Dobru ChutToto leto je zatiaľ dosť neveselé pri pohľade na všetky tie priemerné letné hity. Jedinou príjemnou vecou v kine počas horúcich dní tak zostáva klimatizácia. To všetko by sme si však mali vynahradiť na konci augusta. Po dlhom ročnom čakaní bude totiž konečne aj v našich kinách servírovaný ďalší lahodný zákusok od Pixaru: Dobrú chuť! (Ratatouille).

Na začiatku malý výlet do histórie. Za viac ako dvadsať rokov prešli filmy animované počítačom veľký kus cesty. Všetko začal v roku 1986 krátky film Luxo Junior, o poskakujúcej lampe, ktorá sa stala aj súčasťou loga Pixaru (Luxo Jr. je súčasťou DVD Toy Story 2). Ďalším veľkým prelomom bol prvý celovečerný kompletne počítačom animovaný film Toy Story z roku 1995. V tom čase to bol samozrejme riskantný ťah, ale risk sa naozaj vyplatil. Odvedy pribudli ďalšie skvelé filmy a rôzne filmové, ale aj technologické ocenenia. A všetky tieto filmy boli jednoznačne kladne prijímané divákmi aj kritikou. A nezdá sa, že by sa to malo v najbližšej dobe zmeniť. Na najbližšie tri roky sa chystajú ďalšie tri nové filmy, pričom najviac očakávaným je zrejme Toy Story 3. Vývoj animácie v Pixare priblížila aj výstava k 20 výročiu firmy, ktorú pripravilo Múzeum moderného umenia v New Yorku. Toľko stručné priblíženie toho, prečo je Pixar jednoznačnou jednotkou vo svojom obore, ale teraz už späť k atuálnej novinke.

Rémy žije v Paríži, veľmi si potrpí na dobré jedlo a jeho snom je stať sa slávnym šéfkuchárom. Jeho rodina pristupuje k stravovaniu (aj celkovo k životu) s oveľa nižšími nárokmi a nemajú problém zjesť doslova čokoľvek. Poviete si, že dostať sa k najrôznejším pochúťkam v Paríži nemôže byť žiadny problém. Lenže Rémy je krysa, a preto je jeho vášeň k dobrému jedlu životu nebezpečná. Jedného dňa pri varení náhodne stretne Linguiniho, mladíka, ktorý by sa tiež rád stal šéfkuchárom, ale má menší problém. Vôbec nevie variť. To ide Remymu naopak výborne, a tak spoja svoje sily a určite spolu dokážu veľké veci…

Dobru Chut Dobru Chut

Námet je to sľubný, ukážky z filmu veľmi vtipné a animácia v nich dokonalá. Pixar doteraz nikdy nesklamal a nie je žiadny dôvod myslieť si, že tentoraz by to malo byť inak. Na svoje si určite prídu deti aj dospelí, keďže už dávno neplatí, že animované filmy sú určené len pre najmenších. Tradične nemôžu chýbať rôzne odkazy na iné filmy od Pixaru, hlas Johna Ratzenbergera (ten je niečo ako maskot Pixaru a účinkoval zatiaľ vo všetkých jeho filmoch) alebo tajomné číslo A113 a veľa ďalších vecí.

Autorom scenára aj režisérom je jeden jediný človek – Brad Bird. Autorský počítačom animovaný film je v iných filmových spoločnostiach niečo nevídané. A podobne to bolo aj pri jeho predchádzajúcom filme Rodinka Úžasných. Iste, ak sa zíde viac ľudí, môže sa vytvoriť aj viac nápadov, lenže potom to často vyzerá ako keď psíček s mačičkou pripravovali tortu… Filmy Brada Birda zatiaľ nevyzerajú, že by postrádali nápady, práve naopak. Predtým než Brad Bird začal pracovať pre Pixar stihol natočiť napríklad veľmi dobrého Železného obra alebo sa podieľal na tvorbe kultového seriálu Simpsonovci.

Ako už býva u Pixaru zvykom, pred hlavným filmom uvidíme krátky predfilm. Tentoraz to bude Lifted o malom zelenom mimozemšťanovi, ktorý absolvuje skúšku, pri ktorej má uniesť spiaceho farmára. Vo svojej kategórií bol nominovaný na Oskara. (Keď už sme pri tých Oskaroch, jedna drobná pripomienka k poslednému ročníku. Jediným logickým vysvetlením toho prečo Autá nezískali zlatu sošku môže byť zrejme len to, že v čase hystérie okolo globálneho otepľovania predsa nemôže vyhrať film s takým ekologicky závadným obsahom. Pretekárske autá verzus tučniaci? Tu nie je čo riešiť!)

Dobru Chut Dobru Chut

Medzi hercami, ktorí prepožičali svoje hlasy postavám tentoraz nenájdete veľké hviezdy, ale pri menách majstrov ako Ian Holm alebo Peter O´Toole nám zostáva len dúfať, že nejaká kópia s pôvodným znením sa zatúla aj na Slovensko. Dabing pri filmoch od Pixaru býval doteraz síce vždy na veľmi slušnej úrovni, ale originál je originál.

Zatiaľ máte ešte dosť času navštíviť Paríž, aby ste si film užili ešte viac pri pohľade na známe miesta. A potom už pekne do radu na lístky. Na záver už len krátke želanie: Bon appétit et une impression agréable du film!