Silent_HillRežisér Christophe Gans nás vo svojom najnovšom filme pozýva na „poznávací zájazd“ do mestečka Silent Hill. Rozhodne to však nebude prechádzka ružovým sadom, ale skôr nervydrásajúca pekelná promenáda, na ktorú tak ľahko nezabudneme. Tento mladý francúzsky tvorca na seba upozornil už v roku 2001, keď sa do našich kín dostal jeho snímok Bratstvo vlkov – Hon na beštiu. Akčno – dobrodružný horor poniektorých milo prekvapil a potešil. Nadupané kung-fu súboje, malebná kamera a zaujímavý príbeh, ktorý vznikol podľa známej francúzskej povesti o beštii z Gévaudanu, boli hlavnými pozitívami tohto snímku a pre nás znamenali hlavne výbornú zábavu a odreagovanie. Kritici však Gansovi vyčítali žánrovú nesúrodosť, chatrný dej a v neposlednom rade aj slabé efekty. Mimochodom, Gans mal s hororovým žánrom skúsenosti už dávno predtým. V roku 1994 natočil spolu s ďalšími dvoma režisérmi (Shusuke Kaneko, Brian Yuzna) poviedkový film na motívy knihy H.P. Lovecrafta Necronomicon a viacerí hororoví fanúšikovia prehlásili, že práve on sa najviac priblížil atmosfére Lovecraftovho diela.

Silent Hill je v prvom rade horor a thriller a až potom všetko ostatné. Film vznikol podľa japonskej videohry rovnakého názvu, ktorá má trochu zložitý dej, ale disponuje hustou atmosférou a zaujímavými postavami. Rozpráva príbeh o zúfalom mužovi, ktorý prichádza do mestečka Silent Hill, aby tu našiel svoju stratenú dcéru. Jeho hľadanie však komplikujú (a znepríjemňujú) rôzne monštrá, ktoré sa objavujú nečakane a nemajú s ním (vlastne s nikým) nejmenšie zľutovanie…

Gans je veľký milovník tejto videohry a už od roku 1999 sa pokúšal získať práva na sfilmovanie od japonskej spoločnosti Konami. Predstavitelia spoločnosti však jeho prosby dlho ignorovali. Mladý režisér sa napriek tomu nevzdával. Neskôr poslal do Tokia niekoľko testovacích záberov a nakoniec dostal zelenú. Trpezlivosť ruže prináša.

V roku 2004 začal na tomto projekte spolupracovať aj oscarový scenárista Roger Avary (Pulp Fiction, Killing Zoe). S Gansom sa však dohodli, že bude najlepšie, keď stvárni hlavnú postavu žena a nie muž, ako je to v predlohe. Argumentovali tým, že hrdina hry má viac ženské maniere a celá videoherná séria (celkom vznikli štyri) je skôr o ženách, ako o mužoch. Okrem toho pripísali (na podnet štúdia) aj postavu manžela zúfalej matky, pretože sa v príbehu nevyskytoval jediný muž.

Silent_Hill Silent_Hill

Filmová verzia Silent Hillu je príbehom mladej mamičky Rose (Radha Mitchell), ktorej adoptovaná dcéra Sharon (Jodelle Ferland) trpí námesačnosťou. V týchto stavoch opakuje stále jedno slovo – Silent Hill a tak sa Rose rozhodne, že jediným liekom na túto poruchu je výlet do spomínaného tajomného mestečka. Myslí si totiž, že jedine to môže Sharon naozaj pomôcť a odstrániť tak jej handicap. Blízko cieľa však havarujú a Sharon záhadne zmizne. Rose je v šoku, ale ani na chvíľu nezaváha a okamžite začína svoju dcéru intenzívne hľadať. Prichádza do Silent Hillu, ktoré vyzerá byť tichým a opusteným miestom. Trailer nám však napovedá, že skutočnosť bude omnoho desivejšia, ako si vôbec dokážeme predstaviť, či ako si Rose (ne)dokáže predstaviť. Relatívne pokojné mestečko totiž existuje v niekoľkých dimenziách, ktoré sa vzájomne prelínajú a v každej z nich sa vyskytujú rôzne monštrá a tie nepoznajú súcit. Mesto je v podstate stelesnením absolútneho zla… V príbehu sa ešte objaví policajtka Cybil (Laurie Holden), ktorá sa snaží pomôcť hlavnej hrdinke v pátraní po stopách stratenej dcéry.

