Planéta Zem je tvorená zo 70tich % vodou. Mimozemšťania v novom sci-fi blokbastri režiséra Jonathana Liebesmana využívajú životodarnú tekutinu na viacero tajomných účelov . Prvoplánovo napadnú našu planétu kvôli obnoviteľným prírodným zdrojom.

Žáner emzáckych filmov sme tu nemali už poriadne dlho. Naposledy mal česť poslať E.T.-ho bandu domov vyškerený Tom vo Vojne svetov z roku 2005. Nešlo však o stretnutie tretieho druhu v pravom zmysle slova, a tak siahame až do roku 2002, kde si to vo filme Znamenia kňaz Gibson rozdal so suchomilnými ufóncami v kukuričmom poli pod taktovkou ešte talentom sršiaceho Shyamalana. Doby priateľských zobrazení mimozemských civilizácií sú zdá sa nenávratne zakotvené v 80- tych rokoch. Deštrukčné invázie sú jednoducho viac atraktívne. Veď kde inde by si človek mohol naplno užiť devastovanie svetových metropol ako v žánri Sci-fi?

Režisér Liebesman, u nás známy len za Texaský masaker motorovou pílou: Začiatok, sa pokúša priniesť v prevarenom námete určité nóvum. Nehovoríme o kvapalných dispozíciach Zeme, ale o kombinácii plnokrvného vojnového filmu s klasickou mimozemskou inváziou. Budeme svedkami posledného odboja ľudstva v boji s neznámou presilou na jedinom segmente a síce v Meste anjelov. Los Angeles poznáme z neurčitku filmových príbehov ako dokonalé miesto na dovolenku plné slnka, pláží a polonahých žien. Nikto však doteraz Kaliforniu nezobrazil ako miesto apokalypsy. Padajúce budovy, horiaca vegetácia a mŕtve telá obyvateľov… scenár ako zo známych videohier.

Svetová invázia: Boj o Los Angeles (Battle: Los Angeles, 2011) Svetová invázia: Boj o Los Angeles (Battle: Los Angeles, 2011)

LA je čerstvo po evakuácii, zmieta sa pod paľbou neznámych ničivých zbraní. Čata mariňákov má rozkaz vyhľadať skupinku ľudí, ktorí prežili masívny útok. Čas sa však nemilosrdne kráti. Ozbrojené sily plánujú do troch hodín vybombardovať pozostatky mesta dúfajúc, že tak zmaria neznámy zámer nepriateľa. S istotou vieme jediné. Nepriateľ nie je z nášho sveta. Je takmer neviditeľný, prezrádza ho len paľba z laserových zbraní. Zdá sa, že ide o tvory nie veľmi vyššie od človeka. Z votrelcov zazrieme iba záblesky pieskovej farby. Nie je jasné, či ide o biologických či mechanických tvorov, ale je neodškriepiteľné, že ide o vojakov.

Lepší pohľad sa nám naskytne na nepriateľove vesmírne ľode. Pôjde o mechanické majestáty, kde funkcionalita predchádza dizajn. Uvidíme malé lode pripomínajúce vážku, ale aj masívne lietajúce taniere. Režisér bral zobrazenie votrelcov ako osobnú výzvu. Obdivuje prácu Jamesa Camerona, pretože postavy z jeho filmov vystupujú ako reálne bytosti schopné akéhokoľvek pohybu. Účelom bolo zobraziť votrelcov ako uveriteľných vojakov, medikov a generálov. Snahou tvorcov bolo vytvoriť mimozemšťana, ktorý by nepôsobil ako hmyz či obluda. Ridley Scott zadefinoval vo Votrelcovi vzory úžasných monštier a District 9 zase predviedol doposiaľ nevídaný hmyz. V Svetovej invázii: Boj o Los Angeles sa snažili stvoriť učebnicového mimozemšťana s náznakmi biomechanických prvkov. Liebesman vykreslil kompletnú deštrukciu LA bez obligátnych ničení Hollywoodskeho znaku, ale ako plnokrvné vypálenie mesta ako celku.

Svetová invázia: Boj o Los Angeles (Battle: Los Angeles, 2011) Svetová invázia: Boj o Los Angeles (Battle: Los Angeles, 2011)

Do uniforiem elity americkej armády sa navlečú Aaron Eckhart známy ako Harvey Dent z Temného rytiera a Michelle Rodriguez aktuálne z Resident Evil 4 či Machette. Je nutné uznať, že tejto dáme akcia svedčí ako Willisovi plešina. Michelle stvárňuje postavu technicky zdatnej seržantky, ktorá bola do scenára pridaná po jej výkone v Resident Evil 4. Seržantka Elena Santos predstavuje postavu o niečo menej bojovnú a skôr intelektuálne založenú. Avšak stále zvládne nakopať zopár emzáckych zadkov. Herecké obsadenie ďalej dopĺňa populárny r&b spevák NE-YO ako kapitán Kevin Harris a Bridget Moynahan známa ako filmová partnerka Colina Farrella z Testu či Willa Smitha z Ja, robot.

Producent Neal H. Moritz objasnil, že votrelci útočia na celé Spojené štáty, v kinosále však uvidíme inváziu z pohľadu jediného práporu námornej pechoty v Los Angeles. Tento prístup má dodať žánru mimozemských invázií potrebnú sviežosť. Aaron Eckhart, stvárňujúci seržanta Michaela Nantza, považuje zobrazenie deštrukcie mesta za veľmi pôsobivý a vizuálne atraktívny zážitok. Presvedčíme sa o tom už 11. marca 2011.