Simpsonovci vo filmeVšimli ste si? Blíži sa leto a všetko začína chytať punc žltej farby. Slniečko sa pekne zaguľacuje do žlta, dievčatá majú púpavy vo vlasoch, chlapci pollitre s pivkom v rukách, dokonalá idylka. A tej žltej bude ešte oveľa viac, keď sa na nás 26. júla vyrúti žltá rodinka zo Springfieldu vo svojom prvom celovečernom predstavení. A nič nepošteklí fantáziu milovníka tejto rodinky viac ako predstava sedadla v kine na obľúbenom filme, s už spomínaným dievčaťom v jednej ruke, so zlatistým pivkom v druhej ruke, pri zaháňaní očakávania, ktoré sa postupne stupňovalo od prvej správy, ktorá potvrdzovala, že sa Simpsonovci dostanú na filmové plátno.

Vtedy si nejeden z nás určite povedal, či je to dobrý krok a či sa film dokáže vyrovnať seriálu, ale postupom času, keď sa na nás začali trúsiť prvé informácie a prvé trajlery som začal byť veľmi optimistický.

Určite k optimizmu prispieva hlavne fakt, že za filmom budú stať tí istí tvorcovia, na čele s Mattom Groeningom, stvoriteľom tohto, dnes už určite kultového, animovaného seriálu. Kultom Simpsonovci bezpochyby sú, veď za 18 sérii vysielania (prvá časť devätnástej série už má tiež svoju premiéru za sebou), zasiahol ľudí veľkej vekovej skupiny, dokonca celé generácie, jednotlivé národnosti (aj keď často upravenými časťami) a ťažko by sa hľadal nejaký človek, ktorý by o nich ešte nepočul, skôr je ich viac takých ako ja, čo si pýtajú od čašníčky pivo Duff, chceli by byť atómovými technikmi, alebo by si vystačili so štyrmi prstami, veď našim animovaným hrdinom tento počet tiež vyhovuje.

Simpsonovci vo filme Simpsonovci vo filme

Znie to síce ako úlet z reality, ale Simpsonovci už akosi do nášho sveta zapadli a vnímame ich ako skutočný obraz spoločnosti , hlavne tej americkej, vieme sa s nimi v mnohom stotožniť a okrem zábavy, ktorá je nosným pilierom nám seriál ponúka svojský pohľad na svet okolo nás bez akéhokoľvek moralizovania a ani politická, či náboženská korektnosť nie je Springfieldu vlastná. Veď je normálne, že Homer vyhráva v anketách obľúbenosti, alebo že sused Flanders je dávaný za vzor kresťanstva, aj keď až takmer fanaticky poňatého, alebo keď sám prezident apeluje na mládež aby si nebrala ako príklad svojho správania Barta, dokonca sa seriálu venujú aj filozofovia? Odpovedať netreba, len je jasné, že Springfield má svoje miesto na mape Ameriky.

Ale poďme k tomu podstatnejšiemu a to k očakávanej premiére. Ako som spomenul, za filmom stojí osvedčený tím tvorcov Matt Groening, James L. Brooks, Sam Simon pod taktovkou Davida Silvermana ako režiséra. Ten sa už predtým podieľal na Simpsonovcoch režijne alebo producentsky a nám je hlavne známy ako režisér výborného animáku Príšerky s.r.o. Na rozdiel od väčšiny dnešných animovaných filmov ostanú Simpsonovci dvojrozmerný, takže žiadna revolúcia sa nekoná, čo je z môjho pohľadu určite správna voľba, lebo tvorcovia sa môžu v pokoji zamerať na to, čo im ide najlepšie, čiže na vykreslenie príbehu s poriadnou dávkou zábavy, na akú sme boli zvyknutí zo seriálu. Určite sú si vedomí, že očakávania fanúšikov sú minimálne obrovské. Hlasy, ktoré dávajú život jednotlivým postavám sa samozrejme nemenia, takže sa môžete opäť tešiť na Dana Castellaneta (Homer Simpsons), Nancy Cartwright (Bart Simpsons), ale aj ostatných hercov, prepožičiavajúcich svoj hlas nejakej štvorprstej postavičke, možno nás autori prekvapia a vo vedľajšej úlohe sa nám predstaví nejaká hviezda, tak ako to bolo neraz v niektorých epizódach, podľa posledných správ by si mala samu seba zahrať Erin Brockovich. Ja osobne sa neskôr teším aj na český dabing, ktorý majú Simpsonovci výborný a určite je naň zvyknutá veľká časť fanúšikov i občasných sledovateľov.

Simpsonovci vo filme Simpsonovci vo filme

Na verejnosti sú už prvé trajlery a informácie o deji. Za všetkým hľadaj ženu platilo kedysi, teraz má vo všetkom prsty Homer Simpsons a nebude tomu inak ani tento krát. Z toho, čo presiaklo na verejnosť sa mu podarí toxickým odpadom ohroziť všetkých obyvateľov mesta, pričom sa bude musieť celé mesto evakuovať. Už z posledného trajleru je jasné, že hnev sa obráti proti Homerovi a tak nebude chýbať verejné lynčovanie, vyhlásené Homerove technické zručnosti a podľa trajleru si užijeme aj trocha necenzurovanej nahoty. Ukážky z filmu sú veľmi podarené, už z nich cítiť tú pravú Simpsons atmosféru, sú zábavné, takže verím, som o tom skoro presvedčený, že Simpsonovci neostanú nič dlžný svojmu menu a urobia nám mnohým nezabudnuteľný jeden júlový večer. Z tohto preview je určite cítiť neskrývané nadšenie a očakávania, preto dúfam, že tomu bude podobne aj pri recenziách po vzhliadnutí celovečerného osudu našej, keď zarátame mačku a psa, sedemčlennej rodinky.