom DeNirom. Ten však kvôli režisérskym povinnostiam so svojim novým filmom The Good Shepherd (v ktorom taktiež hrá Matt Damon; iróniou je že Damonovu rolu v tomto filme mal povodne hrať DiCaprio). Rola tak nakoniec pripadla Jackovi Nicholsonovi. A zdá sa, že Scorsese opäť (ako ináč) zabodoval. A že Nicholson si skutočne svoju rolu vychutnával.. niekedy až príliš.
,,Jeden by sa ho skutočne bál, je to fajn chlapík ale neustále nám dával najavo že jeho postava je sakramentsky nebezpečný chlapík.“ Zhodujú sa Matt Damon a Leonardo. Nicholson sa na svojej postave podieľal sčasti aj scénaristicky a na jeho žiadosť mu boli pridelené zvrátené sexuálne chúťky, ktoré sám dokonca navrhol. ,,Nehodlal som byť len ďalší Don v čiernom obleku, tú rolu by som nikdy nezobral keby to malo byt niečo podobné. A myslím, že sa mi podarilo spraviť v žánri niečo nové.“ Kritika Nicholsonov výkon vychvaľuje do neba a už teraz mu pripisujú oscarové ambície.
Natáčanie prebiehalo v uliciach New Yorku, kde sa ujalo preslávené Scorseseho puntičkárstvo. Pri natáčaní jednej zo scén dokonca zubami nechtami trval na tom, aby sa zo záberu odstránila lampa, ktorá sa mala scénou len mihnúť a to len preto že nepôsobila dostatočne ,,bostonsky,,.
Film oslavuje v Amerike vynikajúce výsledky ako u kritiky tak aj v pokladniach. Už druhy týždeň sa drží v prvej pätke najnavštevovanejších filmov a doposiaľ zarobil vyše 56 miliónov dolárov a má nábeh stať sa kasovo najúspešnejším Scorseseho filmom. Na medzinárodnom portáli IMDB.com sa dokonca dostal medzi 250 najlepších filmov prakticky okamžite a to hneď na 49. miesto. Mnoho kritikov označuje režisérov počin za jasné želiezko v ohni na budúcoročných Oscaroch a dúfajme, že tentokrát bude Martin konečne úspešný.