Silent_Hill Silent_Hill

V hlavných úlohách sa predstavia Radha Mitchelová, ako zúfalá matka, ktorá pátra po svojej stratenej dcérke, Sean Bean, ako jej (nemenej zúfalý) manžel, hľadajúci svoju rodinu a Jodelle Ferlandová ako malá Sharon. Mitchelová má s hororovým žánrom už nejaké skúsenosti. V roku 2000 si zahrala po boku Vina Diesela v sci-fi horore Čiernočierna tma, kde stvárnila odvážnu zástupkyňu veliteľa vesmírnej lode, ktorá havaruje na tajomnej a na prvý pohľad opustenej planéte. Sean Bean sa v tomto žánre objavuje tiež po druhý krát. Minulý rok si zahral hlavnú úlohu v britskom horore The Dark. Nový objav však predstavuje ešte len dvanásťročná kanadská herečka Jodella Ferlandová, ktorá má za sebou síce bohatú televíznu kariéru, ale s filmami nemala doposiaľ takmer žiadne skúsenosti. Tento rok sa objavila napríklad v novom filme Terryho Gilliama Tideland. V Silent Hill to však mala o to ťažšie, že musela zahrať trojúlohu (!), ale podľa niektorých reakcií kritikov si s ňou poradila na jednotku. Myslím, že je to trochu poznať aj z traileru a vyzerá to tak, že pre rovnako starú Dakotu Fanningovú (Vojna svetov, Hra na schovávačku) to raz bude veľká konkurencia. Ďalšou zaujímavou hereckou posilou je Laurie Holdenová, ktorá stvárnila policajtku Cybil. Túto mladú herečku sme mali možnosť vidieť napríklad vo filme Majestic, kde si zahrala po boku Jima Carreyho alebo naposledy v snímke Fantastická štvorka.

Produkciu Silent Hillu si vzal na starosť Samuel Hadida (Necronomicon, Resident evil, Domino) a rozpočet filmu predstavoval 50 miliónov dolárov. Natáčanie prebiehalo hlavne v ateliéroch, ale najlepšie zábery vznikali v skutočných opustených banníckych mestách Hamilton a Branford, ktoré sa nachádzajú blízko kanadského Toronta. Pretože Silent Hill existuje v rôznych dimenziách, musela architektka Carol Spierová vytvoriť viacero druhov kulís, presnejšie 106. Nemenej práce mali aj výtvarník Patrick Tatopoulos (Deň nezávislosti, Ja, robot) a maskér Paul Jones (Hellbound: Hellraiser II, Resident Evil: Apocalypse). Vytvorili spolu 6 typovo rôznych bytostí, ktoré boli prepracované do posledného detailu. Ako sami tvrdia, snažili sa, aby ich monštrá diváka znepokojili, ale nie znechutili.

Silent_Hill Silent_Hill

Na natáčanie mal Gans len 60 dní a aj preto si občas pripadal ako v blázinci. Tak ako väčšina tvorcov, ani on bohužiaľ nemal úplnú slobodu pri konečnej podobe snímku. Slovo producentov malo totiž aj v tomto prípade väčšiu váhu. Gans musel na nátlak štúdia zostrihať pôvodnú 3,5 hodinovú verziu na 127 minút. S týmto rozhodnutím samozrejme nebol veľmi spokojný, ale dúfajme, že na DVD si budeme môcť vychutnať jeho vysnívaný projekt v plnej kráse.

Domievam sa a pevne verím (hlavne na základe traileru), že bude Silent Hill predovšetkým pastvou pre oči, pretože aj fotogaléria tohto filmu napovedá, že vizuálna stránka bude viac než dobrá. Mimochodom, trailer môže priemernému radovému divákovi trochu pripomínať iné japonské adaptácie, ako napríklad Kruh alebo Temnú vodu. Neposudzujme však film len na základe nejakej ukážky a nechajme sa radšej (možno) milo prekvapiť. Premiéra snímku bude u nás vo štvrtok 21. septembra.