TatoKrajinaTáto krajina nie je pre starých. Nie, nebojte sa, nie je to žiadne heslo politickej strany ale názov filmu (dokonca ani ten nie je politický). Aj keď pri pohľade na hlavných účastníkov osláv vstupu do Schengenu a februárový termín uvedenia filmu by sa žiadalo dodať, že u nás sa tento film mohol pokojne uvádzať pod opačným názvom. Ale dosť bolo nemiestnych poznámok, poďme k veci.

Lovec Lleywelyn Moss (Josh Brolin) náhodou „uloví“ blízko Rio Grande 2 milióny dolárov a kopu čistého heroínu. Že niečo nie je v poriadku naznačujú aj mŕtve telá v ich blízkosti. Lleywelyn nehľadí na náznaky a spolu s manželkou si opustené peniažky ochotne adoptujú. To však ešte netušia, že majú v pätách profesionálneho zabijaka Antona Chigurha (Javier Bardem). Po ich stopách sa vydáva aj starnúci šerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones), aby zabránil tragédii. Tento popis by pokojne mohol sedieť na tuctovú kriminálku, akých sa ročne vyprodukujú desiatky. Lenže nejedno oko filmového fanúšika spozornie ak sa za týmto filmom skrývajú také mená ako Ethan a Coel Coenovci. Tvorcovia viacerých skvelých filmov ako napríklad Fargo alebo Big Lebowski. Ich ostatný film je adaptáciou rovnomenného románu Cormaca McCarthyho (ktorý bol mimochodom inšpirovaný básňou od Williama Butlera Yeatsa). Ďalším lákadlom je niekoľko zaujímavých hereckých mien (okrem už spomínaných je to ešte napríklad Woody Harrelson).

TatoKrajina TatoKrajina

Bratia Coenovci patria medzi najvýraznejšie postavy nezávislej americkej kinematografie. Ich filmy sú charakteristické originálnymi príbehmi, zaujímavou atmosférou, istou dávkou štylizácie a typickým čiernym humorom. Obaja to napíšu, zrežírujú (aj keď v titulkoch réžie je uvádzaný väčšinou len Joel) aj zostrihajú a Ethan je navyše aj producentom. Okrem toho dlhodobo spolupracujú s výnimočným kameramanom Rogerom Deakinsom, ktorý dokáže vytvárať krásne a pôsobivé obrazy. Túto stabilnú trojicu zvyčajne dopĺňalo aj niekoľko obľúbených hercov, ktorí sa v ich filmoch objavujú pravidelne – napríklad John Goodman, Steve Buscemi, John Turturro alebo v poslednej dobe George Clooney. Tentoraz sa však rozhodli pre zmenu a nikto z nich sa vo filme neobjaví.

V poslednej dobe sa tvorba bratskej dvojice trochu „skomerčnila“, pričom Neznesiteľná krutosť a Lupiči pani domácej nedosahujú úroveň predchádzajúcich filmov. Možno aj preto si dali malú pauzu, počas ktorej natočili len krátku poviedku z filmu Paríž, milujem ťa (Paris, je t’aime). Akoby na nich doľahla tvorivá kríza podobná z ich filmu Barton Fink. Vlastne ani Táto krajina nie je pre starých nie je pôvodný film, ale adaptácia. Ohlasy spoza mora však naznačujú, že sa bratia vrátili v skvelej forme a určite ich potešilo aj pár čerstvých nominácií na Zlaté glóbusy. V súvislosti s tými nomináciami sa dá hovoriť o skvelom načasovaní. Film sa najprv pomotal po pár festivaloch, aby ho v Amerike nasadili do kín približne v čase zverejnenia nominácií a darí sa mu aj finančne. Zdá sa, že ani náročnejšie nezávislé filmy neobchádzajú strategické rozhodnutia finančného charakteru…

TatoKrajina TatoKrajina

Z informácií, ktoré sú dostupné sa zdá, že žánrovo je bližšie k filmom typu Fargo alebo Zbytočná krutosť, teda drámy s antihrdinami, ktorí majú svoje plány, ale osud alebo iné postavy im nedovolia uskutočniť ich podľa svojich predstáv. Starostlivo vykreslené charaktery, ich vzťahy a motivácia. K tomu pôsobivá atmosféra a pocit maximálnej reality namiesto nablýskanej efektnosti. A pochopiteľne nezameniteľný čierny humor. Skvelá kombinácia, kto by odolal?

Ku nám do kín sa tomuto filmu akosi nechcelo. Pôvodne bol avizovaný už na september v rámci cyklu Projekt 100, potom to chvíľu vyzeralo, že sa dočkáme na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave až sa nakoniec odsunul na začiatok roku 2008. Takže ak sa nič nestane (a vzhľadom na spomínané Glóbusy je to takmer isté), tak koncom februára si tento film budeme môcť vychutnať aj v našich kinách. Pre fanúšikov Coenovcov povinnosť, pre tých ostatných samozrejme tiež. Tento film je pre všetkých.