Marvel

Pokračovanie dobrodružného sci-fi so sviežou dávkou humoru bolo ohlásené ešte v roku 2014, dokonca týždeň pred uvedením prvých Strážcov Galaxie do kinodistribúcie. Natoľko dôveroval všemocný Marvel svojmu tvorivému tímu pod vedením režiséra Jamesa Gunna.

Prvý diel, ktorý predstavil zábavne originálnych, no všeobecne nie veľmi známych hrdinov, vytrieskal z divákov takmer 780 miliónov dolárov. Komiksový gigant v prognózach rozhodne nechybuje a o mesiac sa vydáme za hranice vesmíru opakovane. Zápletka druhého dejstva pracuje s odhaľovaním tajomného pôvodu rodičov Petera Quilla, známejšieho ako Star Lord (Chris Pratt).

Z dostupných trailerov šlo ľahko vypozorovať, že sekundárnou tematickou linkou budú rodinno-vzťahové väzby a potreba intergalaktických spojenectiev. Netreba sa však obávať, že by Gunn servíroval do očí bijúce apely na nutnosť rodinnej súdržnosti iritujúcou formou ako sa to darí už nejakú dobu sérii Rýchlo a zbesilo. Namiesto toho sa môžeme tešiť na situačné ťahanice s explozívnymi vsuvkami, o ktoré sa radi a často postarajú bojovný medvedík Rocket (s hlasom Bradleyho Coopera), roztomilý stromček vo vývine Baby Groot (aj sem sa prepašoval Vin Diesel, hoci len dookola opakujúc známu vetu), na empatii pracujúci ničiteľ Drax (svalovec Dave Bautista) a vesmírnu partičku uzatvárajúca zelená kráska Gamora v podaní Zoe Saldany.

Marvel

Novú postavu, ktorá poriadne zatrasie doterajším vývojom deja, si zahrá Kurt Russell. Predstaví sa v úlohe Ega, Quillovho otca, ktorý by mal byť akousi živou planétou. V hollywoodskych kuloároch sa povráva, že pri písaní scenára režisér Gunn netušil, že Marvel nevlastní na postavu Ega filmové práva. Situácia sa tým mierne zamotala, keďže ide o jeden zo základných pilierov vystavaného príbehu. Problém marveláci vyriešili rafinovanou výmenou povolenia za charakter, ktorý scenáristi štúdia Fox potrebovali obsadiť do minuloročného Deadpoola.

Doterajší herecký ansámbel rozšíri svojou hviezdnou prítomnosťou aj Sylvester Stallone, ktorého úloha je zatiaľ prísne utajovaná. Gunn chcel pôvodne do filmu obsadiť aj Davida Bowieho, hudobná legenda nás však začiatkom minulého roku navždy opustila. Podobné slávne cameá bývajú divácky veľmi vďačné, na čo sme si zvykli ešte od čias Mužov v čiernom. Scenáristi sľubujú aj výskyt ďalších obľúbených postáv z neustále sa rozširujúceho marveláckeho filmového univerza. A myslím, že nepôjde len o káčera Howarda, ktorý sa mihol v potitulkovej scénke jednotky Strážcov.

Všetky tieto masívne prepojenia by mali v blízkej dobe vyústiť v jedno ultimátne filmového zápolenie spolu s Avengermi o osud našej galaxie, prinajmenšom vo viacerých paralelných dimenziách. To bude hádam finálny limit donekonečna eskalujúcej rozpínavosti komiksového zla.

Heroické tímovky sú stále v kurze a zopár najbližších rokov to nevyzerá na zmenu. Kým sa filmov prehustených superhrdinami dočista prejeme, užime si túto úsmevnú formáciu netradičných záchrancov s pochybnými motiváciami. Star Lordove najlepšie hity #2 budú znieť v našich kinosálach od 4. mája.